Zamknij
REKLAMA

Warsztaty wyszywania makatek w skansenie

12.43, 07.11.2022 . Aktualizacja: 12.43, 07.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaszczepia wśród młodszych pokoleń zwyczaje i umiejętności charakterystyczne dla dawnych lat, tak piękne i praktyczne, że warto ocalać je od zapomnienia. Taką sztuką jest m.in. wyszywanie… 19 listopada odbędą się w skansenie zajęcia z Anitą Rybą ze Stalowej Woli, która nauczy uczestników, jak wyszyć makatkę.

Wielu pamięta w domach rodziców i dziadków kolorowe, haftowane ściereczki wiszące w kuchni. Często widniały na nich napisy „Zimna woda zdrowia doda”, „Każda żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi”, „Dzień dobry” czy po prostu – „Smacznego!”. Nosiły one nazwę kuchareczki bądź makatki. Zawieszane były na specjalnej szafce, aby zasłonić wiszące w niej inne przedmioty i ozdobić wnętrze. Najczęściej wykonywane były na płótnie bawełnianym, haftowane przeważnie niebieską nicią, choć zdarzały się również kolorowe. Bywały także malowane farbami na materiale lub papierze, naszywane gałgankami, a nawet wyklejane prasowaną słomą. Tradycja naszego regionu zna wszystkie te rodzaje.

Na warsztatach zostaną wykonane kuchareczki z napisem „Smacznego”. Będzie to tkanina wielkości 30 x 40 cm ozdobiona wzorem w kształcie ramki. Uczestnicy poznają charakterystyczne dla Lasowiaków ściegi, czyli sznureczek i łańcuszek oraz spędzą czas w miłej i kreatywnej atmosferze. Zestaw do wykonania makatki, który otrzymają zapisane osoby zawiera wszystkie potrzebne materiały do ukończenia pracy w domu, jeśli nie zdążą tego zrobić podczas sobotniego spotkania.

Tego dnia, a także w niedzielę, bilet wstępu do skansenu kosztuje o 50% mniej – jest to ogólnopolska akcja pn. „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Muzeum zaprasza tak samo na warsztaty, jak i spacer po jesiennie przystrojonym skansenie. Do zobaczenia!

Anita Ryba jest założycielką i prezesem Spółdzielni Socjalnej „Łęgowianka”, studiowała politologię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, kształciła się także na Małopolskim Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie. Mieszka w Stalowej Woli. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów rękodzielniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, szyciem strojów ludowych i stylizowanych. Od wielu lat promuje kulturę Lasowiaków.

Termin: 19 listopada 2022 r., godz. 10.00 – 13.00, sala warsztatowa szkoły z Trzebosi

Koszt: 55 zł/os. + 5 zł za bilet wstępu do skansenu

Zapisy: tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: [email protected]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%