Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Rzeszów » List otwarty kibiców Resovii

List otwarty kibiców Resovii

    A A A Drukuj
                                  
2012-07-24 10:24

Na stronie www.stadiondlaresovii.pl kibice, sportowcy i działacze Resovii zamieścili petycję, w której domagają się traktowania ich klubu na równi z klubem Stali. Petycję podpisało już 777 osób. Drukujemy ją w całości.

Wysoka Rado Miasta Rzeszowa,
Szanowny Panie Prezydencie Miasta Rzeszowa ,
Jego Magnificencjo Rektorze Uniwersytetu Rzeszowskiego,
Szanowny Panie Komendancie Miejski Policji w Rzeszowie,

W obliczu trwającego sezonu lekkoatletycznego oraz zbliżającego się sezonu piłkarskiego o mistrzostwo II ligi Grupy Wschodniej, w której to przyszło rozgrywać swoje mecze Naszej ukochanej drużynie Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego „Resovia” – Najstarszemu klubowi sportowemu w Polsce, najlepszej piłkarskiej drużynie Podkarpacia sezonu 2011/2012, musimy, jako jego działacze, sportowcy oraz kibice, zabrać głos w sprawie, która nie daje Nam – mieszkańcom Rzeszowa i całego województwa – spokoju.

Nie możemy dłużej ze spokojem przyglądać się polityce Władz Miasta, Policji oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, która otwarcie zmierza do zmarginalizowania a wręcz unicestwienia Klubu sportowego, który przez 107 lat swego istnienia wrył się na stałe w krajobraz Rzeszowa, regionu i kraju. Klubu, który przez lata wychował wielu prawdziwych Polaków – patriotów, którzy oddali życie za Ojczyznę, który wychował olimpijczyków, mistrzów Świata, Europy i Polski, których sukcesy dawały tyle radości i dumy Rzeszowianom i wszystkim Polakom. Klubu, który wychowywał i wychowuje w duchu sportu i zasad fair play dzieci i młodzież z Rzeszowa jak i całego Naszego regionu.

Nie możemy dłużej bezczynnie przyglądać się sytuacji, w której Władze Miasta, jawnie i skrajnie stronniczo traktują inwestycje w rozwój bazy sportowej Rzeszowa  dotując jedynie jeden klub sportowy ZKS „Stal” budując mu, za pieniądze wszystkich mieszkańców miasta nowy stadion, wraz z zapleczem treningowym, podczas gdy CWKS „Resovia” jakiekolwiek inwestycje na swoim obiekcie, musi finansować z własnej kieszeni, bez żadnego wsparcia Władz Miejskich, nie wspominając o ciągłym stwarzaniu problemów przez Władze Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że stadion ZKS „Stal”, nazywany jest stadionem miejskim. Stadiony miejskie mające służyć wielu klubom w danym mieście, nie posiadają w swojej nazwie słów jasno odnoszących się do konkretnego klubu, czego najlepszym przykładem może być stadion „San Siro” w Mediolanie, który służy dwóm wielkim klubom z tego miasta. Co więcej, na stadionach miejskich z prawdziwego zdarzenia, czyli tych które mają służyć wielu miejskim klubom, nie ma żadnych symboli lub logotypów klubowych – jak jest w Rzeszowie, wystarczy spojrzeć na wielki neon na murze „stadionu miejskiego” oraz na tzw. park maszyn. Nie przemawia do Nas fakt, porównywania rzeszowskiego obiektu do stadionów miejskich we Wrocławiu, Kielcach czy Poznaniu (w tych miastach nie ma dwóch równorzędnych i rywalizujących ze sobą klubów sportowych,  gdy taka sytuacja ma miejsce, włodarze starają się równo traktować oba kluby i budują dwa stadiony dla dwóch klubów – tak jak ma to miejsce w Krakowie).

Na dokładkę, Władze Miasta ogłosiły przetarg na „Sprzątanie obiektu, utrzymanie murawy boiska oraz toru żużlowego na Stadionie Miejskim Stal w Rzeszowie, utrzymanie murawy boiska głównego oraz toru żużlowego”. W ogłoszeniu o przetargu, będącym jednym z głównych warunków wzięcia w nim udziału, czytamy w Sekcji III, punkcie 3.2 ppkt. c) utrzymywaniu przez okres co najmniej dwunastu miesięcy toru żużlowego w stanie pozwalającym na rozgrywanie na nim meczów żużlowych. Zastanawia Nas, jaki podmiot, a raczej jaki konkretnie klub może spełniać ten warunek? Oczywiście to pytanie retoryczne! W związku z wygraną w przetargu, do którego z oczywistych względów wystartował tylko jeden oferent, Miasto płaci za w/w usługi klubowi ZKS „Stal”. Rozumiemy, że Władze Miasta płacą zwycięzcy przetargu za to, że sam po sobie sprząta?! Klub CWKS „Resovia”, w przypadku grania na „stadionie miejskim”, będzie najzwyczajniej w świecie za najem i co za tym idzie sprzątanie płacił! Może więcw związku z powyższym, zawodnicy ZKS „Stal” będą brać udział w zawodach z napisem na piersi CWKS „Resovia”, bo wychodzi na to, że to właśnie CWKS „Resovia” będzie jednym z najważniejszych, zaraz po Mieście sponsorów Klubu z ul. Hetmańskiej! I tak za rozegranie 17-18 spotkań w sezonie na „stadionie miejskim”, zmuszeni będziemy zapłacić blisko 90 000 złotych, w sytuacji gdy dotacja miejska dla seniorów CWKS „Resovia” wynosi 120 000 zł w 2012 r., czy Miasto jawnie stara się odzyskać przekazane Nam pieniądze? By móc je później wypłacić sprzątającym?!

Panie Prezydencie zastanawiamy się także gdzie na co dzień będą trenować Piłkarze ZKS „Stal”? Czy na treningi również będzie obowiązywał przetarg? Czy może z uwagi, na siedzibę i tradycję będą trenować przy ul. Hetmańskiej? Szkoda tylko, że inne Kluby nie mają takiego handicapu…

Podkreślał Pan wielokrotnie w swoich wypowiedziach , iż jest miłośnikiem sportu, że taką samą sympatią darzy wszystkie kluby sportowe w mieście i że wszystkie te kluby będą mogły w równym stopniu korzystać z nowo powstałego miejskiego obiektu przy ul. Hetmańskiej. Idąc za tymi słowami Pana Prezydenta, i niestety ulegając presji Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, która to nie wyraża zgody na rozgrywanie meczy piłkarskich tzw. podwyższonego ryzyka jak i żadnych innych w rozumieniu Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w nowym sezonie piłkarskim na stadionie CWKS „Resovia” przy ul. Wyspiańskiego, jesteśmy zmuszeni rozgrywać te mecze na tzw. „stadionie miejskim”.  Jesteśmy zmuszeni, gdyż każdy sportowiec i kibic wie, że głównym atutem w rywalizacji sportowej jest gra na swoich obiektach, na których trenowało się od dziecka i gdzie zna się każdą, nawet najdrobniejszą nierówność. Władze Miasta poprzez swoje działania, podobnie jak Policja, pozbawiają tego atutu piłkarzy Naszego Klubu. Dobitnym tego przykładem była końcówka minionego sezonu piłkarskiego, kiedy to Policja nagle wydała negatywną opinię, odnośnie ostatniego meczu piłki nożnej Naszego Klubu, rozgrywanego przy ul. Wyspiańskiego, z Jeziorakiem Iława. Argumentem była tu możliwość ewentualnych rozrób Naszych kibiców, z kibicami drużyny przyjezdnej, co biorąc pod uwagę, iż kibice z Iławy nie zamówili żadnego biletu na ten mecz, oraz że na meczach przy Wyspiańskiego nie notuje się już od kilku lat żadnych tego typu incydentów, było jedną wielką farsą.
Co więcej, Policja nie uwzględniła Naszego odwołania, argumentując iż do awantur dochodziło już wcześniej, tj. w czasie meczu Naszego Klubu z drużyną KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, a który to mecz z racji wcześniejszego wycofania się ostrowieckiego klubu z rozgrywek, nawet się nie odbył – Nasza drużyna pauzowała. Świadczyć to może jedynie o jednym wielkim braku kompetencji, jak też złej woli rzeszowskiej Policji. Podkreślić należy tutaj fakt, że władze Polskiego Związku Piłki Nożnej, biorąc pod uwagę grę Naszych piłkarzy, ale również zachowanie kibiców na trybunach, uhonorowały CWKS „Resovia” tytułem Fair-Play, właśnie za  poprzedni sezon piłkarski 2011/2012.

Wobec powyższej polityki Władz Miasta, oraz policji, zmuszeni grać na „stadionie miejskim” na pewno nie pozostaniemy bez wsparcia Naszych Kibiców, pragnących gorącym dopingiem pomagać swoim piłkarzom. Zapewne na każdy mecz CWKS „Resovia”, w barwnych biało-czerwonych pochodach zmierzać będą przez całe miasto na tzw. „stadion miejski”.  Mamy nadzieję, że Władze Miasta oraz Policja, zdają sobie z tego faktu sprawę i wiedzą z czym może się to wiązać, w sytuacji gdy na de facto stadionie klubu ZKS „Stal”, będą oni chcieli zasiąść jak na swoim (zgodnie z obietnicami Pana Prezydenta) – reakcji kibiców klubu z ulicy Hetmańskiej nie trudno przewidzieć.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że obiekt Naszego Klubu nie spełnia wielu standardów nowoczesnych aren sportowych i z pewnością daleko mu do wizytówki Naszego Miasta, co zwłaszcza widać podczas zawodów lekkoatletycznych o szczeblu wojewódzkim lub krajowym, kiedy to dochodzi do żenujących scen, gdy zawodnicy z różnych zakątków Polski muszą przebierać się wśród drzew okalających stadion, w czym również zasługa władz Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nie potrafi, bądź nie chce dostosować go do związkowych wymogów licencyjnych dla poszczególnych sekcji CWKS „Resovia”, zgodnie z zapisami w umowie pomiędzy Naszym Klubem a Uniwersytetem.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz mając na względzie dobro Naszego Klubu będącego jednym z symboli Rzeszowa i całego regionu, zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają jakikolwiek wpływ na politykę Miasta, Policji oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, o zadbanie również o obiekt Najstarszego Polskiego Klubu Sportowego CWKS „Resovia”. W sytuacji gdy stadion ZKS „Stal” dotowany jest z pieniędzy wszystkich podatników, apelujemy aby również i Nasz obiekt został z takich funduszy przystosowany do rozgrywania na nim spotkań piłkarskich najwyższego szczebla, nie mówiąc już o zawodach lekkoatletycznych. Apelujemy, aby Naszym sportowcom i kibicom dano możliwość rozgrywania i oglądania spotkań u siebie w domu, czyli przy ul. Wyspiańskiego 22, gdzie my wszyscy się wychowaliśmy i gdzie wychowały się rzesze Rzeszowian.

Ze sportowym pozdrowieniem oraz wyrazami szacunku
Działacze, sportowcy oraz kibice CWKS „Resovia” 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
6 lat temu