Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Społeczność, life » Ślubne ciekawostki z Rzeszowa

Ślubne ciekawostki z Rzeszowa

    A A A Drukuj
                                  
2016-10-07 16:07

Ślub to jeden z najpiękniejszych, ale także najdroższych dni w życiu. Zorganizowanie wymarzonego ślubu i wesela pochłania nie tylko ogromne budżety, ale także dużo czasu.

Większość narzeczonych planuje ślub niemal przez rok i wydają na to zwykle pięciocyfrowe kwoty. Jak więc wygląda sytuacja na Podkarpaciu?

Zarobki a wydatki


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego mieszkańcy Rzeszowa w maju 2016 roku zarabiali średnio średnio 3 491 złotych brutto miesięcznie. Największe zarobki mają pracownicy branży informacji i komunikacji, rynku nieruchomości oraz przetwórstwa przemysłowego. Ten wynik uplasował jednak województwo podkarpackie dopiero na 13 miejscu wśród innych województw. Wydatki na ślub jednak prawie wszędzie są takie same, a narzeczeni z Rzeszowa wydawali na niego około 30 tys. złotych i to przy założeniu, że zaproszonych będzie 100 gości.

Grupa Portali Weselnych postanowiła zbadać, jak dokładnie wyglądają ślubne zarobki. W tym celu przeprowadziła sondaż na grupie ponad 300 osób, które zawarły związek małżeński w 2015 roku. Pytania dotyczyły wydatków, zwyczajów i ciekawostek, a odpowiedzi nie raz zaskakiwały. Jak więc prezentuje się sytuacja w Rzeszowie?

Najdroższe wesela organizowane są przez młode pary z Rzeszowa w wieku od 21 do 24 lat. Co ciekawe, wydatki ślubne z roku na rok wzrastają o kilka tysięcy. Najwięcej narzeczonych (49%) na ten cel przeznacza od 20 do 40 tys złotych. Powyżej 60 000 złotych wydało 8% ankietowanych. Wesela odbywające się w okresie wakacyjnym są bez wątpienia dużo droższe, jednak właśnie na ten termin decyduje się najwięcej par. Najpopularniejszym miesiącem okazał się sierpień – 25% ślubów zostało zorganizowanych właśnie w tym terminie - komentuje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

Jak konkretnie kształtują się ślubne wydatki? Za ceremonię w kościele lub urzędzie należy zapłacić od 400 do 600 złotych, jednak 3% par zapłaciło nawet powyżej 1 000 złotych. Dodać należy do tego zakup wymarzonej sukni, czyli 2 000 - 4 000 złotych. Podobną kwotę należy przeznaczyć na wynagrodzenie za oprawę muzyczną, zdjęcia czy film ślubny.

Film czy zdjęcia ślubne?

Wszyscy ankietowani wybierając kamerzystę ślubnego korzystali z usług portalu filmy-wesele.pl. Aż 54% kierowało się przy wyborze estetyką portfolio, 38% wzięło pod uwagę opinie w Internecie. Dla 32% decydującym czynnikiem były polecenia rodziny i znajomych, a dla 35% najważniejsza była cena. Na fotografie zdecydowało się 98% par, film miało natomiast 62%. Co ciekawe, aż 90% ankietowanych jest zadowolonych ze swojej decyzji w sprawie fotografa, natomiast 68% podobał się film.

Oferty kamerzystów i fotografów obfitują także w inne dodatkowe opcje, spośród których najpopularniejsza jest fotoksiążka – wybrało ją 61%. Organizowanie ślubnych plenerów powoli staje się tradycją, jednak aż 73% Młodych Par zdecydowało się na zdjęcia w dniu innym niż wesele, a do najpopularniejszych miejsc należą: zamek w Mosznej, Kraków, Wrocław, nadmorskie kurorty oraz Zakopane.

Ślubne ciekawostki

Co ciekawe, aż 18% małżeństw nie zgadza się z popularnym eposem, ze ślub to najpiękniejszy dzień w ich życiu, a 6% już w rok po zawarciu związku małżeńskiego żałuje swojej decyzji. Na szczęście tylko 3% małżeństw powstało ze względu na ciążę, a w 90% przypadków powodem była miłość. Jeżeli chodzi o ślubne prezenty, to aż 43% młodych par było zadowolonych ze swoich prezentów ślubnych. Wśród najgorszych prezentów znalazły się takie perełki jak ścierki, garnki, płacząca lalka, tanie wino oraz... puste koperty. Aby uniknąć rozczarowania warto stworzyć własną list, a następnie przekazać ją najbliższym. Pomocna może okazać się strona: naszalistaprezentow.pl.

Coraz popularniejsze jest również organizowanie na weselach różnych atrakcji. Najczęściej wybierane są: czekoladowa fontanna, dziczyzna, pokaz barmański czy fotobudka. W poślubną podróż wybrało się 63%, 50% świętowało swoją noc poślubną, jednak tylko 11% zadeklarowało zachowanie czystości do tego dnia. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
2 lat temu