Zamknij

Jak wygląda sprzedaż samochodu do skupu?

18:41, 15.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:43, 15.11.2021

Skup samochodów to ciekawa opcja dla wszystkich osób, które nie są zainteresowane sprzedażą na rynku wtórnym, ale ich auto nie jest jeszcze w tak beznadziejnym stanie by trafić na złom. Jak przebiega taka transakcja i czy jest ona w ogóle opłacalna dla kierowcy?

Jakie auta przyjmowane są w skupach?

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że do skupu można oddać w zasadzie każdy samochód. Oczywiście te auta, które mają tylko kilka lat, są zadbane i bezwypadkowe, korzystniej jest sprzedać na giełdzie motoryzacyjnej, gdzie na nabywcę raczej nie trzeba będzie długo czekać. Samochody z dłuższym stażem, w gorszym stanie, po stłuczkach, mocno wyeksploatowane już tak łatwe w sprzedaży nie są, za to skupy, jak na przykład skup samochodów w Toruniu - https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ bardzo chętnie je przyjmą.

Takie firmy skupują wszystkie marki samochodów osobowych i dostawczych. Auto może być uszkodzone, a nawet po poważnym wypadku, zupełnie niesprawne. Samochody kupowane są zarówno od osób fizycznych, jak i firm, nie ma też problemu z oddaniem do skupu auta po leasingu. Krótko mówiąc, skup bywa często idealnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy mieliby spory kłopot ze sprzedażą swojego samochodu na rynku wtórnym.

Jak rozpocząć proces sprzedaży?

Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniego skupu. Warto szukać firm w najbliższej okolicy, bo choć są skupy działające nawet na terenie całego kraju, to zwykle przy takich transakcjach nie ma co liczyć na bardzo atrakcyjną stawkę ze względu na wyższe koszty transportu. Im większe miasto, tym ostrzejsza konkurencja na rynku, ale i w małych miejscowościach nierzadko można przebierać w ofertach, dzięki czemu są szanse na naprawdę dobre ceny.

Coraz więcej skupów prowadzi własne strony internetowe, jak na przykład  https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/ - skup aut w Inowrocławiu, gdzie można znaleźć specjalny formularz online do zgłoszenia pojazdu. Formularz zawiera najważniejsze dane dotyczące sprzedawanego auta, a po odebraniu zgłoszenia do kierowcy oddzwania pracownik skupu, podając orientacyjną cenę za samochód oraz warunki jego nabycia. Oferta wydaje się interesująca? Pozostaje tylko umówić się na profesjonalną wycenę i omówienie szczegółów transakcji.

Jak wygląda wycena samochodu?

Skupy zwykle dają możliwość negocjacji ceny, więc stawka podana podczas oględzin samochodu nie musi być ostateczna. Wycena dokonywana jest przez rzeczoznawcę, a sprzedający zawsze może poprosić o ocenę niezależnego fachowca, co da mu dodatkowe argumenty podczas negocjacji.

Końcowa cena uzależniona jest od różnych czynników, jak marka, model, rocznik, wersja silnikowa, historia serwisowania, wygląd zewnętrzny, stan kabiny, liczba właścicieli, etc. Duże znaczenie ma stan zużycia poszczególnych podzespołów, bo jeśli samochód ma być rozebrany na części, właśnie możliwość ich pozyskania jest kluczowa z punktu widzenia nabywcy pojazdu.

Jak wygląda sama sprzedaż?

Skupy starają się szybko doprowadzić do finału transakcji, dlatego często można dobić targu jeszcze tego samego dnia. Jeśli cena podana przez przedstawiciela skupu odpowiada kierowcy, podpisywana jest umowa kupna-sprzedaży. Oczywiście, umowę zawsze należy dokładnie przeczytać, by zyskać pewność, że nie ma tam żadnych nieuczciwych zapisów, ale w przypadku sprawdzonych, długo działających na rynku firm raczej nie ma żadnych powodów do obaw.

Pieniądze wypłacane są od razu, jak tylko umowa zostanie podpisana. Klientom wypłaca się całą umówioną kwotę w gotówce, można też wybrać opcję przelewu na konto bankowe. Do sfinalizowania umowy niezbędna jest obecność właściciela pojazdu, a jeśli są też inni współwłaściciele, skup będzie wymagał pisemnego upoważnienia oraz zgody na sprzedaż samochodu.

W przypadku sprzedaży auta firmowego może zostać wystawiona faktura, natomiast gdy chodzi o samochody poleasingowe, do umowy należy dołączyć oryginał faktury wykupu z leasingu, dokument poświadczający zakończenie leasingu oraz potwierdzenie uregulowania wszystkich opłat związanych z leasingowaniem danego pojazdu.

Pozostałe dokumenty, jakie trzeba dostarczyć do skupu, to dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa OC, do tego kopie faktur za naprawy i przeglądy samochodu, książka serwisowa, instrukcja pojazdu oraz wszystkie komplety kluczy do auta.

Co po sprzedaży?

Podpisanie umowy ze skupem oznacza, że kierowca traci wszystkie prawa do samochodu – od tej pory jest on już własnością skupu. Sprzedaż samochodu do skupu to nie to samo co złomowanie, dlatego nie ma obowiązku wyrejestrowania pojazdu, trzeba jednak zawiadomić wydział komunikacji o zbyciu auta. Na złożenie takiego zawiadomienia kierowca ma 30 dni od podpisania umowy. Kopia tej umowy musi zostać dołączona do wniosku.

Dlaczego warto oddać samochód do skupu?

Jak widać, proces sprzedaży samochodu do skupu nie jest niczym skomplikowanym, i dlatego właśnie dla wielu kierowców to dużo wygodniejsze niż próba sprzedaży auta na własną rękę. Wycena pojazdu może się odbyć jeszcze tego samego dnia co wysłanie zgłoszenia, nic też nie stoi na przeszkodzie, by od razu podpisać umowę i otrzymać gotówkę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%