Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Dom i ogród » Oświetlenie w piwnicy – jakie lampy warto kupić?

Oświetlenie w piwnicy – jakie lampy warto kupić?

    A A A Drukuj
                                  
2017-04-21 17:31

Jeżeli w twoim domu jest piwnica, w takim przypadku nie możemy zapominać o dobraniu do niej odpowiedniego oświetlenia.

Sztuczne światło to najczęściej jedyne światło, z którego będziemy mogli wtedy korzystać. Co warto wybrać, aby zapewnić optymalną widoczność w piwnicach?

Oświetlenie do piwnicy możemy podzielić na dwa rodzaje – oświetlenie główne oraz oświetlenie dodatkowe. Powinniśmy dobierać je przede wszystkim pod kątem funkcjonalności i ergonomii – estetyka może wtedy zejść na dalszy plan. Dobre lampy do piwnicy powinny zapewniać jasne światło, a także powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nie zapominajmy też o włącznikach – warto wybrać te bezpieczne, hermetyczne, które nie zniszczą się nawet wtedy, gdy dotkniemy je wilgotną czy brudną ręką.

Oświetlenie główne w piwnicy

Głównym elementem instalacji oświetleniowej powinno być oświetlenie główne. Najlepiej, aby było to oświetlenie sufitowe, które będzie mogło łatwo objąć całe pomieszczenie. Patrzmy przy tym na wysokość stropu w piwnicy – zdarza się, że piwnice są niskie, dlatego nie powinniśmy wybierać oświetlenia zajmującego zbyt wiele miejsca.

Dobrym wyborem będą lampy z oprawami płaskimi, przylegającymi do sufitu. Możemy zdecydować się na oprawy świetlówkowe, które obecnie zakupimy też w wersji LED, a także oprawy rastrowe. Możemy też zakupić owalne oprawy metalowe wykończone ochronnymi siatkami i kloszami z tworzywa. Ciekawą propozycją będą też lampy z czujnikiem ruchu, które uruchamiają się samodzielnie, gdy w ich zasięgu znajdzie się człowiek.


Fot: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/11-kinkiety

Oświetlenie dodatkowe w piwnicy

W zależności od funkcji pełnionych przez piwnicę powinniśmy też pomyśleć o zamontowaniu oświetlenia dodatkowego. Będzie ono mogło posłużyć przykładowo do oświetlenia miejsca do majsterkowania, półek do przechowywania przetworów, małego warsztatu, prywatnej kolekcji win przechowywanej w piwnicy czy też kotła grzewczego.

Jako oświetlenie dodatkowe również możemy wybrać lampy sufitowe, ale zamontowane powyżej miejsca, które nas interesuje. Alternatywnym wyborem będą lampy – kinkiety, które montowane są na ścianach. Alternatywnym wyborem jest zastosowanie oświetlenia przenośnego, na przykład w formie reflektorów, które możemy przymocować do blatu albo usadowić na specjalnych stojakach.

Nie zapominajmy również o wybraniu odpowiedniego oświetlenia schodów prowadzonych do piwnicy. W tym celu możemy skorzystać z lamp montowanych na ścianach czy oczek umieszczonych przy stopniach schodów. Wtedy korzystanie ze schodów wiodących do piwnicy nie będzie związane z ryzykiem upadku. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
1 rok temu