Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Inne » Kitesurfing - jak to się zaczęło?

Kitesurfing - jak to się zaczęło?

    A A A Drukuj
                                  
2016-10-07 16:25

Kitesurfing to dyscyplina dość młoda, jednak jej korzenie sięgają daleko, daleko wstecz.

 Być może jeszcze przed naszą erą znane było wykorzystanie latawców jako siły napędowej do łodzi rybackich. W tym samym celu latawiec przy łodziach wykorzystywali w XIII wieku Chińczycy. W Europie potwierdzone zastosowanie latawca jako siły napędowej łodzi to rok 1826.

Prawdziwy przełom w rozwoju tej dyscypliny nastąpił w XX wieku. W 1903 roku Amerykanin Samuel Cody pokonał kanał La Manche właśnie przy pomocy jachtu napędzanego latawcem. Z kolei 1977 rok to początek windsurfingu – dyscypliny, bez której nie powstałby kitesurfing. Wtedy Holender Gilbertus Adrian Panhuisen pierwszy raz popłynął na desce windsurfingowej, wykorzystując siłę ciągu latawca. Prawdziwy przełom nastąpił w 1984 roku, kiedy bracia Bruno i Dominique Legaignoux skonstruowali pompowany latawiec, który samodzielnie mógł wystartować z wody. Od tego momentu nastąpił bardzo dynamiczny rozwój kitesurfingu, głównie na Hawajach, we Francji i w Nowej Zelandii.

W 1997 roku na hawajskiej wyspie Maui rozegrano pierwsze mistrzostwa w kitesurfingu.

Do Polski dyscyplina ta zawitała około 2000 roku, a rok później powstała pierwsza polska szkoła kite i rozegrano pierwsze Mistrzostwa Polski.

W 2008 roku kitesurfing oficjalnie uznano za najszybszy sport wodny. Rekord osiągania prędkości na desce z latawcem należy do Francuza Alexa Caizergues’a, któremu udało się uzyskać prędkość 104,86 km/h .

Przez te kilkadziesiąt lat kitesurfing mocno ewoluował. Obecne deski do kitesurfingu coraz mniej przypominają swój pierwowzór – deskę surfingową, bardziej idąc w stronę wakeboardu. Liczne zmiany przechodził również sam latawiec.

Rosnąca popularność kitesurfingu wynika z faktu, że wbrew pozorom jest to sport dość łatwy, a przy tym dostarczający niesamowitych wrażeń. Unoszenie się na wysokość kilku lub kilkunastu metrów nad poziomem wody i możliwość wykonywania licznych akrobacji sprawia, że rok rocznie zwolenników kitesurfingu przybywa.

Dzięki dobrze rozwiniętej bazie kitesurfingowej w Polsce nie trzeba już wyjeżdżać do zagranicznych kurortów, aby popływać na desce z latawcem. Liczne szkoły kitesurfingu, zlokalizowane nad Bałtykiem, na Mazurach oraz w okolicach dużych zbiorników wodnych umożliwiają wypożyczenie sprzętu oraz naukę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Dzięki temu kitesurfing stał się popularny wśród ogromnej grupy wypoczywających nad wodą wczasowiczów, bez względu na wiek czy płeć. Kitesurfing to bowiem sport dla każdego. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
2 lat temu