Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Banki » Jak wyjść z pętli długów?

Jak wyjść z pętli długów?

    A A A Drukuj
                                  
2017-05-11 15:07

Największy dłużnik w Polsce posiada niespłacone zobowiązania w wysokości aż 117 milionów złotych

Okazuje się również, że ponad 37% polskich gospodarstw domowych ma na swoim koncie jakieś zobowiązanie kredytowe. To i tak niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że średnia europejska wynosi 44%. Najwięcej kredytów posiadają Holendrzy – aż 60% z nich płaci raty.

Wartość zadłużeń kredytowych Polaków

13% Polaków posiada kredyt hipoteczny, a 29% z nas ma zobowiązanie bankowe inne niż hipoteczne. Na miesięczne raty z tytułu zobowiązania kredytowego przeznaczamy około 10% dochodu brutto. Na kredyt hipoteczny przeznaczamy zaś 13%.

Okazuje się, że z regularną spłatą zadłużenia nie radzi sobie nawet 2,5 miliona Polaków. Największe problemy z utrzymaniem stabilności finansowej mają osoby młode. Nawet co ósma osoba w przedziale wiekowym 18-24 lata przyznaje, że raty kredytowe spłata nieregularnie. To właśnie ci kredytobiorcy narażeni są najbardziej na uwikłanie się w pętlę długów.

Co to jest pętla długów?

Chociaż 55% Polaków uznaje, że długi są sprawą wstydliwą, to coraz więcej z nas wpada w sidła pętli kredytowej. To sytuacja, w której kredytobiorca nie jest w stanie spłacać bieżących zobowiązań i aby zachować płynność finansową, zaciąga kolejny kredyt gotówkowy. Doprowadza w końcu do sytuacji, w której traci zdolność kredytową i banki odmawiają udzielenia kolejnej pożyczki.

Co czwartego dłużnika ścigają dzisiaj firmy windykacyjne. Wszystko dlatego, że staje się on niewypłacalny. Jego miesięczne dochody są niższe niż suma koniecznych do spłaty zobowiązań. Zmorą stają się niespodziewane wydatki, które jeszcze bardziej uszczuplają domowy budżet. Pętla długów to błędne koło, z którego należy jak najszybciej wyjść. Nie zawsze jest to jednak proste. Powrót do stabilności finansowej trwa nierzadko nawet kilka lat.

Mechanizm oddłużania

Od długów nie uciekniemy. Nie ma co się łudzić, że nieodebrane wezwanie do zapłaty sprawi, że bank daruje nam niespłacone zobowiązanie. Tzw. chowanie głowy w piasek sprawi tylko, że od niespłaconej należności naliczane będą kolejne odsetki, przez co zadłużenie będzie rosnąć. Konieczne staje się wdrożenie procesu oddłużania. W jego skład wchodzą:

•    racjonalne wydatki,
    konsolidacja kredytów,
    dodatkowe źródło dochodu.

Racjonalne wydatki

Oddłużanie może odbywać się przy wykorzystaniu domowych sposobów. Zaleca się sporządzenie analizy miesięcznych wydatków. Harmonogram spłat wszystkich zobowiązań da realny obraz najważniejszych spłat. W pierwszej kolejności należy regulować kredyt gotówkowy, który został zaciągnięty najwcześniej oraz te raty, które nie są spłacane najdłużej.

Przyda się też lista najpotrzebniejszych wydatków i listy zakupów, dzięki czemu mniej wydamy na produkty nie pierwszej potrzeby.

Konsolidacja kredytów

Kredyt skonsolidowany w jednym banku to znacznie lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy w różnych bankach. Lepiej, by wszystkie zobowiązania zostały zebrane w całość. Nowy bank może wydłużyć okres kredytowania, dzięki czemu zmniejszy się miesięczna rata. To duża ulga dla domowego budżetu.

Dodatkowe źródło dochodu

Drugi etat albo dodatkowe zajęcie może okazać się znaczną pomocą finansową. Ważne jest, by wszystkie środki, jakie dłużnik uzyska z tego tytułu, były przeznaczane na spłatę zobowiązań. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
getmoney Napisz wiadomość
11 miesięcy temu
hej Napisz wiadomość
11 miesięcy temu