Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Nieruchomości » Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

Jak bezpiecznie kupić nowe mieszkanie?

    A A A Drukuj
                                  
2016-12-23 12:33

W pewnym momencie życia każdy pragnie usamodzielnienia i stabilizacji, stąd pochodzi decyzja o zakupie własnego mieszkania.

Co jednak zrobić, żeby nie żałować takiego postanowienia i na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Załóżmy, że wymieramy Rzeszów albo inne perspektywiczne miasto w Polsce. Musimy pamiętać,że sprzedaż mieszkań Rzeszów to dosyć obszerne pojęcie. Należy bowiem doprecyzować poza lokalizacją to z jakiego rynku kupimy lokum.

Żeby dokładniej opisać sytuacje jakie możemy spotkać, warto rozdzielić temat na zakup mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

Na rynku wtórnym, czyli na rynku mieszkań tzw. „używanych”, sprzedaż mieszkań rzeszów może się odbyć jedynie na podstawie aktu notarialnego. W innym przypadku może nam grozić nieważność umowy. Warto być ostrożnym wobec sprzedawcy, który chciał sporządzić umowę w innej formie. Aby przygotować taki akt sprzedaży musimy podać notariuszowi numer lokalu w księdze wieczystej, tytuł prawny nieruchomości (czy była nabyta z rynku wtórnego, pierwotnego bądź jest to darowizna), obciążenie nieruchomości hipoteką, zaświadczenie o braku zaległości w czynszu (informacje uzyskujemy od spółdzielni bądź administratora) a także zaświadczenie o braku zameldowania innych osób w tym mieszkaniu. Ponadto warto zgromadzić dokumentacje dotyczącą braku zaległości dotyczących opłat związanych z podatkiem od nieruchomości lub związanych z użytkowaniem wieczystego gruntu, zaświadczenia o braku zaległości, które możemy uzyskać w Urzędzie Skarbowym i ZUS a także świadectwo charakterystyki energetycznej (choć nie każdy właściciel może je posiadać). Warto również sprawdzić czy wobec osoby która sprzedaje mieszkanie, nie jest prowadzone żadne postępowanie w sądzie.

Na co natomiast uważać przy zakupie nowego mieszkania?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić w księdze wieczystej czy deweloper jest właścicielem wieczystego gruntu, na którym chce sprzedać mieszkanie, i czy jest obciążenie hipoteką. Natomiast w Krajowym Rejestrze Sądowniczym możemy ustalić czy dana firma deweloperska nie jest postawiona w stan upadłości. Warto też sprawdzić czy deweloper posiada w ogóle pozwolenie na budowę (które trwa co najmniej 3 lata). Dobrym źródłem informacji jest także plan zagospodarowania przestrzennego danej okolicy i prospekt informacyjny, gdzie możemy odnaleźć informacje dotyczące przyszłych inwestycji w interesującej nas lokalizacji. Niezbędne jest też uzyskanie informacji o samym deweloperze, które możemy znaleźć na internecie bądź porozmawiać z ludźmi wykonującymi prace na jego budowie.

Wszystko to oznacza, że będzie trzeba poświęcić trochę czasu na zbadanie sytuacji, ale musimy pamiętać, że prawdopodobnie nowe mieszkania rzeszów to inwestycje na całe życie i trzeba zmniejszyć ich ewentualne ryzyko. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
alicjas Napisz wiadomość
11 miesięcy temu
getmoney Napisz wiadomość
1 rok temu
hej Napisz wiadomość
2 lat temu