Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Dom i ogród » 8 pytań, które musisz zadać sobie przed wyborem ...

8 pytań, które musisz zadać sobie przed wyborem projektu domu

    A A A Drukuj
                                  
2017-05-16 12:00

Przy doborze projektu domu jednorodzinnego nigdy nie powinniśmy kierować się tylko naszymi emocjami. Tutaj bardziej opłaca się chłodna kalkulacja, aby mieć pewność, że wybraliśmy to, co dla nas najlepsze.

Budowa domu jest przedsięwzięciem szeroko zakrojonym, które także pochłania sporo pieniędzy. Wobec tego jakiekolwiek ryzyko powinno być wyeliminowane. Wszystko zaczyna się od projektu domu jednorodzinnego. To on stanowi podstawę dalszych działań, dlatego jego dobór powinniśmy zawsze dobrze przemyśleć. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę 8 pytań, które warto zadać sobie przed wyborem projektu domu.

1. Dla jakiej liczby mieszkańców ma być przeznaczony dom?
Weźmy tutaj pod uwagę zarówno obecną sytuację, jak i spójrzmy w przyszłość. Czy zamierzamy powiększyć rodzinę? A może zamierzamy zamieszkać wspólnie z rodzicami wymagającymi opieki? Jeśli tak, wybierzmy dom z dodatkowymi pokojami.

2. Czy w domu wystarczy tylko jedna łazienka?
Aktualnie coraz częściej buduje się domy jednorodzinne z co najmniej dwoma łazienkami – jedną na parterze, a drugą na piętrze, gdy budynek jest piętrowy. Także możemy wyszukać projekty domów z osobą łazienką dla każdej sypialni – takie rozwiązanie często stosuje się w amerykańskich domach.3. Gdzie spędzamy więcej czasu – w salonie czy w kuchni?
Jeśli wolimy spotykać się z rodziną i gośćmi w kuchni, zadbajmy o to, aby była odpowiednio duża i znalazło się w niej miejsce na spory stół z krzesłami. Gdy więcej czasu spędzamy w salonie, na kanapie, wtedy to pomieszczenie powinno być większe. Oczywiście, gdy nie mamy ograniczeń związanych kosztami i przestrzenią, możemy wybrać projekt domu z dużą kuchnią i salonem.4. Czy zamierzamy pracować w domu?
Jeżeli tak, warto zadbać o osobny gabinet, w którym będziemy mogli komfortowo realizować swoje obowiązki.

5. Czy w domu ma znaleźć się garderoba?
Dla jednych to obecnie niezbędne pomieszczenie, ponieważ możemy wtedy uzyskać mnóstwo dodatkowej powierzchni na przechowywanie i nie musimy kupować szaf. Dla innych z kolei garderoba jest stratą przestrzeni.

6. Jak duży garaż będzie nam potrzebny?
Garaż w bryle budynku jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. W sprzedaży znajdziemy gotowe projekty domów jednorodzinnych z garażami jednostanowiskowymi oraz dwustanowiskowymi.

7. Jak planujemy ogrzewać nasz dom?
Czy będziemy potrzebowali specjalnej kotłowni na kocioł węglowy czy tylko mniejszego pomieszczenia na piec gazowy? Aktualnie możemy też znaleźć projekty domów energooszczędnych, w których przewiduje się także korzystanie z alternatywnych źródeł energii, na przykład paneli solarnych, pomp ciepła.

8. Czy planujemy oddzielną pralnię?
Aktualnie coraz częściej pralka lokowana jest nie w łazience, ale w pomieszczeniu gospodarczym, na przykład tym samym, w którym znajduje się kocioł gazowy.

Projekty domów najpopularniejszych polskich pracowni projektowych porównasz na Pracownia-projekty.dom.pl/kolekcje,projekty_parterowe.html 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
11 miesięcy temu