Sprawdź, jak nietypowo spędzić Wielkanoc

A A A Drukuj
2017-04-11 17:40, ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Rodzinny obiad, wiosenny spacer, wspólne spędzanie czasu - to prawdopodobnie pomysły na Wielkanoc większości z nas.

Dla tych, którzy jednak zamiast siedzenia w rodzinnym domu wolą inne miejsca, mamy kilka ciekawych propozycji.

Pomysły na Wielkanoc ekstremalną

Dla wielu osób właśnie okres wielkanocny jest czasem, w którym wykorzystujemy zaległy urlop, ponieważ być może to jedyna taka możliwość jeszcze przed wakacjami, aby gdzieś pojechać. Owszem, mamy niedługo majówkę, jednak część z nas nie może sobie pozwolić na przerwę akurat wtedy, lub nie mają ochoty na wszechobecne tłumy. Zostają więc kwietniowe wojaże, które wcale nie muszą być gorsze od tych majówkowych.

W kwietniu jednak pogoda często nas nie rozpieszcza, dlatego warto rozważyć zagraniczne opcje. Możecie na przykład jechać do Holandii, aby wspiąć się na najwyższą wolnostojącą ściankę wspinaczkową na świecie - Excalibur Tower. 37 metrów wysokości brzmi jak wyzwanie? To miejsce dla was. Warto podkreślić również, że samo miasto Groningen, w którym znajduje się ta atrakcja, również jest ciekawym miejscem do zwiedzania. Zachwyca tutejsza architektura, a mieszkańcy są nad wyraz zadowoleni ze swojego życia.

Jeżeli od wspinaczki wolicie wodę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kwietniu rozpocząć przygodę ze snorkelingiem. Jedną z najlepszych destynacji w Europie jest Chrisi - grecka wyspa, na której nikt nie mieszka. Można dostać się jednak tam np. za pomocą statku pasażerskiego z Krety. Wyspa ta słynie z pięknej plaży, znajdziemy też tam niezwykły las cedrowy.

Wielkanoc w zgodzie z tradycją

Jeżeli Wielkanoc to dla was czas wyciszenia, istnieje wiele opcji agroturystycznych. Pensjonaty, hotele i gospodarstwa zwykle przygotowują specjalną ofertę dla gości świątecznych, dlatego warto skorzystać, jeśli marzy wam się delikatna odmiana zwyczajów, ale bez większych szaleństw. Święta na Kaszubach, w górach, w mazurskiej chacie - czy to nie brzmi jak kwintesencja wielkanocnego spotkania?

Tradycje wielkanocne Polaków są nadal bardzo silne, dlatego tak duża część z nas spędza właśnie ten czas z rodziną, bliskimi. Według badania CBOS z 2014 roku - ,,Praktyki wielkopostne i wielkanocne Polaków”, aż 63% badanych postrzega Wielkanoc jako święto rodzinne. Dlaczego więc nie zabrać bliskich do jakiegoś spokojnego miejsca, w którym nie odchodzimy za daleko od tradycji? W ten sposób możemy skupić się wyłącznie na spędzaniu czasu z tymi, których kochamy, odciążając ich od świątecznego sprzątania i gotowania. Nie oznacza to, że musimy jechać do luksusowego SPA, w którym próżno szukać kolorowych pisanek. Istnieją gospodarstwa, gdzie z łatwością poczujecie wyjątkową atmosferę.

Pamiętajcie też, że tradycje wielkanocne nieco różnią się w zależności od regionu Polski, dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze zanim podejmiecie decyzję o wyjeździe w dane miejsce. Nawet jeśli już dawno nie ma danego obrzędu, dobrze poznać historię odwiedzanego regionu. Na przykład jednym z kujawskich zwyczajów wielkanocnych są przywołówki, czyli wierszyki o lokalnych dziewczętach, które układają kawalerowie z okolicy. I choć dzisiaj już ta tradycja nie jest widoczna, kultywuje ją nadal Stowarzyszenie Klubu Kawalerskiego.

Jeśli chcemy odkryć jakieś kulinarne perełki wielkanocne z innych regionów Polski, koniecznie musicie odwiedzić Małopolskę. Chrzanówka lanckorońska to jedna z potraw, która wyróżnia się na tle innych. Jest to zupa oparta na serwatce, kiełbasie, wędzonce i śmietanie. Oczywiście smaku dodają też wyjątkowe przyprawy, takie jak np. lubczyk. Ostrości dodaje tutaj oczywiście chrzan, którego nie wolno sobie żałować.

Innymi przykładami potraw wielkanocnych są na przykład: kaszubski zylc, czyli galareta z nóżek, czy dzionie rakowskie prosto z województwa świętokrzyskiego, które jest daniem typowo mięsnym. Jak widać, ciekawe opcje kulinarne możemy znaleźć nie tylko w dalekich krajach, ale również na naszym podwórku. Święta tradycyjne inaczej? Nie ma żadnego problemu.

Ile wydamy na Wielkanoc?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że niezależnie od naszych planów, zazwyczaj wydamy więcej niż w zwykły weekend. Przygotowania w domu kosztują czasami tyle samo co wyjazd. Warto rozważyć więc urozmaicenie wielkanocnego wypoczynku, nawet gdy przekracza założony budżet.

Wiadomo, że nie wszystkie wydatki można regulować na bieżąco, dlatego właśnie tak popularnym sposobem jest szybka pożyczka przez internet. Jak to działa? Wystarczy określić kwotę i wysokość rat, zarejestrować się na stronie i wypełnić formularz. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Taka pożyczka raty dostępna jest np. na stronie https://www.zaplo.pl/.

Oczywiście warto również skorzystać z porównywarek cen hoteli czy lotów, ponieważ dopiero rozpoczyna się sezon podróżniczy, dlatego jest szansa na znalezienie korzystnej oferty. Często oferowane są różne świąteczne pakiety dla rodzin czy par, dlatego lepiej jest zrobić szczegółowy research, zanim jeszcze zdecydujemy się na dane miejsce. Pamiętajmy, że Wielkanoc to szczególny czas, dobrze więc spędzić go w miłych warunkach z bliskimi.