Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Wystawy » Tradycyjne Pisanki Podkarpackie

Tradycyjne Pisanki Podkarpackie

    A A A Drukuj
                                  
2011-04-16 15:49

W Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie od 15 do 29 kwietnia oglądać możemy Wystawę Tradycyjnej Podkarpackiej Pisanki Wielkanocnej.

Zakwalifikowanych zostało blisko 300 kraszanek z całego Podkarpacia. W tegorocznej edycji udział wzięło 43 twórczynie i jeden twórca.

 

- Stawiamy tylko na tradycyjne formy wykonania pisanek, dzięki czemu możemy zachować i przekazać młodszemu pokoleniu tradycję naszych dziadków  – podkreśla Czesław Drąg z WDK w Rzeszowie. -  Wiadomo, że pisanka tradycyjna to nasza broń jeżeli chodzi o zwyczaje, obrzędy Wielkiej Nocy, dlatego my z całą stanowczością preferujemy tradycyjne formy. A więc nie takie, jakie mamy w tej chwili, jakieś błyskotki, szydełka, jakieś barwne cekiny, tylko takie jakie jajo na wydmuszce albo gotowane przygotowywały jeszcze nasze babki. Czyli barwienie jajek, a później skrobanie często lancetem czy brzytwą. W tradycyjnych domach przez cały okres Wielkiego Postu takie pisanki są wykonywane i dzięki temu, że ciocie, mamy przyuczają młode dziewczyny, to nam to pewnie nie zaginie.

 

Pisanki mają tradycyjne kolorystyki, tradycyjne ornamenty, ponieważ jury, złożone z etnologów i plastyków, będzie przyglądać się pisankom pod katem tradycyjnego systemu zdobienia. Będą też pisanki solarne, z motywem słońca i bazi, także tymi, które występują na koronkach czy haftach. Nie uznajemy tego, co jest malowane w sposób rozbudowany plastycznie, typu baranek czy jakieś inne ikonografie.

 

Barwione jajko było silnym amuletem czy też apotropejonem, przekonują etnografowie

 

- Barwienie pisanek związane było z nadaniem im symbolicznej wartości. Pierwsze wzory, jakie pojawiały się na pisankach odnosiły się do motywów solarnych, nawiązujących do symboliki chrześcijańskiej – mówi Michał Majewicz z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. – Głównym kolorem był kolor czerwony związany bezpośrednio z krwią. Krew znaczyła życie. Robiono również wzorki jodełek czy świerków, które też odnosiły się do życia.

 

 Po wystawie (30 kwietnia – podsumowanie wystawy), po ogłoszeniu werdyktu i wręczeniu nagród pisanki będzie można zakupić do swoich hobbystycznych zbiorów, czy w celach dekoracyjnych.

 

Wystawa odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. 
 
 

Artykuł dodał:
via Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
Brak wyników.