Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Społeczność, life » Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki. Wiedza na stołach ...

Podkarpacki Festiwal Nauki i Techniki. Wiedza na stołach [FOTO]

    A A A Drukuj
                                  
2012-10-22 15:04

Trwa drugi dzień Festiwalu Nauki i Sztuki. Zwiedzających czeka m.in. wystawa „Eksperymentuj!” oraz pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik.


To prawdziwe święto nauki i innowacji. Wiedza z zakresu fizyki, matematyki czy medycyny po prostu wala się po stołach. W sali eksperymentów w głębi Europejskiej Galerii Sztuki można zabawić się z człowiekiem układanką, wypróbować okulary oszukujące wzrok czy powirować na krzesełku. Dzieci szczególnie interesuje „zawieszona piłka”, która utrzymuje się na strumieniu powietrza, sprzęt do kręcenia animowanych filmów, czy przypominające konsolę radiowców urządzenie, które ma za zadanie pogłosem rozpraszać uwagę. – Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa – czytają rozbawione echem własnych słów.

Dorośli wolą logiczne łamigłówki i rozszyfrowywanie wiadomości dyskiem Albertiego. Na podest wchodzi jednej z wolontariuszy i zaprasza widzów bliżej stołu. Rozpoczyna się eksperyment z ciekłym azotem. Mimo, że wolontariusz przestrzega, by nie zdradzać puenty, niektóre z maluchów nie wytrzymują i odkrzykują co będzie później.

Dalej są wystawy szkół, instytucji i przedsiębiorstw, wystawa statyczna szybowca Jantar i gogle pozwalające na wirtualne loty samolotem. Prócz tego warsztaty popularno – naukowe prowadzone przez uznanych profesorów, wśród nich warsztaty „Budowa i programowanie robotów z klocków Lego” , czyli interaktywne stoiska przygotowane przez Świat Robotyki Sylwester Paterek oraz CKPiDN w Mielcu.

Pierwszy dzień Festiwalu  miał charakter otwarty – wszyscy zwiedzający mogli uczestniczyć w pokazach Centrum Nauki Kopernik pod warunkiem odbioru biletów wstępu przed imprezą w kasie Podziemnej Trasy Turystycznej (przy Ratuszu) lub w trakcie trwania Festiwalu tuż przed wejściem na salę pokazową. W dniu dzisiejszym pokazy są dostępne tylko dla grup zorganizowanych.

Część wystawowa Festiwalu prezentująca podkarpackie firmy innowacyjne, rzeszowskie szkoły, wyższe uczelnie i pozostałe atrakcje można oglądać bez ograniczeń  - dziś do 17.30. Wstęp na cały Festiwal jest bezpłatny!

W drugim dniu Festiwalu odbyła się także Konferencja plenarna pn. „Innowacyjna edukacja w nowym okresie programowania UE”.

Zobacz zdjęcia TUTAJ 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
cytacik Napisz wiadomość
6 lat temu
hej Napisz wiadomość
6 lat temu