Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Manager, przedsiębiorca » Startuje nabór wniosków o dopłaty w ARIMR

Startuje nabór wniosków o dopłaty w ARIMR

    A A A Drukuj
                                  
2010-03-15 09:27

Rolnicy mają dwa miesiące na złożenie formularza.


 

Dziś rozpoczyna się nabór wniosków w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dopłaty dla rolników. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy rolnicy będą składać formularze - tym razem już ujednolicone dla 10 różnych rodzajów płatności. 
 
- W tym roku rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, wypełniając jeden formularz wniosku mogą jednocześnie zwrócić się o  pomoc finansową z tytułu dopłat obszarowych, wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności na realizację przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawę dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) oraz płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013), a także o dopłaty uzupełniające - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Lista poszczególnych płatności przedstawia się następująco: 

- jednolita płatność obszarową (JPO),  
- uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:
o płatności do powierzchni grupy upraw podstawowych, 
o płatności uzupełniającej do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęcej), 
o płatności uzupełniającej do powierzchni uprawy chmielu, niezwiązanej z produkcją, 
- specjalna płatność obszarową do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych,  
- oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów),  
- przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich (OM),  
- płatność cukrowa,  
- płatność do krów i owiec (wsparcie specjalne),  
- płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW na lata 2004-2006), 
- płatności rolnośrodowiskowe (PROW na lata 2007-2013),  
- pomoc finansowa z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Jest to spore ułatwienie zarówno dla rolników, jak i urzędników ARIMR. - Do ponad 1,3 mln rolników, którzy ubiegali się o płatności obszarowe w ubiegłym roku, ARiMR wysłała już pocztą tzw. wnioski "spersonalizowane", które są w dużej części wypełnione przez pracowników Agencji, którzy skorzystali z informacji znajdujących się we wnioskach o dopłaty złożonych w ubiegłym roku. Osoby, które nie składały wniosków w ubiegłym roku bo np. przejęły lub kupiły niedawno gospodarstwo i Agencja nie ma ich danych powinny zwrócić się o formularz wniosku do "swojego" biura powiatowego. Formularz taki jest też dostępny na stronie internetowej www.arimr.gov.pl - dodaje agencja. 

Co następnie należy zrobić z formularzem? - Wypełniony wniosek wraz z "materiałem" graficznym należy złożyć we "właściwym" biurze powiatowym ARiMR albo przesłać pocztą pomiędzy 15 marca, a 17 maja 2010 r. Przepisy dopuszczają złożenie wniosku po tym terminie, ale nie później niż do 11 czerwca 2010 r. i niestety w takim wypadku za każdy dzień roboczy opóźnienia należna rolnikowi kwota płatności będzie obniżana o 1% - podkreśla ARIMR.

mr 
 
 

Artykuł dodał:
miasto_rze Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
7 lat temu
miasto_rze Napisz wiadomość
8 lat temu
hejkultura Napisz wiadomość
8 lat temu