Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Aktywnie, ngos » III edycja ogólnopolskiej akcji „Studenci Przeciwko ...

III edycja ogólnopolskiej akcji „Studenci Przeciwko Białaczce”

    A A A Drukuj
                                  
2014-04-08 09:01

W najbliższą środę i czwartek (9 i 10 kwietnia) w trzech rzeszowskich uczelniach odbędzie się największa w Polsce akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Jak pokazuje życie studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce. Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych zorganizowane przez studentów odbyły się już dwukrotnie. Efekty dwóch ostatnich edycji przeszły oczekiwania Fundacji DKMS.
 
W pierwszej edycji akcji „Studenci Przeciwko Białaczce”, która miała miejsce w kwietniu 2013r. na 50 uczelniach w całej Polsce zarejestrowało się prawie 6.000 osób. Poświęciwszy tylko 5 minut życia studenci i inni chętni zadeklarowali swoją pomoc osobom walczącym o życie. Zaledwie pół roku później w grudniu 2013r. odbyła się druga edycja akcji, podczas której studenci z 96 uczelni zarejestrowali ponad 17.500 osób. Wśród nich byli zarówno studenci, jak i mieszkańcy miast, w których odbyły się akcje rejestracji. W trzeciej edycji biorą udział 104 uczelnie.
 
O Fundacji:
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 450 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.
 
Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.
 
Szczegóły dotyczące akcji można też znaleźć na Facebooku – www.facebook.com/events/462533160542455/
 
Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: 9 - 10 kwietnia 2014
Godziny: 11:00 - 18:00
 
- Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, Zamiejscowy Wydział Prawa i Administracji w Rzeszowie, ul. Cegielniana 14
 
- Uniwersytet Rzeszowski: Wydział Prawa i Administracji, Centrum Naukowo Dydaktyczne Mikroelektroniki i Nanotechnologii, Wydział Biologiczno-Rolniczy
 
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza: Budynek V (hol przed biblioteką), Budynek P, Budynek L, Budynek B i Budynek D.







 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
4 lat temu