Zamknij

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

11:57, 29.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:27, 29.11.2022

O ile skonstruowanie i zawarcie umowy najmu nie stanowi większego problemu, o tyle niektórzy wynajmujący nie wiedzą, w jaki sposób poprawnie wypowiedzieć umowę. Problemy sprawiają zwłaszcza terminy, jakie wynajmującemu narzucają przepisy prawa.

Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu?

Możliwe przyczyny wypowiedzenia najmu przez właściciela lokalu są określone przez przepisy ustawy o ochronie lokatorów. Najczęściej do wypowiedzenia umowy dochodzi w momencie, gdy najemca zwleka z zapłatą czynszu, a zwłoka wynosi co najmniej trzy pełne okresy płatności. Aby dopełnić formalności, wynajmujący powinien najpierw uprzedzić najemcę, że z tego powodu ma zamiar wypowiedzieć umowę, jeśli po wyznaczeniu dodatkowego, miesięcznego terminu, zaległości nie zostaną uregulowane.

Właściciel może jednak wypowiedzieć umowę najmu także w sytuacji, gdy najemca tak mocno zaniedbuje lokal lub jego wyposażenie, że istnieje realna utraty trwałego uszkodzenia lub utraty jakiejś rzeczy. Podobna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy najemca używa lokalu lub jego wyposażenia niezgodnie z przeznaczeniem lub w sposób sprzeczny z umową, a dodatkowo nie przestaje tego robić nawet po pisemnym upomnieniu ze strony wynajmującego.

Wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu także w momencie, gdy najemca zdecydował się na podnajęcie części lokalu albo jego całkowite wynajęcie lub oddanie do użytku osobie trzeciej. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, w której właściciel lokalu sam zgodził się na nowe warunki.

W podanych wyżej sytuacjach właściciel lokalu może wypowiedzieć umowę najmu nie później niż na miesiąc naprzód – na koniec miesiąca kalendarzowego.

Co w przypadku, gdy wynajmujący chce zamieszkać w wynajmowanym lokalu?

Może się też zdarzyć tak, że wynajmujący – z różnych powodów – będzie chciał zamieszkać w mieszkaniu, w którym przebywa najemca. W takiej sytuacji właściciel lokalu musi wypowiedzieć umowę najmu nie później niż pół roku naprzód lub – nie później niż trzy lata naprzód. Od czego jednak zależy, który termin go obowiązuje?

Jeśli najemcy przysługuje prawo do lokalu, w którym może zamieszkać, lub jeżeli sam właściciel dostarczy mu lokal zamienny, wynajmującego obowiązuje krótszy, co najmniej półroczny termin wypowiedzenia. Jeśli jednak właściciel mieszkania do wynajęcia Rzeszów nie zamierza dostarczyć lokatorowi lokalu zamiennego, musi wypowiedzieć umowę najmu już co najmniej na trzy lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Wytoczenie powództwa o rozwiązanie umowy

Czasem dochodzi do sytuacji, w której wynajmujący musi uciec się do innych rozwiązań, takich jak wytoczenie powództwa o rozwiązanie stosunku prawnego pomiędzy nim a najemcą. Wynajmujący musi mieć jednak istotny powód, by podjąć takie działanie – i nie może to być żaden z powodów opisanych wyżej.

Umowę najmu może wypowiedzieć także najemca

Warto też pamiętać, że umowę najmu może wypowiedzieć nie tylko wynajmujący, ale i najemca. Aby to było jednak możliwe, strony powinny wcześniej określić zasady wypowiedzenia umowy przez lokatora mieszkania.

W innym wypadku jeśli umowa została zawarta na czas określony, to najemca powinien po prostu poczekać do końca jej trwania i bez ważnych przyczyn nie może wypowiedzieć umowy. Jeśli umowa została zawarta na czas nieokreślony, najemca może wypowiedzieć umowę najpóźniej na trzy miesiące naprzód – w przypadku, gdy czynsz jest płatny miesięcznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%