Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Społeczność, life » Burze i ulewy - jak się zachować i nie zwariować?

Burze i ulewy - jak się zachować i nie zwariować?

    A A A Drukuj
                                  
2016-11-15 16:20

Burze choć są nieuniknionym i znanym już od bardzo dawna zjawiskiem, nadal mogą nieść śmiertelne niebezpieczeństwo.

Często nie wiemy jak postępować w obliczu potężnego żywiołu przez co możemy stracić zdrowie, a nawet życie. Poniższe wskazówki Straży Pożarnej pomogą postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa w trakcie trwania burzy, ale także zachować zdrowy rozsądek i nie dać się zwariować.

Gdy jesteś w domu

Wiele zależy od tego gdzie jesteś w czasie trwania burzy. Jeśli jesteś w budynku, to przede wszystkim zamknij wszystkie okna. Zagrożeniem mogą być również urządzenia elektroniczne podłączone do prądu. Usuń więc z gniazdek wszystkie wtyczki komputerów, telewizorów, anten oraz innych mniejszych urządzeń, które mogą ulec zniszczeniu podczas destrukcyjnego działania burzowych piorunów. Jeśli mieszkasz w domu wolnostojącym, a na tarasie bądź w ogródku stoją przedmioty, które mogą zostać łatwo porwane przez wiatr, schowaj je najlepiej w garażu, komórce lub innym zamkniętym pomieszczeniu. Szczególnie chodzi tutaj o większe przedmioty, na przykład meble ogrodowe, które w wyniku wichury, tak często towarzyszącej burzom mogą zostać uszkodzone lub same uszkodzić na przykład kwiaty czy młode drzewka. To samo dotyczy balkonów – doniczki możesz spisać na straty, jeśli nie doceniasz siły nadciągającej burzy. Pamiętaj również o zwierzętach – nigdy nie zostawiaj ich w otwartej przestrzeni, bez możliwości schronienia się przed ulewą i piorunami. Mogą to przypłacić życiem albo dużym stresem.

Co robić gdy burza zastanie nas poza domem?


Gdy nie masz możliwości schronić się przed burzą w jakimś pomieszczeniu powinieneś zachować dużą ostrożność. Przede wszystkim nie zostawaj w otwartej przestrzeni ani w sąsiedztwie dużych obiektów, w które może trafić piorun. Staraj się unikać także stania pod drzewem, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie w nie trafi piorun. Najbezpieczniejszym miejsce będę tereny położone nieco niżej, na przykład rowy czy wszelkiego rodzaju stabilne schrony, jaskinie, doły. Unikaj kontaktu z wodą, ponieważ jest ona bardzo dobrym przekaźnikiem prądu. Jak najszybciej opuść wszelkie jeziora, otwarte baseny czy inne zbiorniki wodne. Trzymaj się z dala od metalowych przedmiotów, jeśli jedziesz na rowerze zejdź z niego i wolnym krokiem (podczas burzy nie należy biegać, gdyż możemy zostać porażeniu piorunem) oddal się w bezpieczne miejsce.

Co robić, gdy żywioł zaatakuje z większą siłą, niż się spodziewaliśmy?

Zwykłe wyładowania atmosferyczne - niegroźne, jeśli zachowasz powyższe zasady bezpieczeństwa, często mogą się również przerodzić w silne nawałnice. Zazwyczaj o sile nadciągającej burzy informują nas meteorolodzy, możemy się zatem przygotować. W gotowości jest również wtedy stawiana OSP, czyli Ochotnicza Straż Pożarna, która jest przygotowana na ewentualne akcje ratownicze w przypadku powalenia drzew. Często wtedy mamy do czynienia z podtopieniami, zerwanymi dachami czy ogólnie utratą mienia. Państwowa Straż pożarna ostrzegając nas przed tymi zjawiskami meteorologicznymi, zwraca szczególną uwagę na dzieci oraz osoby starsze i schorowane, które nie mogą same o siebie zadbać i odpowiednio przygotować się do nadciągającego żywiołu.

Burze od zawsze były i najprawdopodobniej będą obecne w naszym życiu. Warto je jednak oswoić i nie panikować, gdy nadciągają. Zachowanie zasad bezpieczeństwa, pomoże nam przeczekać te zjawiska atmosferyczne bez uszczerbku na zdrowiu oraz utraty mienia.

Artykuł został przygotowany przez zespół redakcyjny http://remiza.com.pl/ 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
2 lat temu