Zamknij

Jak skutecznie windykować należności?

15:06, 07.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:06, 07.06.2022

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem, nawet na wielu różnych etapach. Jednym z największych zagrożeń związanych z działalności gospodarczą jest problem z odzyskaniem pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów. Dowiedz się, jak skutecznie windykować należności.

Kiedy kontrahent nie płaci w terminie…

 Chyba każdy przedsiębiorca doskonale zna tę sytuację. Klient, pomimo tego, że współpraca przebiegała wzorowo, nie opłaca faktury w terminie. Początkowo nie budzi to dużego niepokoju – w końcu każdemu może zdarzyć się zapomnieć o czymś przez dzień czy dwa. Problem pojawia się, gdy – pomimo przypomnień mailowych czy telefonicznych – pieniądze nadal nie pojawiają się na koncie. Takie sytuacje są częste w wielu przedsiębiorstwach – zarówno w małych firmach, jak i w tych, w których zatrudnia się kilkudziesięciu pracowników.

Oczywiście początkowo warto załatwić tę sprawę polubownie, przypominając kontrahentowi, że upłynął termin opłacenia faktury. Jeżeli jednak ponaglenia mailowe lub telefoniczne nie przynoszą rezultatu – lub, co gorsza, kontakt z klientem całkowicie się urwał i nie ma z jego strony żadnej odpowiedzi – należy zastanowić się nad tym, jak skutecznie windykować należności.

Windykacja należności – od czego zacząć?

Choć określenie „windykacja należności” u wielu przedsiębiorców budzi pewną obawę, prędzej czy później niemal każdy z nich musi zmierzyć się z koniecznością skorzystania z takiego rozwiązania. Często bowiem okazuje się, że windykacja należności może być jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy. Jeśli wszystkie polubowne działania na etapie przedsądowym nie przyniosły rezultatów, można przystąpić do kolejnych kroków. Należy jednak mieć na uwadze, że nie można pominąć etapu windykacji polubownej/ pozasądowej. Jeśli konieczne będzie wniesienie powództwa, wierzyciel będzie miał obowiązek udokumentowania próby polubownego rozwiązania zaistniałej sytuacji (na przykład wysłania wiadomości e-mail).

Kolejnym krokiem jest windykacja sądowa/egzekucyjna. Jeśli inne metody nie pomogły w odzyskaniu należności, warto rozważyć wytoczenie powództwa przez właściwy sąd, czyli złożenie pozwu przeciwko nieuczciwemu kontrahentowi. W razie takiej konieczności warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego prawnika, który zadba o to, aby postępowanie przebiegało prawidłowo i sprawnie na każdym etapie. Niezbędne są tutaj kompleksowe działania, takie jak sporządzenie wniosku o wszczęcie egzekucji oraz jej nadzór.

Kto ponosi koszty postępowania sądowego? 

Niektórzy przedsiębiorcy obawiają się windykacji należności z uwagi na wysokie koszty. Należy mieć świadomość, że windykacja egzekucyjna jest opcją kosztowną, ale wyłącznie dla dłużnika. Poza spłatą wierzytelności dłużnik jest zobowiązany do pokrycia kosztów procesu i całego postępowania, w związku z czym jego koszty znacząco rosną. Nie warto jednak rezygnować z odzyskania należności z tego powodu – wręcz przeciwnie, dochodzenie swoich praw zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak skutecznie windykować należności – podsumowanie

Problem z płatnościami pojawia się w wielu firmach, szczególnie w czasie kryzysu gospodarczego. W każdej sytuacji warto dopasować sposób postępowania do danej relacji biznesowej. Jeśli współpraca między firmami trwa od wielu lat, można rozważyć zaczekanie na płatność nieco dłużej. Polubowne rozwiązanie sprawy zawsze jest lepszym wyborem, również z uwagi na niższe koszty czy konieczność przeznaczenia mniejszej ilości czasu. Niestety, często skuteczna windykacja należności możliwa jest tylko na drodze sądowej – w takim przypadku postępowanie w sądzie może być jedynym sposobem na odzyskanie pieniędzy.

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%