Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Banki » Konto oszczędnościowe – kompendium wiedzy

Konto oszczędnościowe – kompendium wiedzy

    A A A Drukuj
                                  
2017-05-17 16:18

Konto oszczędnościowe to jeden z najczęściej wybieranych produktów, jakie oferują banki działające na terenie Polski.

80% osób, które posiada jakikolwiek rachunek bankowy, potwierdza, że jest to właśnie konto oszczędnościowe. Dlaczego Polacy wybierają właśnie ten produkt? Z jakimi korzyściami się on wiąże? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest typowym rachunkiem rozliczeniowym, które ma jednocześnie cechy lokaty bankowej. Oznacza to, że wszystkie środki, jakie są na tym koncie zgromadzone, podlegają oprocentowaniu, a właściciel takiego rachunku generuje dzięki temu zysk.

Od lokaty różni się zaś tym, że wszystkimi wpływami można dowolnie dysponować. Środki nie zostają „zamrażane” na pewien czas, właściciel konta nie traci odsetek.

Korzystanie z konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe daje ogrom możliwości. Klient banku może gromadzić na nim oszczędności i je pomnażać. Fakt, że oprocentowanie wyliczane w skali roku jest zazwyczaj w tym przypadku nieco niższe niż na lokacie, ale za to dysponowanie środkami nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty zysku.

Co więcej, właściciel takiego konta może korzystać z niego na podstawowych zasadach. Na rachunek przelewane są wszystkie wpływy klienta. Ten może zaś nimi dowolnie zarządzać. Dostępna jest opcja dokonywania przelewów internetowych i dogodnych wypłat pieniędzy w bankomatach. Do niektórych kont oszczędnościowych przypisana jest też karta płatnicza, którą można realizować transakcje zakupowe.

Warunki banków

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze banku, w którym otworzymy konto oszczędnościowe, warto przyjrzeć się warunkom, jakie proponują. W tym celu dobrze jest porównać oferty za pomocą dostępnych rankingów – takie publikują przynajmniej raz w miesiącu najlepsze banki działające na terenie Polski. Może okazać się, że konto tego rodzaju będzie wiązać się w mnogością ograniczeń dla klienta, który chce przecież z niego korzystać swobodnie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego?

Wydawałoby się, że priorytetem jest oprocentowanie. To podawane jest przez banki w skali roku i oczywiście warto, by było jak najwyższe. Aby jednak pomnażać zgromadzone oszczędności, należy brać pod uwagę również inne czynniki. Może okazać się, że za otwarcie i prowadzenie takiego rachunku, bank pobiera sporą kwotę. W ogólnym rozliczeniu klient wyjdzie na minus, kiedy okaże się, że zarobił mniej, niż płaci instytucji prowadzącej takie konto.

Bank może wprowadzać również rozmaite ograniczenia. Dokonywanie przelewów może być płatne. To samo może dotyczyć wypłat z bankomatów oraz korzystania z karty płatniczej. Może okazać się, że za każdą tego  typu transakcję bank nalicza dodatkowe opłaty i prowizje. Czasem więc warto wybrać niższe oprocentowanie, dzięki któremu i tak w ogólnym rozliczeniu zarobimy więcej.

Ostrzeżenie

Każdy, kto zdecyduje się na założenie konta oszczędnościowego, powinien dokładnie przeczytać regulamin jego funkcjonowania oraz umowę zawieraną z bankiem. Konto oszczędnościowe to naprawdę dobry produkt  tych instytucji, ale trzeba mieć na uwadze, że nierzadko obarczone jest mnóstwem ograniczeń.

Na szczęście przy obecnej walce o klienta banki starają się oferować coraz bardziej korzystne rozwiązania. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
9 miesięcy temu