Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Podkarpacie » Będzie wniosek o odstępstwo od unijnych przepisów ws. ...

Będzie wniosek o odstępstwo od unijnych przepisów ws. wędzenia?

    A A A Drukuj
                                  
2014-01-30 12:13
FOT. Fryderyk Kapinos

Wiceminister rolnictwa obiecał wędliniarzom przeprowadzenie na koszt państwa badań wędlin wędzonych tradycyjnie. W zależności od wyników do Komisji Europejskiej może zostać skierowany wniosek o odstępstwo.

28 stycznia br. w Ładnej koło Tarnowa odbyło się zebranie Komitetu Obrony Wędlin Wędzonych Tradycyjnie, w którym wzięli udział przedstawiciele 107 firm stosujących tradycyjne metody wędzenia wędlin z województwa podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Zebrani powołali Stowarzyszenie Producentów Wędlin Wędzonych Tradycyjnie, z przewodniczącym Fryderykiem Kapinosem na czele. Obradom przysłuchiwali się goście: Tadeusz Nalewajk wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Naze z-ca Głównego Lekarza Weterynarii, Mirosław Welz Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii i Krzysztof Ankiewicz Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Zdaniem producentów zmniejszenie normy maksymalnego stężenie benzapirenu z dotychczasowych 5 mikrogramów na kilogram wyrobu do 2 mikrogramów jest nie do osiągnięcia podczas tradycyjnego sposobu wędzenia. Spontaniczne zrzeszeni producenci wyrobów tradycyjnych z Podkarpacia i Małopolski przebili się wreszcie ze swoimi argumentami i obawami do urzędników. Minister Tadeusz Nalewajk potwierdził zaniedbania ze strony Rządu w czasie konsultacji poprzedzających powstanie nowej normy określającej poziom zawartości benzo(a)pirenu w wędzonych produktach mięsnych i zadeklarował wolę rozwiązania problemu nieosiągania nowych poziomów zawartości substancji smolistych w wyrobach wędzonych tradycyjnie.

Do końca marca br. będą wykonane, na koszt państwa, badania urzędowe wędlin wędzonych tradycyjnie u około 150 producentów i w zależności od uzyskanych wyników zostanie opracowany wniosek o odstępstwo od nowej normy dla produktów wędzonych metodą tradycyjną, który zostanie skierowany do Komisji Europejskiej. 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
4 lat temu
hej Napisz wiadomość
4 lat temu