Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Aktywnie, ngos » Dobra siłownia – jak ją rozpoznać?

Dobra siłownia – jak ją rozpoznać?

    A A A Drukuj
                                  
2017-02-07 11:35

Polacy zaczynają dbać o zdrowie. Coraz więcej z nas postanawia rozpocząć prowadzenie zdrowego trybu życia. Pierwszym, co przychodzi nam do głowy, jest zdrowa i zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Pierwszymi nieśmiałymi próbami ruchu są spacery, jogging lub jazda na rowerze. Jednak zazwyczaj zaczyna doskwierać nam brak motywacji, szczególnie jeśli pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu. Wtedy pojawia się pomysł, aby zapisać się na siłownię. W Warszawie takich miejsc jest już kilkaset, w innych miastach konkurencja także jest coraz większa. Wpisujemy hasło do przeglądarki i okazuje się, że w naszej okolicy jest bardzo wiele siłowni, a każda z nich stara się czymś innym zwabić klienta. Jak wybrać tę najlepszą? Czym powinna się ona charakteryzować? Pomagają nam w tym fachowcy z City Fit.

Po pierwsze, niektóre siłownie wymagają od klientów podpisania umowy lojalnościowej. Oznacza to, że zobowiązujemy się do regularnego opłacania karnetu, np. przez rok. Ma to swoje wady i zalety. Rozwiązanie takie będzie odpowiednie dla osób, które potrzebują motywacji. Świadomość, że wydaje się pieniądze, może pobudzić do uczęszczania na siłownię, aby nie mieć poczucia marnowania swoich finansów. Z drugiej strony, niektórzy nie chcą wiązać się na tak długi okres z jedną formą aktywności. Dla nich odpowiednie będą siłownie, które nie wymagają podpisywania żadnej umowy i wystarczy comiesięczne przedłużanie karnetu.

Po drugie, warto jest zorientować się w tym jak siłownia wygląda od wewnątrz. Można tego dokonać albo wchodząc na stronę danego klubu albo wykorzystać pierwsze darmowe wejście (wiele klubów takowe oferuje). Dzięki temu ma się możliwość zobaczenia siłowni od środka i sprawdzenia czy sprosta ona naszym oczekiwaniom. Na co wówczas zwracać szczególną uwagę?

1.    Sprzęt
    Dobrze jest sprawdzić w jakim on jest stanie, czy uchwyty są poręczne, zadbane, czy noszą ślady używania, czy są popękane. W jakim stanie są ciężarki, jak wyglądają siedziska, czy linki nie są nadszarpnięte zębem czasu. Potem można wypróbować kilka maszyn typu bieżnia czy orbitrek i zorientować się czy działają bez zarzutów.

2.    Czystość
    Na siłowni powinny znajdować się butelki z płynem dezynfekującym i papierowe ręczniki tak, aby każdy mógł po sobie posprzątać. Dobre siłownie zatrudniają osoby do sprzątania, które co najmniej raz dziennie odkurzają podłogi, wycierają kurz ze sprzętów, dezynfekują uchwyty, oparcia i siedziska. Jest to dość istotne, bowiem bardzo nieprzyjemnie jest dotknąć lepiącej się od kurzu i potu rączki. W szczególności, że nie każdy ćwiczący sprząta swoje stanowisko, po zakończonym treningu.

3.    Szatnia
    Warto zorientować się w tym jaka jest duża, ponieważ zbyt mała może powodować, że będzie tam tłoczno i duszno. Dodatkowo, istotna jest wielkość szafek. Pamiętajmy, że będziemy musieli w niej zmieścić ubrania, torbę, a w zimie także grubą kurtkę oraz brudne i mokre buty. Nie we wszystkich siłowniach miejsce na buty jest oddzielone od tego przeznaczonego do reszty ubrań. Niektóre z nich zalecają trzymanie obuwia poza szafkami, jednak nie dla każdego może to być komfortowe, bowiem nie mamy gwarancji, że po treningu zastaniemy nasze ukochane trampki. Trzeba również sprawdzić w jaki sposób szafki są zabezpieczane – na kluczyk, na własną kłodkę, na kod itp. – i wybrać taką formę, która będzie dla nas najodpowiedniejsza.

4.    Sanitariaty
    Po intensywnym treningu człowiek jest spocony. Pierwszym, naturalnym pragnieniem jest znalezienie się pod strumieniem bieżącej wody i umycie się. Dlatego zwróćmy uwagę na to jak wyglądają prysznice. Ile ich jest? Czy są od siebie oddzielone? Czy kabiny mają zasłonki lub drzwiczki? Dobrze jest też, gdy możemy skorzystać z suszarek do włosów i przejrzeć się w czystym lustrze. Niebagatelne znaczenie będzie również miała czystość toalet.

Ponadto dobrze dowiedzieć się jakie inne udogodnienia dana siłownia nam proponuje. Pośród nich atrakcyjne są m. in. sauna, zajęcia fitness, instruktorzy, treningi wprowadzające, sklepiki z odżywkami, zniżki dla stałych klientów, promocje czy cykliczne konkursy.

Podsumowując, w wyborze siłowni trzeba kierować się osobistymi doświadczeniami oraz preferencjami. Dobrze jest spokojnie zastanowić się i wybrać ofertę, która najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. A tak się składa, że w coraz większej ilości miast, również tych mniejszych, konkurencja w branży jest coraz większa – przekonują nas eksperci z City Fit – siłowni w Warszawie, która posiada swoje oddziały także w wielu innych miejscowościach. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
1 rok temu