Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie. Jest program!

07:29, 26.02.2021 P.C
Skomentuj

1 marca 2021 r. obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on uchwalony przez Parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku - dzieło Armii Krajowej.

70 lat temu w  więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel. 

Tegoroczne uroczystości, upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą miały charakter jedynie symboliczny. 

Mając na uwadze, zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników wydarzenia tegoroczne, symboliczne obchody upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dniu 1 marca  2021 r. rozpocznie uroczysta Msza Święta o godz. 8:30 w Kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.

Na godzinę 9:15 zaplanowane jest wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 3. PBOT i 21. BSP  przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Po zakończeniu Mszy Świętej nastąpi symboliczne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Alei Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie. Obecność na uroczystościach jest dobrowolna, a osoby chętne do symbolicznego złożenia kwiatów przed Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy po zakończeniu mszy świętej, stosując się do przepisów sanitarnych i obowiązujących obostrzeń. Uroczystości rocznicowe w dnia 1 marca 2021 r. zakończą się ok. godz. 10:15.

1 marca 2021 r. o godz. 11:00 odbędzie się XXXIII uroczysta sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego VI kadencji celem upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. w 70. rocznicę śmierci członków IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z udziałem m.in. dr Dariusza Iwaneczko – dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
 

(P.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%