Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Aktywnie, ngos » Dwa Wymazy & Do Bazy! Studencka akcja rejestracji ...

Dwa Wymazy & Do Bazy! Studencka akcja rejestracji Potencjalnych Dawców szpiku

    A A A Drukuj
                                  
2014-10-31 11:56

128 uczelni z 54 miast, w tym z Rzeszowa weźmie udział w IV edycji największego w Polsce projektu rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Akcja odbędzie się 26 i 27 listopada br.


 

W Polsce studiuje około 2 mln młodych ludzi, a większość z nich chce być aktywna nie tylko akademicko czy towarzysko, ale również społecznie. Ich entuzjazm i energia są nieograniczone, dlatego warto je wykorzystać do walki z rakiem krwi. Z pomysłem projektu rejestracji potencjalnych dawców szpiku wśród społeczności akademickich wyszła w kwietniu 2013 roku Fundacja DKMS Polska. Celem tej inicjatywy jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego. Finał IV edycji projektu odbędzie się 26 i 27 listopada 2014r. Tym razem pod hasłem Dwa Wymazy & Do Bazy.

Projekt Dwa Wymazy & Do Bazy to wielkie przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Przedstawiciele 128 uczelni z całej Polski spotkali się w dniach 24-26 października w Warszawie, na konferencji przygotowującej do przeprowadzenia sprawnej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. To już czwarta taka konferencja zorganizowana przed akcją studencką DKMS Polska. Studenccy Ambasadorzy podzielili się tuż po konferencji pozytywnymi refleksjami, tym samym przekonując kolegów, że dzięki współpracy
i zaangażowaniu mogą osiągnąć sukces.

- W trakcie konferencji każdy z jej uczestników został uzbrojony w wiedzę niezbędną do walki z nowotworem krwi – powiedziała Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska.  - W czasie przygotowań do Finału projektu, wszyscy Ambasadorzy otrzymują pełne wsparcie Fundacji DKMS. Jestem przekonana, że dzięki zaangażowaniu tak wielu ludzi, uda się znacznie powiększyć bazę dawców. 
 
Akcja organizowana jest we współpracy Fundacji DKMS Polska oraz studentów uczelni w całym kraju. Podczas jej trwania do bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych będzie mógł dołączyć każdy, kto chce pomóc osobom cierpiących na nowotwory krwi. W województwie podkarpackim do udziału w projekcie zgłosili się studenci z:

1.    Uniwersytet Rzeszowski
2.    Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
3.    Katolicki Uniwersytet Medyczny im Jana Pawła II w Stalowej Woli
4.    Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku
5.    Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu
6.    Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie
7.    Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

O Fundacji:
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 640 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1500 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji
dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej. 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
4 lat temu