Zamknij

Rzeszów - Miasto, które nie marzy o sporcie. Rzeszów sportem żyje

Kamila Bik Kamila Bik 14:44, 17.06.2025 Aktualizacja: 14:47, 17.06.2025 ok. 2 min. czytania

Rzeszów oficjalnie zaprezentował swoją kandydaturę do tytułu Europejskiego Miasta Sportu 2026. Podczas wizyty Komisji Akredytacyjnej ACES, w sercu stolicy Podkarpacia zabrzmiało mocne przesłanie: „W Rzeszowie nie marzymy o sporcie — my nim żyjemy. Codziennie.”

To nie puste hasła. Rzeszów, znany jako „miasto innowacji”, od lat rozwija infrastrukturę, promuje aktywność fizyczną i wspiera mieszkańców w podejmowaniu sportowych wyzwań. Nie chodzi tylko o wielkie wydarzenia i utytułowanych zawodników. Sport w Rzeszowie to codzienność - obecny na bulwarach, w parkach, halach, klubach, szkołach i na osiedlach. To wybór tysięcy mieszkańców, którzy traktują ruch jako integralną część życia - bez względu na wiek, zawód czy poziom zaawansowania.

W mieście działa prężna sieć klubów sportowych, szkółek i organizacji wspierających rozwój fizyczny dzieci, młodzieży i dorosłych. Aż 60% dorosłych rzeszowian regularnie uprawia sport. Rzeszowskie szkoły, uczelnie, trenerzy i animatorzy odgrywają kluczową rolę w tym procesie.

Wśród znanych sportowców wywodzących się z Rzeszowa są m.in. mistrzyni Europy w biegu na 800 m Anna Wielgosz, mistrz świata w boksie Łukasz Różański, tenisistka stołowa Zuzanna Wielgos oraz medalista paraolimpijski Rafał Wilk. Ich sukcesy są inspiracją dla kolejnych pokoleń, ale – jak podkreślono podczas prezentacji – to nie tylko o nich opowiada ta historia.

Prawdziwymi ambasadorami sportowego Rzeszowa są mieszkańcy: sąsiedzi, przyjaciele, dzieci i rodzice, którzy codziennie wybierają zdrowie, ruch i aktywność. To właśnie ich energia, pasja i konsekwencja zbudowały fundament pod ten tytuł.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podczas spotkania z Komisją Akredytacyjną podkreślił, że kandydatura nie jest próbą rozpoczęcia działań sportowych, ale pokazania Europie tego, co już dziś stanowi rzeszowską rzeczywistość. Złożył też wyrazy uznania dla wszystkich zaangażowanych w rozwój sportu w mieście.

Szczególne podziękowania skierowane zostały do zawodników, trenerów, miejskich szkół, nauczycieli, klubów i Społecznej Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Rzeszowa. Wyróżnieni zostali również wiceprezydenci Grzegorz Wrona i Krystyna Stachowska, sekretarz miasta Marcin Stopa, zespół Estrady Rzeszowskiej, a także prof. Adam Reich, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, za wsparcie i gościnność w UCL — Ośrodku Badań Innowacyjnych w Sporcie.

Słowa uznania padły też pod adresem Marty Niewczas — inicjatorki wydarzenia, której wizja i zaangażowanie doprowadziły Rzeszów na europejskie sportowe salony, oraz Kamila Czyża za wspólne działania i determinację.

Rzeszów nie ubiega się o tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2026 po to, by coś rozpocząć. Rzeszów już dawno wystartował. Teraz czas, by zobaczyła to cała Europa.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%