Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Praca » Kiedy warto zmienić pracę?

Kiedy warto zmienić pracę?

    A A A Drukuj
                                  
2017-09-17 23:11

Praca to jedna z istotniejszych dziedzin życia. Podejmowanie aktywności zawodowej nie tylko pozwala nam zarabiać pieniądze.

Praca to jedna z istotniejszych dziedzin życia. Podejmowanie aktywności zawodowej nie tylko pozwala nam zarabiać pieniądze. Równie ważne albo nawet istotniejsze aspekty to rozwój (zawodowy i osobisty) czy możliwość zawierania wartościowych znajomości. Kiedy zajęcie, jakie wykonujemy, przestaje być dla nas satysfakcjonujące i rozwijające, warto zastanowić się nad przyjęciem innej oferty pracy. 

Możemy rozważyć przeniesienie się do innej firmy lub zdobycie nowego zawodu, gdy:
1.    W naszej pracy panuje nieprzyjemna atmosfera
Trudno koncentrować się na wykonywaniu zadań zawodowych, gdy pomiędzy pracownikami czy kierownictwem firmy często zdarzają się konflikty, niedomówienia itp. Zbyt zaciekła rywalizacja, czyli tzw. wyścig szczurów, również nie sprzyja budowaniu przyjemnej atmosfery. Warto rozważyć zmianę pracę, gdy ze względu na konflikty itp. zmuszamy się do przestąpienia progu firmy. 

2.    Czujemy, że nasze cele zawodowe nie są zbieżne z celami firmy
Postępowanie wbrew sobie i swoim planom zawodowym w trakcie realizowania celów wyznaczonych przez szefostwo to również oznaka, że warto zmienić pracę. Starajmy się kierować swoją karierą tak, by czerpać satysfakcję z pracy na każdym etapie. W przeciwnym razie możemy szybko doświadczyć wypalenia zawodowego.

3.    Zajęcie, jakie wykonujemy, nie daje nam satysfakcji i nie sprzyja rozwojowi
Brak radości i przyjemności, które powinny towarzyszyć rzetelnemu wykonywaniu obowiązków zawodowych stanowi kolejny powód, dla którego warto rozważyć zmianę pracy. Życie zawodowe stanowi znaczną część naszej codzienności, dlatego kierujmy nim tak, by przysparzało nam radości i satysfakcji. Dzięki temu będzie nam łatwiej osiągać szczęście również w innych sferach życia. 

4.    Praca jest dla nas źródłem silnego stresu i wpływa na nas niekorzystnie
Istnieją zawody, których wykonywanie wymaga dużej odporności na stres. Aby móc je wykonywać, musimy panować nad emocjami, a często również podejmować trudne i odpowiedzialne decyzje. Rozważmy przebranżowienie się lub objęcie innego stanowiska, jeśli czujemy, że ciągłe napięcie wpływa na nas niekorzystnie.  

5.    Poziom zarobków nas nie satysfakcjonuje
Wynagrodzenie jest jednym z istotniejszych czynników, które uwzględniamy, rozważając przyjęcie określonej oferty pracy. Gdy otrzymujemy niesatysfakcjonującą pensję i brakuje nam wyzwań oraz interesujących możliwości rozwoju, podnośmy swoje kwalifikacje i szukajmy ciekawszych możliwości zawodowych.
 
6.    Znaleźliśmy się w sidłach rutyny
Monotonna i przewidywalna praca może dawać nam poczucie bezpieczeństwa, ale może również nas nudzić. Zastanówmy się nad znalezieniem innego zatrudnienia, jeśli doświadczamy rutyny i czujemy się znudzeni. Zdecydujmy się na pracę, w której będziemy czuli się dobrze. 

Podejmując decyzję, weźmy pod uwagę, że zbyt częste zmiany pracy wzbudzają niepokój rekruterów. Mogą świadczyć nie tylko o naszej potrzebie rozwoju, ale również o tym, że np. jesteśmy konfliktowi, nie potrafimy działać w grupie lub nie mamy pomysłu na swoją karierę zawodową.     
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
7 miesięcy temu