Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Dom i ogród » Maty grzewcze czy kable grzewcze - co wybrać w przypadku ...

Maty grzewcze czy kable grzewcze - co wybrać w przypadku ogrzewania podłogowego?

    A A A Drukuj
                                  
2017-03-10 11:00

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jeśli chodzi o ogrzewanie bezpośrednie, ale i uzupełniające. Który z wariantów wybrać, by idealnie spełniał swoją funkcję w naszym mieszkaniu?

Maty grzewcze - wady i zalety

Maty wykorzystuje się w przypadku układania zimnych posadzek (np. gresu), a także podczas remontów. Są znacznie cieńsze niż kable. Ich zamontowanie nie wymaga zatrudniania fachowców, są bardzo proste w użyciu, ponieważ stanowią gotowe urządzenie grzewcze. Jeśli wybierzemy maty grzewcze samoprzylepne, z pewnością samodzielnie poradzimy sobie z montażem w szybki sposób.

Ich wadą jest przede wszystkim koszt - są droższe od kabli. Nie sprawdzą się także w pomieszczeniach, gdzie wymagana jest zróżnicowana moc instalacji, ponieważ mają jednolitą moc grzewczą.

Kable grzewcze - wady i zalety

W przypadku, gdy chcemy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe, warto zastanowić się nad użyciem kabli grzewczych. Są one tańsze od mat, mają szerokie zastosowanie - z powodzeniem możemy je wykorzystać zarówno w ogrzewaniu akumulacyjnym, bezpośrednim, podstawowym, jak i uzupełniającym. Ich instalację dostosowujemy do wymagań pomieszczenia, więc z pewnością spełnią swoje zadanie nawet w pomieszczeniach, które mają bardzo nieregularne kształty. Układamy je gęściej tam, gdzie potrzebujemy więcej ciepła, a rzadziej tam, gdzie potrzebujemy go mniej. Na rynku istnieje sporo rozwiązań, które ułatwiają ich zamontowanie.

Tak, jak i maty grzewcze, tak i kable grzewcze posiadają wady. Wykonanie instalacji jest pracochłonne. Zalecane jest zatrudnienie fachowców, ale z kolei to znacznie podnosi koszt instalacji.

Gdzie zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe?


Sprawdzi się ono szczególnie tam, gdzie na podłodze mamy płytki ceramiczne, choć sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju podłóg. Należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego termoregulatora, który pozwoli nam na dostosowanie temperatury pomieszczenia. Dzięki ich zastosowaniu podwyższamy swój komfort i unikamy chłodnej posadzki, zwiększamy estetykę pomieszczenia (koniec z grzejnikami, kominami czy rurami), możemy ogrzewać dowolnie wybrane pomieszczenia.







 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
1 rok temu