Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Banki » Kredyt hipoteczny - dokumenty przy umowie o dzieło

Kredyt hipoteczny - dokumenty przy umowie o dzieło

    A A A Drukuj
                                  
2017-04-28 11:26

Pracujesz na umowę o dzieło i chcesz uzyskać kredyt hipoteczny? Wcale nie jesteś w najgorszej sytuacji.

Istnieją formy zatrudnienia, które jeszcze gorzej postrzegane są przez bank, jak np. własna działalność gospodarcza. Umowy cywilno-prawne, czyli umowa o dzieło i umowa zlecenie są bardzo popularnymi formami zatrudnienia w Polsce, więc z dylematem kredytów mieszkaniowych boryka się wiele osób. Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o dzieło to kredyt mieszkaniowy jest dla Ciebie jak najbardziej możliwy, musisz tylko pamiętać, że bank będzie Ciebie traktował bardziej rygorystycznie niż osoby posiadające umowę o pracę.

Czego będzie wymagał bank od zatrudnionych na umowę o dzieło?

Przede wszystkim bank od osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilno-prawne wymaga odpowiedniego stażu pracy, który jest dłuższy niż w przypadku osób posiadających umowy o pracę (porównaj oferty kredytów hipotecznych). Minimalny okres zatrudnienia dla osób na tzw. „umowach śmieciowych” to 6 miesięcy, chociaż najczęściej jest to dwunastomiesięczny okres pracy.

Umowa z tym samym pracodawcą – czy jest ważna?

Dla banków bardzo ważnym czynnikiem jest to czy umowa została zawarta z tym samym pracodawcą, chociaż freelancerzy mogą również liczyć na indywidualne traktowanie, jedna nie zawsze umowy zostaną przyjęte od wszystkich zleceniodawców, a np. jedynie od trzech.

Kiedy bank będzie rozpatrzał wniosek kredytowy, istotnym jest to czy umowa zlecenie lub o dzieło podpisana jest na odpowiedni okres w przód. Każda przerwa w umowach czy wypłatach zostanie negatywnie zaopiniowana przez bank. Problemu nie będą miały również osoby, które regularnie, co miesiąc przez okres 6 czy 12 miesięcy podpisują umowy z tym samym pracodawcą.

Niekoniecznie bank zaliczy Ci cały dochód

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać to możliwość nie przyjęcia przez bank 100% dochodu. Niektóre banki przy umowach o dzieło przyjmą jedynie 50% lub 80% wysokości dochodu, co oznacza, że zdolność kredytowa może znacznie się obniżyć. Nie ma co się jednak martwić, gdyż większość banków przyjmuje 100% dochodów z umów cywilno-prawnych.

Dokumenty przy umowie o dzieło

Jak przy każdej formie umowy, tak i przy umowie o dzieło, osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny będzie musiała dostarczyć bankowi komplet dokumentów. Niezbędne będą aktualne umowy z pracodawcą, jak i poprzednie, a w przypadku pieniędzy wypłacanych gotówką potrzebne staną się również rachunki do sporządzanych umów.

Osoba zatrudniona na umowę o dzieło jak najbardziej ma szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, musi jednak pamiętać o tym, aby dokładnie kompletować swoje dokumenty, gdyż banki często będą chciały nie tylko mieć aktualne umowy, ale także poprzednie. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
1 rok temu