Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Domowe finanse » Osiągnąłeś pełnoletniość? Poznaj ...

Osiągnąłeś pełnoletniość? Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniach na życie

    A A A Drukuj
                                  
2016-12-13 11:17

Właśnie rozpocząłeś życie na własny rachunek? Podejmując pierwszą pracę, z pewnością myślisz o zakupie wielu rzeczy, o których dotychczas marzyłeś. A może warto spożytkować pieniądze zabezpieczając sobie pewną przyszłość?

Osoby, które ukończyły 18 lat, najczęściej nie mają stałych dochodów i – co za tym idzie – zobowiązań. W tym wieku zdecydowana większość decyduje się na dalszą naukę w szkole policealnej lub też na wybranym kierunku studiów. Jeżeli zdecydowałeś się studiować zaocznie i w związku z tym pójdziesz do pracy, warto pomyśleć o finansowym bezpieczeństwie.

W wielu polskich rodzinach nie rozmawia się z dziećmi o finansach i zarządzaniu domowym budżetem. Jeżeli nie masz dużej wiedzy na temat produktów finansowych i ubezpieczeniowych, to czas zmienić ten stan rzeczy. Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie na życie? Czy to konieczność, czy też może zbędny wydatek?

Ubezpieczenia na życie – podstawowe informacje

Ubezpieczenia na życie to produkty, które nie cieszą się jeszcze bardzo dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, a powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Na przykład można tu wymienić niską świadomość wynikająca z braku informacji czy przekonanie, że tego typu produkty są drogie. Tymczasem ubezpieczenia na życie o charakterze ochronnym nie są dużym obciążeniem dla budżetu.

Jakie ubezpieczenia na życie znajdziesz w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych? Aby zyskać pełen obraz, musisz wiedzieć, że produkty te mają różny charakter, a mianowicie:

•    ochronny – to podstawowe ubezpieczenia na życie. Jeżeli zdecydujesz się na zakup takiej polisy na życie, to w razie twojej śmierci wskazane przez ciebie osoby otrzymają określoną kwotę;
    ochronno-inwestycyjny – poza ochroną, o jakiej mowa wyżej, towarzystwo ubezpieczeniowe inwestuje część opłacanej przez ciebie składki. Dzięki temu po zakończeniu trwania umowy, możesz liczyć, że dostaniesz pieniądze. Ten rodzaj ubezpieczeń dzieli się m.in. na ubezpieczenia posagowe oraz na życie i dożycie;
    kapitałowy – kupując takie ubezpieczenie, na bieżąco pomnażasz swoje oszczędności.

Aby wybrać ubezpieczenie najlepsze dla siebie, musisz przeanalizować swoją aktualną sytuację życiową i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju ochrony oczekujesz od ubezpieczyciela.

Czy ubezpieczenie jest ci potrzebne?

Studiujesz, pracujesz i odkładasz drobne sumy? Nie masz żadnych zobowiązań, a na swoim utrzymaniu nie masz dzieci? W takim przypadku warto zacząć oszczędzać na przykład myślą o swojej przyszłej emeryturze. Możesz wybrać polisę na życie oraz dożycie, która gwarantuje zarówno ochronę, jak i pieniądze po przekroczeniu wieku wskazanego w umowie.

Nie masz zobowiązań, ale pomagasz finansowo swoim rodzicom? Czy gdyby cię zabrakło, to mieliby oni problem z utrzymaniem się ze skromnych emerytur lub rent? W takim razie ubezpieczenie na życie w podstawowym, czyli ochronnym charakterze, jest ci potrzebne. W razie twojej śmierci, twoi najbliżsi otrzymają środki, które zabezpieczą ich byt. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
2 lat temu