Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Podatki i prawo » Podział majątku w związku nieformalnym

Podział majątku w związku nieformalnym

    A A A Drukuj
                                  
2016-10-13 15:08

Coraz więcej osób decyduje się na życie w nieformalnym związku, wynajmując bądź kupując wspólne mieszkanie i razem prowadząc gospodarstwo domowe.

Z reguły nie są to związki objęte ochroną prawną. Co zatem z podziałem majątku w przypadku zakończenia związku?

Prawo a związki nieformalne

Niesłusznie wydaje nam się, że związki nieformalne, w przypadku rozpadu, ułatwią i przyśpieszą podział majątku - inaczej niż po rozwodzie. Ze związkami nieformalnymi nie wiążą się żadne szczegółowe regulacje w zakresie praw majątkowych, władzy rodzicielskiej, mimo iż jest to analogiczne do małżeńskiego współżycie dwojga ludzi. Prawo nie reguluje rozliczeń majątkowych po ustaniu związku. Należy pamiętać, że w przypadku śmierci partnera, nie jesteśmy także ustawowymi spadkobiercami. Warto wspomnieć, że w tym przypadku zastosowanie mają przepisy prawa cywilnego, które są związane ze współwłasnością w częściach ułamkowych wraz z jej zniesieniem, o spółce cywilnej oraz bezpodstawnym wzbogaceniu. Współwłasnością taką są wszelkie przedmioty majątkowe nabywane wspólnie - problem pojawia się w przypadku, gdy w umowach kupna figuruje jeden z partnerów, udowodnienie tego, iż przedmiot został zakupiony wspólnie, jest praktycznie niemożliwe. Potrzebne są niepodważalne dowody.

Podział majątku

Jeżeli nie zabezpieczyliśmy wcześniej swoich interesów, np. poprzez zadbanie, by na umowach kupna znaleźli się obydwoje partnerzy, udokumentowanie przekazów majątku własnego dla drugiego partnera, możemy udać się do sądu. Postępowanie trwa jednak bardzo długo i bywa uciążliwe. Jeżeli chcemy skrócić czas oczekiwania oraz osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące obydwie strony, warto skorzystać z pomocy doświadczonych doradców, którzy stanowią alternatywę  wobec podziału majątku przed sądem. Dodatkowo, w ramach jednej oferty, możemy skorzystać z porad rzeczoznawców majątkowych, adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, notariuszy czy geodetów. Kompleksowa obsługa pozwoli nam na oszczędzenie czasu, pieniędzy i nieprzyjemności. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
2 lat temu