Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Społeczność, life » Chasydzkie wesele – w Rymanowie rozpoczęły się Dni ...

Chasydzkie wesele – w Rymanowie rozpoczęły się Dni Pamięci

    A A A Drukuj
                                  
2011-08-11 18:00

Polacy i potomkowie Żydów rymanowskich, wśród nich osoby urodzone przed wojną w Rymanowie, spotykają się w Rymanowie już po raz czwarty, aby czcić pamięć o żydowskiej społeczności tego pięknego miasta.


 

W tym roku IV Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa odbywają się pod hasłem „Chasydzkie wesele w Rymanowie”. Impreza potrwa do 13 sierpnia 2011 r.


13 lipca 1942 roku Niemcy zlikwidowali rymanowskie getto i wywieźli rymanowskich Żydów do obozów zagłady. W ciągu kilku chwil zniszczono wielopokoleniową społeczność, zdmuchnięto prawie dwa tysiące istnień. W 2008 roku po raz pierwszy potomkowie dawnych rymanowskich Żydów przeszli trasę, którą 70 lat wcześniej pędzono ich przodków - z rynku do stacji kolejowej Wróblik Szlachecki. Towarzyszyli im mieszkańcy Rymanowa.

Tak zrodziły się obchody Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa.  Dziś liczne grono Żydów z całego świata przybyło do Rymanowa po raz czwarty.

Wszyscy Ci, dla których ważna jest pamięć o wielokulturowym Rymanowie, i których ciekawi żydowska tradycja, religia i kultura znajdą w tegorocznym programie wiele wartościowych pozycji.


Najistotniejszym punktem czwartkowych obchodów była prezentacja artystyczna tradycyjnego wesela chasydzkiego. Organizatorzy chcieli przypomnieć słynne przedwojenne wesele Mani, najstarszej córki Rabina Rymanowa Horowitza z młodym Rabinem z Jedlicza.


Był pokaz tańców, modlitw, śpiewu, a przede wszystkim tradycyjna weselna chupa (rodzaj namiotu), z 7 błogosławieństwami i rozbijaniem na szczęście kieliszków. Pokaz ubarwnili swą żywiołową muzyką klezmerzy, a na dowód obecności na tej uroczystości każdy mógł podpisać Ketubę - kontrakt ślubny. Smakoszy poczęstowano tradycyjną żydowską potrawą – wesele miało miejsce w rymanowskiej synagodze.


Dziś wieczór, o 20.30 w hotelu Jaś Wędrowniczek odbędzie się jeszcze koncert chasydzkich pieśni w wykonaniu Olgi Mieleszczuk i Mendyego Cahana z towarzyszeniem orkiestry klezmerskiej Rzeszow Klezmer Band. Do południa w Jasiu Wędrowniczku prezentowano filmy: „Miasteczko Rymanow – Main Sztetełe, Rymanow” w reżyserii Andrzeja Potockiego i przedwojenny film polski w języku jidysz Dybuk.


Dzień kolejny, piątek 12 sierpnia, to dzień wspomnień i modlitwy. Po ekumenicznej modlitwie i warsztatach na cmentarzu żydowskim zostanie odsłonięty pomnik-tablica poświęcony tym wszystkim, którzy ratowali swoich żydowskich sąsiadów, a szczególnie tym, którzy dali ofiarę życia. Później tradycyjny marsz Rymanów- Wróblik dla upamiętnienia ostatniej drogi żydowskich mieszkańców Rymanowa. Wieczorem, już w Synagodze, zgromadzeni wysłuchają nagrań słynnego rymanowskiego kantora Izraela Schorra, a po nich weźmą udział w modlitwie na powitanie Szabatu - poprowadzi ją urodzony w Rymanowie Moshe Barth.


W sobotę ścieżka historyczna po Rymanowie w językach polskim i angielskim.

Program IV Dni Pamięci O Żydowskiej Społeczności Rymanowa

„Chasydzkie Wesele w Rymanowie” w dniach 11-13 sierpnia 2011 r.


Dzień pierwszy. Czwartek 11 sierpnia 2011 r. Dzień radości i wesela.


• 9.30 Otwarcie IV Dni Pamięci. (Duża sala „Jaś Wędrowniczek”).
• 9.45-10.45 Prezentacja filmu TVP „Miasteczko Rymanow – Main Sztetełe, Rymanow” w reżyserii Andrzeja Potockiego (Duża sala „Jaś Wędrowniczek”). Po filmie spotkanie z reżyserem.
• 10.45-12.15 Prezentacja filmu „Dybuk”. Wstęp do filmu, a po filmie „Opowieść o Dybuku”: Katarzyna Weintraub, pisarka i dziennikarka. (Duża sala „Jaś Wędrowniczek”).
• 12.30-13.30 warsztaty chasydzkich pieśni i tańców weselnych (Duża sala „Jaś Wędrowniczek”)
• 13.30-15.30 Przerwa obiadowa.
• 15.30-18.00 „Chasydzkie wesele w Rymanowie”. Prezentacja inscenizacji żydowskiego ślubu pod rymanowską synagogą. Po „ślubie” chasydzkie wesele – pokaz tańców i poczęstunek.
• 20.30-22.30 Koncert Mendy Cahan, Olga Mieleszczuk z zespołem klezmerskim. „Koncert weselnych pieśni chasydzkich”. Bilety do nabycia w recepcji Hotelu „Jaś Wędrowniczek”. (Duża sala „Jaś Wędrowniczek”).


Dzień drugi. Piątek 12 sierpnia 2011 r. Dzień zadumy i wspomnień


• 10.00 Modlitwa ekumeniczna na cmentarzu żydowskim w Rymanowie. Poprzedzona wykładem z elementami warsztatów dla dzieci i młodzieży. (Cmentarz żydowski w Rymanowie).
• 11.00 Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej Polaków ratujących Żydów. (Cmentarz komunalny – katolicki w Rymanowie, główna brama wejściowa).
• 12.00-16.00 Marsz Pamięci. Rymanów Rynek-Wróblik Szlachecki, stacja kolejowa.
• 16.00-18.00 Przerwa odpoczynkowa.
• 18.00-18.30 Dzień otwartej synagogi. Odtworzenie archiwalnych nagrań rymanowskiego kantora Izraela Schorra, który w rymanowskiej synagodze rozpoczął swoją karierę. Słowo wstępne wygłosi Andrzej Potocki. (Synagoga w Rymanowie).
• 18.30-19.30 Prezentacja idei upamiętnienia rymanowskich Żydów. (Synagoga w Rymanowie).
• 19.30-20.30 Modlitwa szabatowa. (Synagoga w Rymanowie).


Dzień trzeci. Sobota 13 sierpnia 2011 r.


• 8.30-11.30 Modlitwy szabatowe w Synagodze.
• 13.30-15.00 Ścieżka historyczna po zabytkach Rymanowa – spacer po dawnym Rymanowie z udziałem byłych żydowskich mieszkańców – w języku polskim i angielskim – rozpoczęcie z parkingu na Rynku rymanowskim.
• 19.30-20.30 Hawdala – pożegnanie Szabatu 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
7 lat temu
hej Napisz wiadomość
7 lat temu
rzeszowianin Napisz wiadomość
7 lat temu