Strona główna » Nie dotyczy » Artykuły » Koncerty » Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury już od 22 ...

Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury już od 22 czerwca [PROGRAM]

    A A A Drukuj
                                  
2017-06-06 11:29

Już po raz piąty Rzeszów będzie miejscem wydarzeń w ramach festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Od 22 do 25 czerwca w różnych punktach miasta odbędzie się kilkadziesiąt imprez

Podczas koncertu głównego na Stadionie Miejskim wystąpi plejada polskich gwiazd, które wykonają specjalnie zaaranżowane utwory wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata.

Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury to wielkie widowisko w zjawiskowej oprawie świetlnej i scenografii, z udziałem plejady polskich gwiazd, które w duetach z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają specjalnie zaaranżowane utwory. Koncert otworzy Bovska, w drugiej części - „Kolektywy” wystąpią: Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina); LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja); Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia); BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania). Zwieńczeniem Koncertu Głównego będzie występ gwiazdy zagranicznej – brytyjskiego zespołu The Kooks.

I Koncert otwarcia - Bovska

Zdecydowanie jedno z największych muzycznych objawień 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty “Kaktus” wyprzedał się w dwa dni, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności  w Internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 10 milionów razy. Artystka jest współautorką swojej debiutanckiej płyty, którą stworzyła we współpracy z Janem Smoczyńskim. Singlowa piosenka “Kaktus” jest motywem przewodnim czołówki serialu “Druga Szansa”. Artystka otrzymała również Złotą Płytę za sprzedaż ponad 10 tys. egzemplarzy singla „Kaktus”.

Bovska ma za sobą występy na najważniejszych Festiwalach w kraju: Open’er  Festival, Orange Warsaw Festival, Slot Art. Festiwal i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Wokalistka od początku zaskakuje swoim wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. Oprawa wizualna jej projektu jest dopracowana do granic możliwości: od  konceptualnego wydawnictwa, poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty.

W marcu 2017 ukazał się drugi album Bovskiej, „PYSK”. Bovska została nominowana do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii najlepszy debiut roku.

INTRO - Bisz/Radex
W tym roku specjalnie na Koncert Główny ESK zostanie przygotowane intro, które napisze duet  Bisz / Radex.  Premierowy utwór duetu będzie mówił o muzyce, o tym jak ważna jest w życiu i o jej wyjątkowej mocy  łączenia ludzi ponad podziałami.
Duet Bisz/Radex tworzą Jarek "Bisz" Jaruszewski, jeden z najbardziej błyskotliwych głosów w rodzimym hip-hopie, członek zespołu B.O.K. i zdobywca Złotej Płyty za album „Wilk Chodnikowy”, oraz Radek "Radeks" Łukasiewicz, świetny producent i lider formacji Pustki, mający za sobą współpracę z takimi artystami jak Monika Brodka czy Artur Rojek.

Na swoim koncie duet ma świeży materiał w postaci bardzo dobrze przyjętej płyty „Wilczy Humor”.  Ich wspólne dzieło stanowi kreatywną i pełną ironii podroż po różnych muzycznych gatunkach i konwencjach. Jest to podróż w dorosłość, w treści pełne dystansu i ironii, a na płaszczyźnie muzycznej odważnie wkraczająca w alternatywę.

„Wilczy Humor” został ogłoszony polską płytą roku wg TVP Kultura oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii album roku Hip Hop.

II KOLEKTYWY - 1. Bednarek i DrymbaDaDzyga (Ukraina)

Kamil Bednarek zaczął karierę w formacji StarGuardMuffin, która powstała w 2008 roku.  Prawdziwy rozgłos kapeli  przyniosła wygrana jej lidera, Kamila Bednarka, w programie Mam talent! Dzięki temu debiutancki album „Szanuj” z 2010 r. w dwa miesiące osiągnął status podwójnej platyny.

W 2011 r. młodzi muzycy wyruszyli w bardzo długą trasę koncertową po całym kraju, a następnie spełnili swoje artystyczne marzenie, jadąc do legendarnego studia Boba Marley’a Tuff Gong, w Kingston na Jamajce. Zrealizowali tam pięć własnych kompozycji, z udziałem wielu szacownych gości z ojczyzny muzyki reggae. W nagraniach wzięli udział, m.in. Capleton, Steve Newland z Rootz Underground czy saksofonista Dean Fraser. W czerwcu 2011 roku ukazała się epka o wymownym tytule Jamaican Trip, na której dodatkowo pojawił się 50-minutowy film dvd z pobytu za Wielką Wodą.

W pierwszych miesiącach 2012 roku działalność StarGuardMuffin została bezterminowo zawieszona, natomiast Kamil Bednarek wraz z perkusistą Maćkiem Pilarzem, klawiszowcem Radkiem Szyszkowskim (obaj SGM) oraz dwoma nowymi muzykami  rozpoczął pracę nad nową płytą formacji BEDNAREK. Nagrali razem album „Jestem”.

W czerwcu 2015 ukazała się druga studyjna płyta „Oddycham”, z której część materiału została zarejestrowana na Jamajce. Na albumie gościnnie wystąpiło kilku znamienitych muzyków, między innymi sekcja dęta Deana Fraser'a z Kingston na Jamajce, Junior Kelly czy Albarosie, a z polskich wykonawców Michał Jelonek.

BEDNAREK ma na swoim koncie występy na Festiwalu w Ostródzie, Przystanku Woodstock, w Jarocinie czy na sopockich Top Trendach. Gościł na Wyspach,  odwiedził również Stany Zjednoczone.

Drymba Da Dzyga

To ukraińska grupa łącząca w swojej muzyce rodzimy  folk z punk rockiem, ska, funky. Zespół powstał W  2006 roku w Kijowie jako  inicjatywa mająca na celu stworzenie etno -rockowego zespołu, który będzie brzmiał wyjątkowo, właśnie dzięki nieoczywistym połączeniom muzycznych stylów.

Zespół składa się z muzyków, którzy wcześniej zasłynęli w wielu muzycznych projektach takich jak: „Karpatiyany”, „Wolodar”, czy „Lukiny Dew”. O trafności muzycznych wyborów DrymbaDaDzygi świadczy niesłabnąca popularność  i uznanie krytyków, którzy nazywają grupę „ukriańską Garmaną” i stawiają w jednym rzędzie z ukraińską gwiazdą Haydamaky.

Często grają w Polsce, gdzie zdążyli zdobyć sobie całą rzeszę fanów, co potwierdza występ na Przystanku Woodstock, który jest jednym z największych festiwali muzycznych odbywających się w Polsce. Grali również na wielu innych polskich imprezach, jak chociażby na Spotkaniu Filmowym w Czeremsze, Reggae Pikniku Chocianów, Letniej Akademii Filmowej.

Za granicą występowali m.in. na takich wydarzeniach jak:  Krayina Mriy, Slavske Rock, Pidkamin, Trypilske kolo, Ukraine-Georgia two hearts, one soul!, Dreamland, Carol Rock, Ethno Evolution, Mazepa-fest. 

To, co przyciąga publiczność na ich koncerty, to wyjątkowa umiejętność  łączenia dawnych melodii ze współczesną muzyką, przy jednoczesnym obdarzaniu nowo powstałych utworów niesamowitą energią.

 Poza typowym instrumentarium zespołu rockowego, muzycy sięgają po klasyczne instrumenty folkowe, jak drumla. Do tej pory wydali 4 płyty, w tym jedno wydawnictwo koncertowe. Wszystkie spotkały się z pozytywnym odbiorem krytyków.

Przez swoją  muzykę wyrażają  wielkie oddanie muzycznej i kulturowej tradycji Ukrainy. Jednym z celów zespołu jest właśnie promowanie ukraińskiego dziedzictwa narodowego, a muzyka jest tym, co łączy słuchaczy ponad granicami.

2. LemON i Rustavi Ensemble (Gruzja)

LemON to na polskiej scenie muzycznej jedna z najbardziej spektakularnych karier ostatniej dekady. W zaledwie cztery lata dorobili się czterech  płyt, rozpoznawalnego stylu i rzeszy fanów. Ich piosenki wielokrotnie znajdowały się na pierwszych miejscach list przebojów. Stało się tak chociażby z utworami „Napraw”, „Scarlett”, „Spójrz”, „Nice”czy „Jutro”.

Zespół jest również jednym z najchętniej wyświetlanych polskich zespołów na YouTube, ich teledyski obejrzała już kilkudziesięciomilionowa publiczność.
 
LemON jest doceniany przez krytyków muzycznych i dziennikarzy. Zespół kilkakrotnie był nominowany do Fryderyków, a także otrzymał Superjedynkę, Eska Music Award, nagrodę na Sopot Top Trendy i tytuł „przeboju 25-lecia Radia Zet”. Ich płyty sprzedały się  tak dobrze, że osiągnęły status złotej i platynowej płyty.

Ciekawostką jest fakt, że niektóre z ich piosenek są wykonywane w języku łemkowskim.

Zespół nieustannie koncertuje. W ciągu kilku lat istnienia wystąpił na najważniejszych muzycznych festiwalach,  jak  Woodstock, Sopot, czy Opole. Za granicą zagrał w Niemczech, Wielkiej Brytanii (w tym na Wembley Arenie) w Londynie,  we Woszech i Austrii.
Ich najnowsza płyta „Tu” już w pierwszym tygodniu po ukazaniu znalazła się na pierwszej pozycji listy sprzedaży OLIS.

Rustavi Ensemble (Gruzja)
Grupa, która stawia sobie za cel spopularyzowanie gruzińskich pieśni i tańców folkowych wśród szerokiej publiczności. Wokaliści z chóru Rustavi opanowali i doprowadzili do perfekcji niezwykłą sztukę synchronicznej improwizacji, której rozliczne przykłady znaleźć można w pieśniach wielu regionów Gruzji.

Charakteryzują ich głosy o wyjątkowej barwie, spektakularne kostiumy oraz niepowtarzalny, gruziński, polifoniczny styl śpiewania. Zespół został założony w 1968 roku przez Anzora Erkomaishviliego, wokalistę i folklorystę z wybitnego muzycznego rodu, który sięga aż siedmiu pokoleń wstecz.

Od momentu powstania Rustavi z sukcesem podróżowało po około 70 krajach na całym świecie, zawsze przyjmując entuzjastyczne komentarze nawet od najsurowszych krytyków. Codzienna praca oraz intensywna aktywność twórcza liderów zespołu zbliżyły jej członków do siebie do tego stopnia, że wydaje się, iż dzielą nawet te same uczucia. Ta niezwykła harmonia świadczy nie tylko o ich profesjonalizmie, ale również o ich mocnej postawie moralnej.

Największą zasługą grupy jest to, że jej członkowie odziedziczyli po swoich przodkach zbiorową odpowiedzialność i wiedzę. Rzemiosło i twórczy zmysł Anzora Erkomaishvili, kierownika artystycznego i założyciela zespołu, chórmistrza Badriego Toidze i choreografa Pridona Sulaberidze, odegrały decydującą rolę w tworzeniu się ducha Rustavi. Obecnie Chór Rustavi tworzy 10 śpiewaków. Twórcza aktywność Rustavi wyraźnie pokazuje, jak doskonale Gruzini opanowali różne aspekty sztuki śpiewu. Grupa wypracowała swój własny styl występów, zapierające dech w piersiach zjawisko, jeśli chodzi o intonację, wokalizację i technikę śpiewu.

3. Enej i Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia)

Enej- Polsko-ukraiński zespół czerpiący pełnymi garściami z ukraińskiej tradycji. Istnieje od 2002 roku i skutecznie  podbił  serca polskich słuchaczy, co widać,  choćby na polskich listach przebojów, z których Enej praktycznie nie schodzi.

Wydali 5 albumów, w tym jeden koncertowy, zrealizowany podczas Przystanku Woodstock 2011. Płyta „Folkhorod” z 2012 r. zdobyła status potrójnej platyny,  a album ‘Folkorabel” i „Paparanoja” okryły się kolejno złotem i platyną. „Paparanoja” zdobyła także 1.miejsce na liście sprzedaży OliS.

Enej w 2011 roku wygrał w pierwszej edycji telewizyjnego programu muzycznego „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Ich kariera obfituje w nagrody zdobyte na największych i najważniejszych polskich konkursach muzycznych jak: Eska Music Awards 2012 (Zespół Roku, Piosenka Roku), Superjedynki 2012 (SuperPremiery, Internetowa SuperPremiera iTVP-HD i Onet), TOPTrendy 2012 (Przebój Wiosny 2012 Poplisty RMF FM), Plebiscyt Radia Zet 2012 (Przebój Roku 2012), Lato Zet i Dwójki 2013 (Najlepszy Występ), Superjedynki 2013 (Superprzebój), TOPtrendy 2013 (Największe Przeboje Roku 2012), i inne.

Poza tym otrzymali szereg  nominacji w wielu konkursach w kategoriach „Najlepszy zespół”, „Najlepszy Album”, „Przebój roku” itd. Utwory Enej znalazły się na szczytach polskich list przebojów. Do ich największych hitów należą: „Radio Hello” (pierwsze miejsce w RMF, Eska, RMF MAXXX, Radiu Zet), „Skrzydlate ręce” (pierwsze miejsce w RMF, Eska, RMF MAXXX, Radiu Zet), „Tak smakuje życie” (pierwsze miejsce w RMF, Eska, RMF MAXXX, Radiu Zet). „Lili” (pierwsze miejsce w RMF, Eska), „Symetryczno’liryczna” (pierwsze miejsce w RMF, Eska).

Dzambo Agusevi Orchestra (Macedonia)
Bałkańskie szaleństwo prosto z Macedonii. Zespół tworzy 11 muzyków, a na ich oryginalne brzmienie  składają się: cztery trąbki, dwie perkusje, trzy rogi tenorowe, tuba i wokal. Razem tworzą doskonałe połączenie współczesnego popu z bałkańskimi rytmami, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

Liderem zespołu jest Dzambo Agushev, uznawany za wirtuoza trąbki. Talent muzyczny odziedziczył w genach. Młody Dzambo zainspirował się dokonaniami swojego ojca i wujka Koco, który w Macedonii był muzyczną legendą. Widząc nieustające zaangażowanie chłopca, Koco postanowił go przyjąć do swojego zespołu „Agushevi Orchestra”, gdzie grał również jego ojciec. W wieku 11 lat został dostrzeżony przez legendarnego saksofonistę Ferusa Mustafowa, który będąc pod wrażeniem tak dużych umiejętności w tak młodym wieku, zaproponował mu nagranie solowej płyty, która później została wydana pod nazwą „Jumbo 11”.

Przez kolejne lata młody muzyk wygrywał wszystkie lokalne konkursy muzyczne. Był tak dobry, że zakazywano mu udziału, by inni uczestnicy konkursów też mieli szansę się wykazać. W 2011 roku Dzumbo pod szyldem Dzambo Agusevi Orchestra wygrał najważniejszy konkurs dla trębaczy – podczas Guca Festival, ogromnego, trwającego ponad 5 dni festiwalu, gdzie spotykają się trębacze i zespoły dęte z całego świata. Dzięki temu Dzambo wraz ze swoją orkiestrą zyskał międzynarodową popularność i uznanie, co zaowocowało trasami koncertowymi w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Środkowej i Australii. W 2012 wygrał na festiwalu w Pehcevo wszystkie możliwe nagrody.

4. BRODKA i UNKLE (Wielka Brytania)

BRODKA - Najpierw, za sprawą popularnego talent show, została nastoletnią gwiazdą, później musiała udowodnić, że na to zasłużyła. Nie było łatwo, ale od wydanej w 2010 „Grandy” nikt już nie ma wątpliwości, że miejsce Moniki Brodki jest na szczycie. Cóż, w końcu góralka...

W 2012 roku poszła za ciosem, nagrywając fenomenalny minialbum „LAX”, którym pokazała się z zupełnie nowej, roztańczonej strony, a ci, którzy widzieli ją ostatnio na koncertach, wiedzą, że po Monice spodziewać się można właściwie wszystkiego – zniewalających refrenami piosenek, rytmów klubowych i alternatywnych poszukiwań.

Kolejną płytą  znów zaskoczyła. Najnowsza "Clashes" to płyta utkana z kontrastów. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock, teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. Album, wyprodukowany przez nagrodzonego Grammy Noah Georgesona (znanego ze współpracy z Devendrą Banhartem, Joanną Newson czy The Strokes), ukazał się w maju 2016 r. nie tylko w Polsce, ale również  na świecie.

Tymczasem Brodka zaprezentowała już swoje nowe sceniczne wcielenie m. in. na festiwalach OFF w Katowicach, Spring Break w Poznaniu, Colours of Ostrava w Czechach, SXSW w Austin, USA, a także na trasie 10 koncertów w Wielkiej Brytanii."Clashes" jest już Platynowa a Brodka otrzymała za tę płytę Fryderyka w kategorii "Album Roku - Alternatywa".

ONKLE
Brytyjski zespół założony przez Jamesa Lavelle’a i Tima Goldsworthy’ego. Ich styl określa się najczęściej jako trip hop, ale grupa chętnie sięga także po rocka i electro. Istnieją od 1994 r. i od tego czasu współpracowali już z takimi gwiazdami jak: Thom Yorke (Radiohead), Dj Shadow, Josh Homme (Queens Of The Stone Age), Ian Brown, Robert Del Naja (Massive Attack). Wydali 6 albumów, które zostały świetnie przyjęte przez krytyków i publiczność, co odzwierciedlają rankingi sprzedaży płyt, gdzie każdy wydany przez UNKLE album utrzymywał się przez długi czas na wysokich pozycjach. Ich muzyka była wielokrotnie wykorzystywana w filmach („Gorączka”, „Ultimatum Bourne’a”), programach telewizyjnych i grach komputerowych („Assasin Creed”, „Need for Speed”, „Grand Theft Auto”). Do ich piosenek nakręcono kilkanaście teledysków, a pracowali przy nich tak znani reżyserzy jak Jonathan Glazer, Shynola, czy Jake Scott.

III Koncert gwiazdy zagranicznej - The Kooks


Brytyjczycy z zespołu The Kooks uznawani są za jedną z ikon brytyjskiego indie-rocka XX wieku. Ich muzyka łączy w sobie elementy rocka, punku, ska, reggae, funku i bluesa. Zespół zaistniał na rynku muzycznym w roku 2006, wydając pierwszy album Inside In/Inside Out, który rozszedł się na świecie w ponad 1,5 milionach kopii, pokrywając się poczwórną platyną w Wielkiej Brytanii. Album pokrył się platyną również w innych krajach, m.in. w Irlandii (podwójna platyna) oraz Australii. Płyta spędziła ponad pół roku na brytyjskiej liście 20 najpopularniejszych albumów. Kolejne płyty zespołu również cieszyły się dużą popularnością, były to płyty Konk (2008, numer jeden na brytyjskich listach przebojów, w pierwszym tygodniu sprzedała się w 65 000 egzemplarzy zdobywając tym samym status złotej płyty zarówno w Wielkiej Brytanii jak również w Irlandii), Junk of the Heart (2011) i w 2014 roku album Listen (Album ponownie debiutował na wysokich pozycjach brytyjskich list przebojów).

Ich najpopularniejsze single to m.in. Naive (ponad 45 milionów wyświetleń na YouTube), Bad Habit (Ponad 42 miliony wyświetleń), She Moves In Her Own Way (ponad 21 milionów wyświetleń), Ooh La (Ponad 14 milionów wyświetleń). The Kooks stylem gry nawiązują do twórczości takich zespołów, jak: The Police, The Strokes, The Everly Brothers, Funkadelic, The Undertones, The Smiths, The Beatles czy The Cure.

Zespół był wielokrotnie nagradzany, m.in. zdobywając nagrodę dla najlepszego wykonawcy, przyznaną przez  widzów  brytyjskiego oddziału MTV.

Mają na swoim koncie również nagrodę dla Najlepszego Zespołu Wielkiej Brytanii i Irlandii (Best UK & Ireland Act) przyznaną przez MTV Europe Music Awards 2006. Ponadto  otrzymali nominację na The Brit Awards 2007 za swój singiel She Moves in Her Own Way.

The Kooks wzbudzili zainteresowanie londyńskiej gwiazdy sceny bluesowej - pianisty Joolsa Hollanda, który zaprosił zespół na coroczne Hootenanny, czyli występy zespołów starannie wyselekcjonowanych przez Hollanda.

Zespół ma na swoim koncie liczne występy na scenach całego świata. W Polsce jako gwiazda gościli już na takich festiwalach jak: Open’er (2009), Coke Live Music Festival (2011), Orange Warsaw Festival (2014) czy Jarocin Festiwal (2015). i Wschodu Kultu


Czwartek, 22.06

Warto odwiedzić klub festiwalowy na rzeszowskich Bulwarach, czynny przez wszystkie dni festiwalu. Już od pierwszego dnia czeka tam mnóstwo atrakcji: wystawy plenerowe: „Dobranocki ze Wschodu” i „Sięgając do korzeni”, a także „Wojaże pełne muzycznych wrażeń” - wyjątkowy blok dziecięcy z udziałem Mobilnej Filharmonii, przybliżający dzieciom muzykę klasyczną w lekki, łatwy i przyjemny sposób.

Niewątpliwą atrakcją będą również warsztaty tworzenia grafiki z ADELINĄ, które rozpoczną się w klubie festiwalowym o godz. 11. Pochodząca z Kazachstanu artystka, pracująca również w Rosji, we Włoszech i Francji, poprowadzi dla dzieci warsztaty techniką cyfrowo-manualną, których tematem będzie natura i wakacje, a owocem - wyjątkowy plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki na każdym etapie: od pomysłu do realizacji końcowej.

„Opowieści o stworzeniu świata” to z kolei muzyczno-teatralna propozycja Emilii Raiter - opowieść o powstaniu Ziemi i ludzi, ukazująca mity i wierzenia z różnych kultur: słowiańskiej, afrykańskiej, oceanicznej i hinduskiej.

Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przedstawią multimedialną prezentację o kulturze białoruskiej i ukraińskiej oraz opowiedzą o dobranockach swojego dzieciństwa, a wieczór będzie koncertowo-filmowy: o 21 koncert tria Rogiński/Trzaska/Moretti z towarzyszeniem Wacława Zimpla, a od 22.30 pokazy filmowe.

Pierwszy dzień festiwalu to również muzyczna perełka - o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej, w ramach projektu Art Celebration: East United zagrają wspaniali muzycy związani z Podkarpaciem, którzy nawiążą w swoich występach do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu – Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańko.
W ramach Art Celebration odbędzie się polska premiera koncertu „Lem. Muzyczne sfery” - programu sygnowanego przez Vitolda Reka, pochodzącego z Rzeszowa wybitnego kontrabasistę i kompozytora.

Miłośników inteligentnego humoru, barwnych opowieści i niebanalnych piosenek Artura Andrusa na pewno ucieszy możliwość posłuchania na żywo popularnego dziennikarza i artysty kabaretowego. Spotkanie autorskie „W drodze do rymu” rozpocznie się o godz. 14 w Galerii Rzeszów, a poprowadzi je dr Jan Wolski.

Piątek, 23.06


Drugi dzień festiwalu to oczekiwany przez miłośników oryginalnych brzmień koncert główny –realizowane z rozmachem wielkie plenerowe widowisko na Stadionie Miejskim. Na scenie pojawią się polskie gwiazdy, które wspólnie z partnerami muzycznymi z Europy i świata wykonają w duetach specjalnie przygotowane utwory. Wszystko w wśród multimedialnej scenografii i w zjawiskowej oprawie świetlnej. Koncert będzie się składał z trzech części: Koncertu otwarcia, Kolektywów i Koncertu światowej gwiazdy.

Popołudnie i wieczór w klubie festiwalowym upłyną pod znakiem spektakli, wystaw i artystycznych spotkań, m.in. z Przemysławem Wiśniewskim, twórcą Teatru FOTOgrafii, w którym przedstawienia nie istnieją na scenie, a tylko na fotografiach, stając się jednocześnie zapisem twórczych poszukiwań artysty i jego wizją teatru.

O godz. 17. w Podziemnej Trasie Turystycznej rozpocznie się koncert poezji śpiewanej duetu Kuba Blokesz i Michał Szuba pt. „Lwów. Szkice miejskie”. To projekt, który w całości opiera się na poezji i prozie ukraińskich poetów współczesnych, takich jak Jurij Andruchowycz i Hryhorij Czubaj.

Ze sceny na rzeszowskim Rynku również rozbrzmiewać będą rytmy z pogranicza różnych gatunków i kultur. Wystąpi 5`nizza oraz L.U.C & Rebel Babel Ensemble.

5’nizza to grupa łącząca różne style muzyczne od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox, po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk-rock. Wolność artystyczna, eklektyzm, a także zaangażowanie w kwestie współczesnego świata – to wartości, na których budują swoją artystyczną tożsamość. Na ich koncerty przychodzą tysiące oddanych fanów, wypełniając największe sale w całej Europie.

L.U.C Łukasz Rostkowski to kompozytor, autor tekstów, wokalista, performer. Za rozmach, odwagę i konsekwencję w swojej twórczości, a także eklektyzm oraz niekonwencjonalne pomysły zdobył wiele nagród i nominacji do najważniejszych nagród kulturalnych.

Rebel Babel to międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra złożona z orkiestr dętych. Podczas Europejskiego Stadionu Kultury Rebel Babel Ensemble stworzą orkiestry z Ukrainy, Białorusi, Litwy i oczywiście Polski, a gościnnie wystąpi Kayah i KALIBER 44.

Sobota, 24.06

O godz. 12 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy Tatiany Cariuk-Falewicz „Świteź i okolice – 200 lat po Mickiewiczu”.  Artystka pochodzi z Białorusi, jest założycielką i prezesem Towarzystwa Filomatów PRAMIEN w Nowogródku, zdelegalizowanego przed wyborami 2006 r. Z aparatem fotograficznym przemierza Białoruś i Litwę śladami Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, a także szlakiem tatarskim i żydowskim na Kresach. Fotograficzne eskapady odbywała również w Turcji, we Włoszech, Anglii, Azji Środkowej, a także w Uzbekistanie i Kazachstanie.

Natomiast o godz. 16 w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP, przy ul. Żeromskiego 2 odbędzie się wernisaż wystawy wycinanki białoruskiej Marka Maksimovicha „Rachu-Ciachu” oraz warsztaty wycinania z papieru motywów charakterystycznych dla baśni i białoruskiej sztuki ludowej. Wystawa będzie czynna do 29.07.2017 r.

Wycinanki Marka Maksimovicha opowiadają historie dzieci, muzykantów, chłopów, staruszków i aniołów. Pokazują, jak z tradycji może zrodzić się coś, co w połowie jest sztuką ludową, ale funkcjonuje na poziomie świadomego artystycznego działania.
Klub festiwalowy zaprasza w tym dniu na spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”, w którym główna rolę gra Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.

O godz. 19.30 w Bazylice Najświętszej Marii Panny odbędzie się rzeszowska prapremiera dzieła All Night Vigil, Rachmaninowa, w wykonaniu Lubelskiej Akademii Muzyki Dawnej. Dzieło jest uważane za najcenniejsze dziedzictwo muzyczne kościoła prawosławnego, powstało na kanwie tradycyjnych melodii Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii oraz Grecji.

Sobotnia noc, od godz. 23 to silent disco – jedna z największych atrakcji klubu festiwalowego, a zarazem stały punkt programu Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury.

Niedziela, 25.06


Klub festiwalowy zaprasza na otwarte warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, które wg autorskiego programu poprowadzi Piotr Cyrwus.

Nie zabraknie również plenerowych pokazów kina dokumentalnego „Kino ze Wschodu” oraz wystaw towarzyszących.

Kolejne propozycje to Bitwa o Wschód - zawody taneczne w stylu hip hop, integrujące środowisko taneczne z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Smyk Arena - interaktywne warsztaty dla dzieci, których celem jest zapoznanie uczestników z tradycyjną kulturą Wschodu.

O godz. 19.00 w Teatrze Maska rozpocznie się spektakl „Romeo i Julia”. Ponadczasowy dramat Szekspira zostanie przedstawiony w dwóch planach: warstwę tradycyjną przedstawią mnisi, którzy poprzez drewniane, rzeźbione lalki opowiedzą historię Romea i Julii. Warstwa ta zostanie zestawiona z młodymi aktorami, reprezentującymi świat współczesny widzom. Będą oni również interpretatorem dramatu, prezentując własną opowieść na tle wydarzeń z Werony.

Wieczór w klubie festiwalowym to koncerty muzyki elektronicznej. Zagrają białoruskie zespoły: SHUMA, Mustelide, CherryVata.

Na Rynku będzie można obejrzeć „Le Spectre de la Rose” – balet współczesny w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów. To autorska interpretacja odpowiadająca oryginalnej miniaturze choreograficznej Michaiła Fokina z 1911 roku pt. „Duch Róży”.
Muzykę do spektaklu na żywo wykona Szymon Tomczyk, a twórcą choreografii jest Anatoliy Ivanov.

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w liczbach:
- 20 projektów
- 38 różnorodnych wydarzeń
- 350 artystów z 9 krajów (Ukraina, Gruzja, Macedonia, Wielka Brytania, Białoruś, Litwa, Niemcy, Kazachstan, Armenia)

Organizatorami Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury są Narodowe Centrum Kultury i Miasto Rzeszów. 
 
 

Artykuł dodał:
hej Napisz wiadomość
Oceń artykuł


Ostatnio przeglądający
 
hej Napisz wiadomość
10 miesięcy temu