Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Felietony, listy, opinie » GPC: „NIE dla Halloween”. Bo grozi okultyzmem

GPC: „NIE dla Halloween”. Bo grozi okultyzmem

    A A A Drukuj
                                  
2013-10-30 14:17, ostatnia aktualizacja 5 lat temu

Rośnie grono osób, które sprzeciwiają się propagowaniu Halloween. Na Facebooku powstają kolejne antyhalloweenowe strony i profile. W akcję od kilku lat angażują się katecheci, popierają ją rodzice – pisze „GPC”.

„GPC” wymienia profile: „Jestem chrześcijaninem – nie obchodzę Halloween” i „NIE dla Halloween”. Na tej pierwszej ostatni wpis pojawił się w 2012 roku. Za to ten drugi działa prężnie i od września zdobył prawie 2700 zwolenników. Założyciele piszą o sobie: „my nie dajemy się ponieść anglosaskiemu zwyczajowi i nie obchodzimy Halloween”. I dodają: „Nieważne z jakiego powodu nie obchodzisz Halloween - czy z pobudek religijnych, czy po prostu uważasz, że Polacy nie powinni celebrować obcego zwyczaju - ta strona jest dla ciebie”. Na profilu znajdziemy zdjęcia z halloweenowych imprez i linki odsyłające do artykułów, przypominających o uroczystości Wszystkich Świętych, i jej znaczeniu w kościele rzymskokatolickim.

„Gazeta Polska Codziennie” informuje, że tego typu profile to nie jedyna aktywność przeciwników amerykańskiej tradycji. W antyhalloweenową akcję od kilku lat angażują się katecheci, przy żywym poparciu rodziców. Nie tylko sprzeciwiają się halloweenowym zabawom, ale i proponują własną alternatywą np. w formie konkursu na kostium świętego. Pomysł „wypalił” w ponadpodstawowej szkole katolickiej w Szczecinku.  – Propozycję z entuzjazmem przyjęli też uczniowie, którzy dowiedzieli się, że zwycięska klasa będzie nagrodzona „kolorowym dniem” i zwolnieniem z odpytywania – relacjonuje „GPC” jeden z animatorów akcji.

Na profilu „NIE dla Halloween” franciszkanin ojciec Elzear ma kolejną propozycję: „Chodzi o to, żeby z okazji święta Wszystkich Świętych zamienić na jakiś czas swoje zdjęcie profilowe na FB na obraz swojego świętego patrona (lub ulubionego świętego).”

Gazeta przypomina o pogańskich konotacjach święta Halloween: „Wywodzi się ono z celtyckiego święta ku czci boga śmierci – Samhaina, na którego cześć składano również ofiary z ludzi”.

I przestrzega: „Krytycy Halloween zwracają uwagę, iż zabawowe używanie symboliki związanej ze śmiercią i magią oswaja społeczeństwa z okultyzmem i współtworzy klimat, w którym od dziesięcioleci w zachodniej kulturze rośnie nurt irracjonalny, czego przejawami są setki miliardów dolarów wydawanych przez Europejczyków na usługi wróżek i jasnowidzów. Anton La Vey, autor „Biblii szatana”, przyznał, że Halloween dla satanistów jest najważniejszym dniem w roku.”  
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
5 lat temu
hermetic_music Napisz wiadomość
5 lat temu