Zamknij

Konie na co dzień pracujące w BiOSG obchodzą swoje święto

10:39, 30.04.2024 PAP Aktualizacja: 10:43, 30.04.2024
Skomentuj fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Osiem koni, które na co dzień pracują w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej i wraz ze strażnikami patrolują granicę państwa w Bieszczadach, obchodzi we wtorek swoje święto. BiOSG jest jedynym w kraju oddziałem SG, w którym realizowane są patrole konne.

Rzecznik BiOSG por. Piotr Zakielarz powiedział, że święto koni obchodzone jest na całym świecie, jednak zależnie od miejsca, przypada on na różne dni. W Polsce jest to 30 kwietnia.

Osiem wierzchowców, służących w Bieszczadach to jedyne konie będące w służbie polskiej Straży Granicznej. To konie szlachetnej półkrwi: Feniks, Wasal, Aramis, Kaprys, Korynt, Bachmat, Falcon i Pasat. Wspierają w służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.

Por. Zakielarz przypomniał, że ta forma służby na Podkarpaciu nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX wieku granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

- Czworonożni kompani zatrudnieni w BiOSG doskonale uzupełniają nowoczesne technologie wykorzystywane na granicy. Zapewniają skryte i szybkie przemieszczanie się w trudnym, zróżnicowanym, bieszczadzkim terenie. Jeździec-funkcjonariusz podczas kilkugodzinnego patrolu jest w stanie sprawdzić nawet kilkudziesięciokilometrowy odcinek granicy - powiedział por. Zakielarz.

Patrole konne realizowane są m.in. w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi kilkudziesięciu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Wyszkolone są także wierzchowce pracujące w SG na wypadek sytuacji kryzysowych, takich jak np. strzały czy detonacje.

Wieloletni jeździec SG, instruktor jeździecki kpt. Dariusz Szlachta dodał, że konie sprawdzają się szczególnie dobrze w terenie, gdzie nie można przejechać służbowym samochodem, quadem czy motocyklem.

- Patrol pieszy trwałby znacznie dłużej. Konie mają też taką zaletę, ze dużo szybciej niż człowiek wyczuwają zagrożenie, które się zbliża - wyjawił.

Podkreślił, że konieczna jest współpraca jeźdźca z wierzchowcem.

- Funkcjonariusz musi mieć poczucie bliskości ze zwierzęciem, żeby nawet takie niezauważalne jego odruchy mógł odczytać. Wtedy tworzą jeden wspólny zespół - dodał kpt. Szlachta.

Konie pracujące w BiOSG, tak samo, jak każdy funkcjonariusz, również przechodzą na emeryturę. Rzecznik BiOSG zaznaczył, że od kilku lat obowiązują stosowne przepisy.

- Psy oraz konie służbowe SG na emeryturze mają zapewnione dożywotnie wyżywienie i opiekę weterynaryjną - przypomniał por. Zakielarz.

Jednym z emerytowanych wierzchowców SG jest koń Brawo, który służył na granicy około 15 lat. Obecnie przebywa pod opieką kpt. Szlachty, który jest pasjonatem koni i prowadzi niewielką, rodzinną stajnię. Razem, przez sześć lat, chronili granicę państwa na odcinku podległym placówce SG w Ustrzykach Górnych.

- Naszym czworonożnym kompanom życzymy, aby zawsze miały pełne żłoby, ciepłą stajnię, wiatr w grzywie oraz oddanych jeźdźców - przekazali funkcjonariusze.

Konie z okazji swojego święta otrzymają smakołyki - marchewki i jabłka. Będą także mieć "dzień wolny".

Film o patrolach konnych w Bieszczadach i koniu Brawo dostępny na profilach społecznościowych SG.

(PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ mark/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu hej.rzeszow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%