Zamknij

7 medali Mistrzostw Świata dla Slalom Academy

11:39, 29.11.2022 . Aktualizacja: 11:40, 29.11.2022
Skomentuj

W dniach 2 - 6.11.2022 r. rolkarze z rzeszowskiego klubu Slalom Academy brali udział w największym rolkowym wydarzeniu World Skate Games – Mistrzostwach Świata sportów wrotkarskich w Argentynie.

Cała impreza trwała od 24 października do 15 listopada, odbywała się w dwóch miastach Buenos Aires oraz San Juan, gdzie około 7000 zawodników z ponad 60 krajów rywalizowało w 10 dyscyplinach. - Zawodnicy ze Slalom Academy pokazali najwyższą formę i zdobyli aż 7 medali, w tym dwa złota! To historyczne osiągnięcie dla polskiego freestyle slalomu. W pierwszy dzień odbyła się konkurencja pair slalom, w której Justyna Tęczar z Aleksandrą Lisiecką pokazały fenomenalny przejazd jazdy synchronicznej i osiągnęły niesamowity wynik zdobywając pierwszy medal i tytuł Wicemistrzyń Świata. W tej konkurencji zaprezentowały się również siostry Abigajl i Liwia Pelinko, które zakończyły na 8 pozycji.Czwartek dedykowany był konkurencji classic. Podczas 2-minutowego przejazdu, zawodnicy prezentują swoją choreografię do dowolnie wybranej muzyki. Jest to połączenie stylowej jazdy i technicznych trików - często wykonywanych tylko na jednym kółeczku! Tutaj posypały się kolejne medale.

Pierwsze złoto wywalczyła Justyna Tęczar w konkurencji classic junior. Jest to ogromny sukces młodej zawodniczki i pierwszy historyczny złoty medal podczas Mistrzostw Świata dla Polski! Po świetnym przejeździe tuż za podium na 4 miejscu uplasowała się Aleksandra Lisiecka. Najmłodsza zaledwie 12-letnia Liwia Pelinko zajęła 6 miejsce, a jej siostra Abigajl Pelinko zakończyła na 10 pozycji. W kategorii juniorów Wiktor Smosarski zdobył kolejny medal i tytuł Vice-Mistrza Świata. Jest to największy sukces w karierze młodego zawodnika. Jego kolega Adam Sitko zajął 5 miejsce.Na koniec dnia trenerka Klaudia Hartmanis zdobyła tytuł Vice-Mistrzyni Świata w kategorii senior zdobywając już 8 medal Mistrzostw Świata w swojej karierze.W niedzielę odbyła się konkurencja battle. Zawodnicy na podstawie Rankingu Światowego dobierani są w grupy 3-4 osobowe. Każdy ma dwa 30-sekundowe przejazdy podczas, których pokazuje swoje najtrudniejsze triki oraz ich połączenia. Sędziowie porównują zawodników i decydują kto przychodzi do kolejnej rundy.

Tutaj również nie zabrakło emocji oraz sukcesów. W konkurencji juniorek aż 2 polskie zawodniczy weszły do finału! Najwyżej uplasowała się Justyna Tęczar zdobywając brązowy medal, tuż za nią na 4 miejscu była Aleksandra Lisiecka. Liwia Pelinko zakończyła na 8 miejscu, a Abigajl 9 miejscu.W juniorach Wiktor Smosarski wszedł do finału i zdobył drugi medal na tych mistrzostwach, tym razem brązowy krążek. Adam Sitko zajął w battle 6 miejsce.Zwieńczeniem zawodów był występ Klaudii Hartmanis, która wywalczyła kolejny złoty medal dla Polski. Jest to kolejny sukces doświadczonej zawodniczki, która od 2011 r. zdobyła łącznie ponad 200 medali z zawodów w Polsce i za granicą, w tym Mistrzostwo Europy a także pierwsze miejsce w Rankingach Światowych w konkurencji battle, classic oraz pair slalom.