Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Domowe finanse » 5 powodów, dla których warto posiadać lokatę bankową

5 powodów, dla których warto posiadać lokatę bankową

    A A A Drukuj
                                  
2017-04-25 12:25

Lokaty bankowe to jeden z podstawowych instrumentów finansowych, które pozwalają nam oszczędzać.

Posiadają one wiele zalet, chociaż ostatnimi czasy stały się mało atrakcyjne. Narodowy Bank Polski obniżając stopy procentowe, spowodował, że trzymanie niewielkich sum na lokatach stało się nieopłacalne. Nie ma co liczyć na to, że stopy procentowe pójdą szybko w górę. Jednak nadal warto oszczędzać na lokatach, być może nie zarobimy na nich tyle co kiedyś, ale nadal istnieją powody dla których warto to robić.

1. Bezpieczne oszczędzanie

Oszczędzanie na lokacie jest przede wszystkim bezpieczne. Jest to jeden z najbardziej stabilnych instrumentów finansowych, dodatkowo posiada odpowiednie gwarancje bankowe, które zapobiegają utracie kapitału. Przed zainwestowaniem chociażby w akcje, zastanów się czy jesteś gotowy podjąć to ryzyko, być może bardziej odpowiednia będzie dla Ciebie zwykła lokata bankowa.

2. Pieniądze pracują

Dostałeś wysoką premię? Planujesz za kilka miesięcy większy zakup, ale aktualnie pieniądze nie są Ci potrzebne? A może po prostu masz nadwyżkę pieniędzy? Nie trzymaj środków w skarpecie, jest to najzwyczajniej nieopłacalne. Nawet na lokacie z oprocentowaniem 4%, większe sumy coś na siebie zarobią i będziesz mógł cieszyć się odsetkami oraz brakiem straty wartości pieniędzy, które powoduje inflacja. Na lokacie Twoje pieniądze będą bezpieczne i po upływie czasu, który został zawarty w umowie, odzyskasz je z powrotem. Oczywiście pieniądze zawsze możesz wyciągnąć z lokaty wcześniej, w razie problemów finansowych. Jednak musisz pamiętać o tym, że nie uzyskasz wtedy odsetek.

3. Oszczędzanie dla rozrzutnych

Posiadając konto oszczędnościowe, a będąc osobą, która oszczędzać nie potrafi, wcześniej czy później zaczniesz pieniądze z konta oszczędnościowego wybierać. Lokata jest mniej elastycznym produktem od konta oszczędnościowego, dlatego powinny na nią decydować się osoby rozrzutne. Środki umieszczone na lokacie można wybrać dopiero po okresie zawartym w umowie, w innym przypadku wszystkie nagromadzone odsetki zostaną nam odebrane, a oszczędzanie stanie się najzwyczajniej bez sensu.

4. Możemy dobrać okres oszczędzania odpowiedni dla siebie

Nasze środki na lokacie wcale nie muszą być zdeponowane latami. Istnieją lokaty jednodniowe, trzydniowe, miesięczne, trzymiesięczne, roczne, dwuletnie itd. Wszystko zależy od tego na jaki okres jesteśmy w stanie oddać swoje środki dla banku. Pamiętajmy jednak, że lokaty krótkoterminowe są zazwyczaj nieopłacalne, szczególnie przy niskich kwotach.

5. Założenie lokaty jest proste

Aby założyć i posiadać lokatę bankową wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i oddać pieniądze dla banku. Nie potrzebna tu jest nam żadna wiedza ze świata finansów, gdyż tak naprawdę nic nie musimy robić. Jedynie co nam zostanie do roboty po przekazaniu środków to cierpliwe oczekiwanie. Inwestując w fundusze inwestycyjne nasza wiedza finansowa musi być dużo większa, a ryzyko z nimi związane również.

Oferty lokat bankowych znajdziesz na: https://www.totalmoney.pl/lokaty

Lokaty bankowe, mimo coraz niższych stóp procentowych nadal są jednym z najpopularniejszych instrumentów finansowych. Wszystko dzięki temu, że są bezpieczne oraz posiadają gwarancję zysku, który możemy sobie obliczyć jeszcze przed oddaniem środków na lokatę. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
1 rok temu