Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Pomagaj » W sierpniu rusza akcja „Solidarności” - Dni ...

W sierpniu rusza akcja „Solidarności” - Dni Honorowego Krwiodawstwa

    A A A Drukuj
                                  
2015-07-21 13:40, ostatnia aktualizacja 3 lat temu

Apel o oddawanie krwi kierowany jest do członków NSZZ „Solidarność” i wszystkich ludzi dobrej woli. To podzielenie się z osobami najbardziej potrzebującymi, swoim najcenniejszym darem – własną krwią.

XXII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", w dowód pamięci i szacunku dla Ojca Świętego Jana Pawła II i Jego nauk, ustanowił sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa NSZZ "Solidarność".

Krew oddawać można od poniedziałku do piątku w stałych punktach:

Rzeszów w godz. 7.00-13.30, Regionalne Centrum Krwiodawstwa, ul. Wierzbowa 14
Leżajsk w godz. 7.00-12.00, Oddział Terenowy RCK, ul. Leśna 22
Mielec w godz. 7.00-12.00, Oddział Terenowy RCK, ul. Żeromskiego 17

Uwaga!
Oddając krew należy poinformować punkt poboru, że oddajemy ją w ramach akcji
NSZZ „Solidarność”.

Kto może oddać krew?

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie lub jego Oddziału Terenowego z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem. Tam z pobranej próbki krwi, wykonuje się wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym czy może bez szkody dla siebie oddawać krew. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi.

Oddanie takiej ilości krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia. Krwiodawca powinien jednak wiedzieć, że przerwa między kolejnymi pobraniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Tuż przed oddaniem dawca lub kandydat na dawcę może otrzymać kawę lub herbatę; a po oddaniu krwi, ekwiwalent o wartości 4500 kcal. Sam zabieg pobrania krwi, który wykonuje fachowy pracownik służby krwi trwa kilka minut i jest niemal bezbolesny. 
 
 

Artykuł dodał:
mbado Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
3 lat temu
mbado Napisz wiadomość
3 lat temu