Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Koncerty » 26. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej

26. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej

    A A A Drukuj
                                  
2017-06-06 11:15

W miesiącach letnich bieżącego roku odbędzie się w naszym mieście 26. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa.

Towarzyszyć mu będą dwa cykle: Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie oraz po raz pierwszy Koncerty w Bazylice Jezuitów w Starej Wsi. Tegoroczna edycja Festiwalu wpisuje się w obchody 25-lecia erygowania Diecezji Rzeszowskiej. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Ksiądz Biskup dr Jan Wątroba – Ordynariusz Rzeszowski.

Osiem głównych koncertów odbędzie się w rzeszowskich nowoczesnych i zabytkowych świątyniach: w Katedrze, w Bazylice Ojców Bernardynów, w kościołach św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Muzyka organowa zabrzmi również w kościele św. Mikołaja na terenie Jarosławskiego Opactwa oraz w starowiejskiej Bazylice Ojców Jezuitów.

Oprócz artystów z Polski, wystąpią wirtuozi z Włoch, Mołdawii i Rosji. Wnętrza podkarpackich świątyń wypełni muzyka organowa i kameralna najwyższej próby twórczej i wykonawczej, poczynając m.in. od wielkie polifonii Johanna Sebastiana Bacha, poprzez majestatyczne dzieła twórców romantycznych Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, aż po kompozycje powstałe współcześnie.

Organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie, a partnerami: Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu – Jarosławskie Opactwo oraz Kolegium Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Koncerty realizowane są ze środków finansowych Gminy Miasto Rzeszów oraz z budżetu Województwa Podkarpackiego. Mecenasami wydarzenia są także dwa rzeszowskie przedsiębiorstwa: Watkem Spółka z o.o. oraz Elektromontaż Rzeszów SA. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Koncerty w monumentalnych podkarpackich świątyniach, pełnych dzieł sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej, snycerskiej czy witrażowniczej, są okazją do kontemplacji dóbr kultury w wymiarze interdyscyplinarnym sztuk. Dzięki owym wartościom, zostajemy ubogaceni harmonią i dobrem, które w tych niezwykłych miejscach mamy okazję percepować wrażliwymi zmysłami.

Niech przeżycia te pozwalają wszystkim słuchaczom doświadczać satysfakcji i radości, lecz także refleksji i zamyślenia w obliczu piękna, płynącego dźwiękami muzyki i poruszającego doskonałością postrzegania.

Z serdecznym zaproszeniem do udziału w festiwalowych koncertach,

dr hab. Marek Stefański
Dyrektor artystyczny Festiwalu

Program:

Rzeszów:

- sobota, 1 lipca, godz. 19:30 - Bazylika Bernardynów
Marek Stefański organy
Zdzisław Stolarczyk puzon

- niedziela, 2 lipca, godz. 20:00 - Katedra
Marek Stefański organy
Dumitru Harea (Mołdawia) fletnia pana
Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses
Marcin Florczak dyrygent

- niedziela, 16 lipca, godz. 20:00 - Katedra
Bogdan Narloch organy

- niedziela, 23 lipca, godz. 19:30 - kościół Św. Krzyża
Piotr Rojek organy
Edyta Fil (Rosja) flet

- sobota, 29 lipca, godz. 19:30 - Bazylika Bernardynów
Andrzej Chorosiński organy
Marcin Wolak bas

- niedziela, 30 lipca, 20:00 - Katedra
Carlo Tunesi (Włochy) organy

- niedziela, 6 sierpnia, godz. 20:00 - Katedra
Witold Zaborny organy

- wtorek, 15 sierpnia, godz. 18:00 - kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu
Roman Perucki organy
Maria Perucka skrzypce
Wiesław Siewierski baryton
Zespół wokalny La strada 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
10 miesięcy temu