Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Teatr » Teatr „Przedmieście” zaprasza na spektakl ...

Teatr „Przedmieście” zaprasza na spektakl „Dybuk”

    A A A Drukuj
                                  
2013-11-28 10:43

Spektakl odbędzie się 1 grudnia o godz. 19. w Teatrze Przedmieście (ul. Reformacka 4 w Rzeszowie). Bilety po 25 zł.

Na tegorocznej XV edycji festiwalu „Garderoba Białołęki”, który odbywał się  w Warszawie w dniach 23-24 listopada br. „Dybuk” zdobył II Nagrodę oraz otrzymał Grand Prix od Loży Teatrów Białołęckich, zaś Kinga Fornek została wyróżniona nagrodą aktorską za rolę Lei.
 
Tytułowy „dybuk” to w mistycyzmie i folklorze żydowskim zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało. Zaś dramat „Dybuk”, będący jednym z najsłynniejszych utworów w języku jidysz, jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są „Dziady”.
 
W latach 1911-1914 Szymon An-ski zorganizował wielką ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola. W 1915 roku odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie- typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską. Doświadczenia z podróży, jego obserwacje i zasłyszane opowieści stały się później kanwą jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.
 
„Prawie sto lat potem, z dzisiejszego Rzeszowa, w którym mieszkamy, pracujemy, kochamy i tworzymy nasz teatr wyruszył zainspirowany dramatem An-skiego w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbowaliśmy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma...
 
Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska: akordeon, skrzypce, cymbały. Duch Nachuma Sternheima poprowadził najmłodszych członków naszej grupy w światy muzycznych inspiracji ludowej mieszanki podkarpacko-żydowskiej. I od tamtej chwili muzyka wyznaczyła rytm naszego spotkania z nieznanym światem...”- pisze o spektaklu Teatr „Przedmieście”
 
Człowiek rodzi się przecież na wielkie, długie życie. A jeśli umrze przed czasem, gdzie podziewają się nieprzeżyte dni jego życia? Jego radości i cierpienia? Jego myśli, których przemyśleć nie zdążył, jego czyny, których dokonać nie mógł?...
 
 Autor: Szymon An-ski
 Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
 Scenografia: Paweł Sroka
 Występują: Jakub Adamski, Kinga Fornek, Paweł Sroka, Stanisław Surma, Maciej Szukała, Iwona Żytecka
 Muzycy: Jakub Adamski - akordeon, Szymon Tadla - cymbały, Marek Telwach - skrzypce
 
Rezerwacje: tel. 667714730, bilet: 25 zł 
 
 

Artykuł dodał:
cytacik Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
Brak wyników.