Zamknij

Pielgrzymi z Rzeszowa modlili się za Ojczyznę. Przekroczyli Wisłę [FOTO, WIDEO]

21:44, 08.08.2022 PC Aktualizacja: 21:45, 08.08.2022
Skomentuj

W Jamach, w gminie Wadowice Górne, uczestnicy Pieszej Pielgrzymi Rzeszowskiej na Jasną Górę zebrali się, by modlić się za Ojczyznę. To już zwyczajowe miejsce tego spotkania, gdy wierni opuszczają Podkarpacie.

Tradycją pielgrzymki rzeszowskiej jest nabożeństwo za ojczyznę, które odbywa się w trzecim dniu od wyjścia z Rzeszowa. Przez wiele lat nabożeństwo odbywało się w Małcu, a od kilku lat w Jamach w powiecie mieleckim. 

[FOTORELACJA]154[/FOTORELACJA]

Jak w serwisie internetowym Diecezji Rzeszowskiej wyjaśnia ks. Władysław Jagustyn, ojciec duchowy pielgrzymki, nabożeństwa rozpoczęły się spontanicznie. - Podczas postoju w Małcu, kiedy odpoczywaliśmy na łące, ktoś zaczął śpiewać patriotyczną pieśń, ktoś inny recytował wiersz o Polsce. Później zaplanowano w tym miejscu nabożeństwo za Ojczyznę. Szybko dołączyli do nas mieszkańcy Małca, którzy przez wiele lat modlili się o pozwolenie na budowę kościoła. Dojeżdżały także osoby nie uczestniczące w pielgrzymce, aby razem modlić się za Ojczyznę – mówi ks. Jagustyn.

Tegoroczne nabożeństwo odbyło się na parkingu obok kościoła w Jamach 6 sierpnia. Nabożeństwo przygotowała grupa św. Kazimierza. Modlitwie przewodniczył ks. Paweł Blat, przewodnik grupy św. Kazimierza. Kazanie wygłosił ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej w Rzeszowie.

- Nabożeństwo składało się z trzech części poświęconych wierze, wolności i pokojowi. Podczas rozważań na temat pokoju i modlitwy o pokój (w czasie tegorocznej pielgrzymki jej uczestnicy szczególnie modlą się o pokój na Ukrainie i zakończenie wojny) bp Jan Wątroba i bp Edward Białogłowski wypuścili dwa gołębie (w sumie zostało wypuszczonych 20 gołębi) – informuje Diecezja Rzeszowska.

ZOBACZ WIDEO – WYPUSZCZENIE GOŁĘBI 

Podczas nabożeństwa śpiewał chór Gaudeamus z Dąbrowy działający przy Gminnym Centrum Kultury w Świlczy.

Po modlitwie krótkie przemówienia wygłosili: ks. Stanisław Kaczka - proboszcz parafii św. Augustyna w Jamach, Władysław Ortyl - marszałek województwa podkarpackiego, Roman Jakim - przewodniczący zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” oraz bp Jan Wątroba.

Tego samego dnia rzeszowscy pielgrzymi opuścili Podkarpacie. W poniedziałek 8 sierpnia, w piątym dniu pielgrzymi, wierni minęli już Nowy Korczyn – na lewym brzegu Wisły. Wejście na Jasną Górę zaplanowane jest na 13 sierpnia. 

(PC)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%