Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Giełda, fundusze » Europosłowie uwalniają pół miliona euro dla ...

Europosłowie uwalniają pół miliona euro dla Podkarpacia

    A A A Drukuj
                                  
2011-04-05 17:57

200 byłych pracowników z trzech zakładów produkcyjnych otrzyma ponad 450 tys. euro pomocy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji.

Dobra wiadomość dla podkarpackich pracowników przemysłu maszynowego. Dokładnie 200 byłych zatrudnionych z trzech zakładów produkcyjnych otrzyma ponad 450 tys. euro pomocy z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EGF). Za tym wnioskiem opowiedziała się dzisiaj zdecydowana większość eurodeputowanych. Jest to trzecia przyznana polskim firmom pomoc w ramach unijnego specfunduszu globalizacyjnego. Skierowana jest do firm, które ucierpiały w związku z światowym kryzysem gospodarczym.

Unijne wsparcie finansowe ma trafić do 200 byłych zatrudnionych w trzech zakładach produkcji maszyn budowlanych, drogowych i górniczych. Pracownicy ci stracili w 2009 roku pracę z powodu spadku eksportu wyrobów maszynowych do Niemiec, Rosji i Ukrainy w wyniku globalnego kryzysu gospodarczego. W sumie sytuacja ta doprowadziła do blisko 600 zwolnień. Środki z EGF zostaną przeznaczone m.in. na szkolenia i przekwalifikowanie pracowników, pomoc w samozatrudnieniu oraz na sprzęt i przystosowanie miejsc pracy.

 - Mam nadzieję, że unijne wsparcie pomoże zwolnionym szybko wrócić na rynek pracy i przyczyni się do spadku bezrobocia na Podkarpaciu – powiedziała eurodeputowana Sidonia Jędrzejewska (PO), która jest odpowiedzialna za transfer środków pomocowych dla Podkarpacia w ramach unijnego budżetu na 2011 r.

- Zwolnieni pracownicy mogą napotykać trudności w poszukiwaniu pracy, a wielu będzie zmuszonych do zmiany branży. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby ułatwić im ponowne wejście na rynek i dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Pieniądze z funduszu pozyskane dla Podkarpacia to poważny zastrzyk finansowy dla naszego regionu - dodaje Elżbieta Łukacijewska (PO), eurodeputowana pochodząca z województwa podkarpackiego.

- To już trzecia przyznana polskim firmom pomoc w ramach Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji. Łącznie otrzymaliśmy ponad milion euro z przeznaczeniem na pomoc pracownikom. Cieszę się, że ten do niedawna jeszcze niewykorzystany w Polsce fundusz zyskuje coraz większe zainteresowanie ze stron firm zmuszonych do działań restrukturyzacyjnych. Pieniądze uzyskane w ramach funduszu stanowią znaczne ułatwienie dla zwolnionych pracowników do szybkiego powrotu na rynek pracy - powiedział poseł Jan Kozłowski (PO), członek Komisji Budżetowej PE.

Pod koniec zeszłego roku Polska po raz pierwszy skorzystała ze specfunduszu globalizacyjnego. Niemal 750 tys. euro trafiło do 779 byłych pracowników dwóch wielkopolskich firm z branży samochodowej oraz z zakładów Cegielski–Poznań, producenta silników okrętowych, i jego dostawców.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji powstał w 2006 roku, by wspierać pracowników zwalnianych w rezultacie strukturalnych zmian w światowej gospodarce, następujących w wyniku globalizacji lub kryzysu finansowego. Wsparcie ma im pomóc w powrocie na rynek pracy. Roczny pułap funduszu to 500 mln euro.

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, jest największą i najbardziej wpływową grupą polityczną w Parlamencie Europejskim skupiającą 265 posłów z 26 państw członkowskich UE. 
 
 

Artykuł dodał:
hejowiec Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
Brak wyników.