Zamknij
REKLAMA

Sejmowa podkomisja na Podkarpaciu

11:04, 29.06.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Chirurgia robotyczna – to temat wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie sejmu RP. Członkowie podkomisji będą obradować na Podkarpaciu w dniach 28-29 czerwca.

Punktem wyjścia do obrad komisji o chirurgii robotycznej i warunkach jej rozwoju była wizyta w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, gdzie członkowie komisji mogli zobaczyć, jak wygląda zabieg radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

Po zabiegu odbył się briefing prasowy, w którym wzięli między innymi udział: Maciej Miłkowski - wiceminister zdrowia, Violetta Porowska - przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej, posłowie Teresa Pamuła i Fryderyk Kapinos oraz Janusz Ławiński – dyrektor KSW nr 1 i Paweł Wisz – kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

- Myślę, że to, co państwo zobaczyli podczas wizyty na bloku operacyjnym przekonało państwa, że te kroki, które poczyniliśmy rok temu były we właściwym kierunku i jesteśmy w stanie realizować plany, które być może na początku wydawały się mgliste i dalekie do realizacji. Jednak udało nam się je zrealizować, także dzięki pomocy urzędu marszałkowskiego – mówił podczas briefingu do parlamentarzystów dyrektor Janusz Ławiński.

- Wielkie podziękowania dla samorządu województwa podkarpackiego, że w tak trudnym czasie zostały podjęte takie działania, że mamy robota, że działają tu najlepsi fachowcy – mówił poseł Fryderyk Kapinos.

Violetta Porowska - przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej podkreślała, że jest to wyjątkowe posiedzenie podkomisji, ale komisja nie mogła pominąć tak ważnego ośrodka chirurgii robotycznej, jakim jest obecnie Rzeszów:

- Są tu bardzo dobre praktyki, zwłaszcza te dotyczące łączenia finansowania. Wcześniej, zanim finansowanie takich operacji zostało wdrożone z budżetu państwa, tutaj na Podkarpaciu wynikła inicjatywa, by tworzyć inżynierię finansową składającą się z prywatnego budżetu pacjenta, ale także budżetu samorządu województwa podkarpackiego – powiedziała Violetta Porowska.

Porowska dodała, że wizyta została zainicjowana przez posłów z Podkarpacia: Teresę Pamułę oraz Fryderyka Kapinosa i Tadeusza Chrzana, i jest bardzo efektywna, gdyż pozwoliła posłom między innymi zapoznać się bezpośrednio z tym, jak wygląda taka operacja przeprowadzana robotem, jakie są jej efekty, co ma ważny wymiar merytoryczny do dalszej dyskusji o rozwoju chirurgii robotycznej.

- Chcemy wspierać robotykę, ma ona wielką przyszłość – zapewniła przewodnicząca Violetta Porowska.

Wiceminister Maciej Miłkowski również dziękował, za możliwość udziału w operacji. Podkreślał, że trzeba dążyć do tego, aby lekarze operujący na takich robotach byli jak najlepiej wyszkoleni. Mówił także o tym, że jest potrzeba zwiększenia liczby takich zabiegów i chwalił Podkarpacie za innowacje w medycynie:

- Ta strategia marszałka Ortyla jako województwa innowacyjnego jest bardzo dobra – mówił wiceminister, dodając - Będziemy dążyć do tego, aby te ośrodki robotyczne były bardzo mocno wyspecjalizowane, żeby za tym szła jakość.

Kolejny dzień posiedzenia podkomisji będzie się obywał w Arłamowie, gdzie prowadzona będzie debata: „Robotyka w systemie ochrony zdrowia - nowoczesne urządzenia chirurgiczne”.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%