Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Rzeszów » Policjanci z rzeszowskiej komendy szkolili się w ...

Policjanci z rzeszowskiej komendy szkolili się w zwalczaniu przestępczości z nienawiści

    A A A Drukuj
                                  
2018-04-04 16:27

Policjanci z rzeszowskiej komendy uczestniczyli dziś w szkoleniu poświęconym przestępstwom z nienawiści.

W szkoleniu zorganizowanym przez Komendę Miejska Policji w Rzeszowie i stowarzyszenie „Instytut Bezpieczeństwa Społecznego” uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy pionów prewencji dochodzeniowo-śledczych i operacyjno-rozpoznawczych. Wykłady prowadzili specjaliści ze stowarzyszenia.

Zachowania określane jako przestępstwa z nienawiści mogą pojawić się podczas coraz liczniejszych zgromadzeń i imprez zabezpieczanych przez policjantów. Wiedza i umiejętności przeciwdziałania i zwalczania tej kategorii przestępczości, popełnianej z powodów nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych czy związanych z propagowaniem faszyzmu lub totalitaryzmu są nieodłączną częścią pracy policjantów. Doceniając wagę problematyki Komenda Miejska Policji w Rzeszowie i stowarzyszenie „Instytut Bezpieczeństwa Społecznego” zorganizowało szkolenie pt. „Przestępstwa z nienawiści. Aspekty operacyjno-rozpoznawcze i dochodzeniowo-śledcze”.

Szkolenie odbyło się dzisiaj w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim przełożeni policjantów nadzorujący pracę prewencyjną i operacyjno-dochodzeniową oraz funkcjonariusze na co dzień zabezpieczający zgromadzenia publiczne, imprezy masowe, a także realizujący czynności operacyjno-dochodzeniowe.

Szkolenie podzielone było na trzy moduły szkoleniowe:

    · Ruchy ekstremistyczne – szkolenie dla ogółu funkcjonariuszy KMP w Rzeszowie, pionu prewencji, dochodzeniowo-śledczego oraz operacyjno-rozpoznawczego.
   
· Aspekty procesowe przestępstw z nienawiści skierowane do funkcjonariuszy zajmujacych się praca operacyjna i dochodzeniową.
   
· Aspety operacyjne – moduł dedykowany do policjantów operacyjnych.

Wykłady prowadzili specjaliści ze stowarzyszenia:

Jacek Pruski - dziennikarz politolog, działacz społeczny, przez wiele lat związany ze Stowarzyszeniem „Nigdy Więcej”. W roli konsultanta i eksperta współpracował z UEFA w ramach Programu Odpowiedzialności Społecznej EURO 2012RespectDiversity - Football Unites” oraz FIFA podczas Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006 roku.

Jacek Mazurczak – Główny specjalista ds monitorowania przestępstw z nienawiści w MSWiA w latach 2014-2016. Autor szkoleń z zakresu zwalczania przestępstw z nienawiści oraz ochrony praw człowieka. Zajęcia prowadził m.in. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a na zaproszenie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Tomasz Plaszczyk – funkcjonariusz ABW w stanie spoczynku, służący 16 lat w pionie śledczym ABW. Specjalizujący się w prowadzeniu postępowań karnych w sprawach o czyn z art. 256 kk, autor licznych publikacji w tym zakresie. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
20 dni temu