Zamknij

Jak poprawnie odmawiać różaniec?

23:00, 18.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 23:01, 18.06.2022

Słowo rosarium pochodzi z języka łacińskiego – możemy je przetłumaczyć jako ogród różany. I właśnie to znaczenie kryje się za różańcami, które pomagają wielu wiernym podczas modlitwy różańcowej. Już w średniowieczu traktowano te rozważania niczym duchowe kwiaty – w ten sposób ofiarowywano Matce Boskiej wieniec róż, który złożony był ze 150 modlitw Zdrowaś Maryjo. Paciorki różańcowe stanowią wsparcie dla wiernych podczas rozważań na temat życia Zbawiciela oraz Maryi. Czy wiesz jednak, jak poprawnie odmawiać różaniec? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego!

Różaniec – do czego nam służy?

Niezwykle istotnym elementem życia każdej religijnej osoby jest regularne oddawanie się kontemplacji nad życiem Jezusa Chrystusa oraz Jego Matki. Rozważania na temat ich historii przypominają wiernym, iż bez przerwy czuwa nad nimi Stwórca, nieprzerwanie przyglądając się ich poczynaniom i wspierając ich w trudach dnia codziennego.

Różaniec to forma modlitwy, która pomaga nam zgłębić wydarzenia z życia Jezusa oraz Najświętszej Maryi Panny. Podczas oddawaniu się medytacji, w liczeniu modlitw pomagają nam modlitewne koraliki, które noszą tę samą nazwę. Ponadto, podpowiadają nam one, którą tajemnicę różańcową powinniśmy odmówić. 

By móc w pełni oddać się różańcowej modlitwie, niezbędne jest przy tym wsparcie modlitewnych koralików różańca. Kliknij tutaj, aby sprawdzić ofertę najwyższej jakości produktów, które cechują się wyjątkowymi zdobieniami.

Odliczanie różańcowych paciorków wspomaga nas podczas modlitwy – koraliki liczą modlitwy odmawiane w myślach bądź na głos. Stanowią one wsparcie w śledzeniu, ile razy wypowiedzieliśmy słowa modlitwy, zabierając z nas ciężar konieczności liczenia i tym samym pomagając nam oczyścić umysł, by w pełnym skupieniu móc oddać się kontemplacji nad historią Zbawiciela i Najświętszej Maryi Panny.

Nie powinniśmy zapominać o tym, że oddawanie się rozmyślaniom nad życiem Jezusa i Maryi stanowi nieodłączny element katolickiego życia. Na istotę tej modlitwy wskazywało wielu świętych oraz papieży, zachęcając wiernych do odmawiania różańca. Dzięki niej możemy oczyścić swą duszą i upodobnić się do Zbawiciela. Różaniec niejednokrotnie ukazywał swą siłę, zmieniając losy wielu osób, dlatego warto go codziennie odmawiać. 

Początki różańca

Jeśli chodzi o początki modlitwy różańcowej, którą znamy w obecnej formie, to jako jej ojca często określa się świętego Dominika – założyciela Kaznodziejskiego Zakonu Dominikanów. Mężczyźnie miała się objawić Matka Boska i wezwać go do rozpowszechnienia różańca. Poleciła mu, aby głosił kazanie z odmawianiem 150 modlitw Zdrowaś Maryjo oraz 15 Ojcze nasz.

Jak prawidłowo odmawiać różaniec?

Modlitwa różańcowa umożliwia wiernym kontemplację nad życiem Zbawiciela i Jego Matki. To doskonały sposób, aby spędzić czas wraz z samym Bogiem. Jak jednak w prawidłowy sposób oddawać się tej modlitwie?

Pierwszym krokiem ku prawidłowemu odmawianiu różańca jest zabranie paciorków i odnalezienie cichego miejsca, w którym będziemy mogli się skupić. Wtedy wystarczy rozpocząć rytmiczne powtarzanie wybranych modlitw, co odmierzamy dzięki koralikom nawleczonym na sznurek.

Modlitwa różańcowa rozpoczyna się od uczynieniu znaku Krzyża świętego i odmówienia Wierzę w Boga – wykonujemy to na krzyżu. Kolejnym krokiem jest przeniesienie dłoni na pierwsze ziarenko różańca i odmówienie modlitwy Ojcze nasz. Na następnych trzech paciorkach znajdujących się blisko siebie powinniśmy wypowiedzieć słowa modlitwy Zdrowaś Maryjo w intencji pomnożenia wiary, nadziei i miłości. Kiedy chwycimy piąty koralik, odmawiamy Chwała ojcu, O mój Jezu oraz zapowiadamy pierwszą tajemnicę. Po chwili przychodzi czas na Ojcze nasz, a kiedy po kolei ujmujemy każdy z dziesięciu koralików, odmawiamy Zdrowaś Maryjo. Na pojedynczym paciorku odmawiamy Chwała Ojcu, O mój Jezu, a następnie zapowiadamy kolejną tajemnicę. Modlitwa różańcowa wygląda tak samo przez wszystkie tajemnice, aby na końcowym koraliku odmówić Chwała Ojcu, O mój Jezu i Pod Twoją obronę w intencji Ojca Świętego.

Cała modlitwa składa się z czterech części – tajemnic różańcowych. A kiedy się je odmawia?

  • Tajemnice Radosne – odmawiane są w poniedziałek i sobotę,
  • Tajemnice Bolesne – we wtorek oraz piątek,
  • Tajemnice Chwalebne – w środę oraz niedzielę,
  • Tajemnice Światła – w czwartek.

Warto pamiętać, że różaniec to przypomnienie zdarzeń w Ewangelii. Wierni powinni regularnie oddawać się kontemplacji nad życiem Jezusa i Maryi – a modlitwa różańcowa stanowi w tym doskonałe wsparcie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%