Strona główna » Wydarzenia » Impreza » Inne » Balony w Krośnie po raz czternasty!
 
 

Balony w Krośnie po raz czternasty!

A A A Drukuj
                                  
Zainteresowanych osób: 02013-05-02 17:57       

XIV Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe Krosno 2013.

     

Kolorowe balony na niebie, zawody i masa pozytywnej energii płynąca ze sceny na krośnieńskim lotnisku. Górskie Zawody Balonowe w majowy weekend to już tradycja. W tym roku powitamy ok. 40 załóg balonowych, nie tylko z Polski, ale i spoza naszego kraju.

Prestiż Krosna


Czy wyobrażacie sobie majowy weekend bez kolorowych, powoli płynących po niebie balonów?
Wydarzenie „Balony nad Krosnem” jest największą imprezą plenerową nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Zawody balonowe charakteryzują się wysokim prestiżem, który z roku na rok się zwiększa. Dzięki zawodom Krosno stało się jednym z największych ośrodków sportów balonowych w Polsce. Nie ma drugiego takiego miasta, w którym odbywałaby się tak duża impreza balonowa!

Inauguracja zawodów

Impreza rozpocznie się 1 maja o godz. 21.00 na krośnieńskim Rynku. - Zapraszam do uczestnictwa, będzie to bardzo efektowne otwarcie - zachęca Zygmunt Jerzyk, Dyrektor Organizacyjny XIV Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Przy sprzyjających warunkach w czasie inauguracji zaprezentowane zostaną balony.

Sportowy charakter wydarzenia

W tym roku do Krosna zawita ok. 40 załóg balonowych. Oprócz zawodników z Polski, przywitamy pilotów z Węgier i Litwy.

- Z obcokrajowców dotychczas zgłosiło się siedmiu Litwinów, czterech Węgrów i miejmy nadzieję, że po raz pierwszy w Krośnie pojawi się załoga z Ukrainy. Jest już zgłoszona, trwa gorączkowe załatwianie formalności paszportowo-wizowych - mówi Zygmunt Jerzyk.

Zawody to część „Balonowego Pucharu Polski”. Właśnie w Krośnie zawodnicy będą walczyć o punkty, które pozwolą im dostać się do Balonowej Kadry Polski.

- To szalenie istotne dla uczestników, bo wiąże się nie tylko z dofinansowaniem, ale z atrakcyjnymi i prestiżowymi wyjazdami na balonowe Mistrzostwa Świata, Europy czy inne znaczące imprezy na świecie - dodaje Zygmunt Jerzyk.

W zawodach od początku bierze udział Dariusz Zarzycki (Aeroklub Łódzki), zwycięzca XII edycji zawodów. Na liście uczestników zobaczymy także Witolda Walawskiego z Aeroklubu Stalowowolskiego oraz Adama Jaskólskiego (Aeroklub Koniński). Wśród zawodników znalazła się też Beata Choma z Aeroklubu Poznańskiego.

Podniebne konkurencje

Balony, które startują w zawodach, są ogrzewane ciepłym powietrzem. Dzięki termice mogą wznosić się w powietrze tylko rano i wieczorem. Zawodnicy muszą wstawać o 5:00, by zgłosić się na tzw. briefing poranny, na którym dyrektor sportowy przedstawia zasady rozgrywanych konkurencji danego lotu.

- Poranne loty odbywać się będą bez wskazywania miejsca startu, natomiast chcemy, by starty popołudniowe odbywały się z płyty krośnieńskiego lotniska. Nie zawsze się to udaje, ponieważ sporty balonowe są niezwykle wrażliwe na warunki atmosferyczne. Liczymy, że w tym roku uda się to trzykrotnie, a przy tej ilości balonów będzie to niesamowity efekt. Chcemy, aby balony były jak najbliżej mieszkańców - mówi Zygmunt Jerzyk.

- W danym locie rozgrywanych jest kilka konkurencji, ale najprościej mówiąc, w sportach balonowych zasada polega na tym, by jak najbliżej dolecieć do celu, jednego lub kilku. Nie jest to łatwe, zwłaszcza u nas, gdzie zawody nieprzypadkowo nazywają się górskie. My, jako mieszkańcy ziemi krośnieńskiej, te nasze góry traktujemy jakby z lekkim lekceważeniem, ale dla baloniarzy warunki u nas są bardzo trudne, wiatry zmienne, porywiste. Już wielokrotnie musieliśmy odwoływać nasze konkurencje z uwagi na zbyt duże niebezpieczeństwo uczestników zawodów – dodaje Zygmunt Jerzyk.

Nocny Pokaz Balonów

W czwartek (2 maja) organizatorzy przygotowali dla wszystkich Nocny Pokaz Balonów. Odbędzie się on na płycie lotniska o godz. 22.00, uzależniony jest od warunków atmosferycznych.

Międzynarodowa Kadra Zawodów

Ubiegłoroczna Kadra Zawodów została zachowana. Stanowisko dyrektora sportowego objął Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych. - Cieszę się z tego, że zostałem tu zaproszony jako dyrektor sportowy. Miejsce jest mi to szczególne miłe. Znam Krosno od wielu lat i myślę, że ułatwi mi to poprowadzenie tych zawodów. – mówił w 2012 roku Witold Filus.

Asystentem dyrektora sportowego został Igor Łobacz z Ukrainy, a stanowisko głównego sędziego objął Litwin - Deividas Pinkevicius.

Kadry Zawodów po rocznej przerwie dołączy Jerzy Borowski, wielokrotny dyrektor sportowy zawodów. Oficerem do spraw bezpieczeństwa będzie Jolanta Matejczuk z Białegostoku, Mistrzyni Zawodów Balonowych Polski i Świata.

Lotnicze atrakcje

3 maja (piątek) o godz. 17.00 będziemy mogli zobaczyć desant skoczków spadochronowych. Organizatorzy zaplanowali również możliwość wzniesienia się na kilkaset metrów balonem na uwięzi. Osoby zainteresowane będą mogły przyjrzeć się z bliska samolotom  AN-2 oraz SU-22 czy samolotowi RWD, który powstał w czasach międzywojennych.

Poznaj kosmos z bliska

Swoją obecność na Zawodach zapowiedział kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który jako pierwszy i jedyny Polak, odbył lot w kosmos. - On z wszystkich uczestników imprezy latał najwyżej i wrócił – mówi Zygmunt Jerzyk.

Coś dla zdrowia

- Tradycją ostatnich lat podczas Zawodów Balonowych stały się konferencje transplantologiczne. W tym roku zaplanowaliśmy troszeczkę inna formę dotarcia do większej rzeszy mieszkańców i gości Zawodów Balonowych. Na krośnieńskim lotnisku będzie ustawiony namiot Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Chcemy, aby każdy zainteresowany mógł dowiedzieć się jak najwięcej o transplantologii i promocji zdrowia – mówi Grażyna Więcek, wiceprezes Fundacji Otwartych Serc. Gościem specjalnym będzie Jan Statuch – zastępca prezesa zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, człowiek po przeszczepie serca.

Trochę historii

Pierwsze zawody balonowe w Krośnie odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Kuszewskiego. Powołana została Fundacja Otwartych Serc, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom dotkniętym chorobą nowotworową. Dzięki pasji i dużemu zaangażowaniu wielu osób możemy cieszyć się Górskimi Zawodami Balonowymi już po raz czternasty.

Wyślij info o tym wydarzeniu na adres:
(Adresy email możesz oddzielić od siebie przecinkami i średnikami.)
 
 
 

Wydarzenie dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń wydarzenie


 
Dodatkowe informacje
Adres:
Krosno
Kontakt:
brak
Wstęp:
brak
Start:
2013-05-01 06:00
 
codziennie
Koniec:
2013-05-05 06:00
Ostatnio przeglądający
Brak wyników.