Zamknij

Odnowiony Dworczec PKP Rozwadów otwarty [FOTO]

10:23, 12.09.2023 . Aktualizacja: 10:27, 12.09.2023
Skomentuj

8 września 2023 roku był dla Rozwadowa kolejnym historycznym dniem w ostatnich latach. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zorganizowało Piknik Kolejarski, którego kulminacyjnym punktem było otwarcie i oddanie do użytku odrestaurowanego Dworca PKP Rozwadów. 

[FOTORELACJA]195[/FOTORELACJA]

W uroczystości otwarcia odnowionego dworca wzięli udział m.in. Janina Sagatowska Senator RP, Rafał Weber Wiceminister Infrastruktury i Poseł RP, Rafał Zgorzelski Członek Zarządu PKP S.A., Radosław Wiatr Wicewojewoda Podkarpacki, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej Stalowej Woli, Jerzy Brodowski Komendant Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu, samorządowcy i mieszkańcy Rozwadowa, Stalowej Woli i okolic.  

- Czasy, kiedy polska kolej jest rozwijana z powrotem wracają. Nasz rząd z wielką determinacją realizuje wielki plan odbudowy polskiej kolei i to zarówno odbudowy linii kolejowych, które wymagają interwencji, wymagają inwestycji, elektryfikacji oraz zwiększenia przepustowości, jeżeli chodzi o prędkość zarówno pasażerską, jak i towarową. Nasz region takimi inwestycjami został już dotknięty. To jest coś, na czym nam bardzo zależy i nie będzie nam brakowało determinacji, ani środków finansowych, żeby ten wielki program kolejowy zrealizować - powiedział Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, który dokonał otwarcia odnowionego Dworca PKP. 

- Już teraz możemy się poszczycić wyjątkowymi statystykami, jeżeli chodzi o przewiezionych pasażerów. W poprzednim roku z polskich przewoźników skorzystało 342 mln pasażerów. Po I półroczu tego roku wiemy, że te liczby będą zdecydowanie wyższe. Myślę, że jest to wyraz zaufania polskiego społeczeństwa do przewozów kolejowych, jest to wyraz wielkiego postępu i nowoczesności przewoźników kolejowych i tych wszystkich segmentów, które wpływają na atrakcyjność kolei i proszę mi wierzyć, na pewno z tej drogi nie będziemy schodzić - dodał. - Będziemy chcieli, żeby ta ważna gałąź transportu: ekologiczna, czysta, bezpieczna, komfortowa, również punktualna, była w naszym kraju rozwijana. Odbudowa dworców kolejowych jest tego ważnym elementem. Inwestujemy w kolej. Byli tacy, którzy sprzedawali spółki kolejowe, chociażby PKP Energetykę.

- My tę spółkę odkupiliśmy w ostatnich miesiącach. Jest ona w rękach Skarbu Państwa i odpowiada za bezpieczeństwo związane z elektryfikacją, z dostarczaniem prądu dla przewoźników i operatorów kolejowych. My inwestujemy w polską kolej. Dworzec PKP w Rozwadowie jest tego najlepszym przykładem - podkreśla Weber.

Podczas rewitalizacji zabytkowego budynku Dworca PKP w Rozwadowie została odnowiona m.in. elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, gzymsami, opaskami dookoła okien i drzwi. Całość budynku została odtworzona według pierwowzoru z zachowaniem wszystkich ważnych szczegółów. Wystrój wnętrza, to połączenie elementów historycznych z nowoczesnością. Na parterze podróżni znajdą ergonomiczne ławki, multimedialne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, kasy biletowe oraz toalety. Na pierwszym piętrze przygotowano pomieszczenie dla spółek kolejowych oraz posterunek Straży Ochrony Kolei. Pozostałe przestrzenie, zarówno na parterze i piętrze przystosowano pod wynajem. Dworzec jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Zostały wyeliminowane bariery architektoniczne, powstały ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz mapy dotykowe. 

Obecność kolei w Rozwadowie była jednym z elementów, które wpłynęły na decyzję o ulokowaniu Zakładów Południowych właśnie na tym terenie. Kolej dla wszystkich Mieszkańców Rozwadowa była bardzo cenna.  

- Dzisiaj oddając ten budynek oddajemy hołd wszystkim kolejarzom. To była chluba i duma Rozwadowa. Brać kolejarska zapisała się złotymi zgłoskami w naszej historii, jeżeli chodzi nie tylko o punktualność, niezawodność polskiej kolei, ale olbrzymi patriotyzm, poświęcenie dla Ojczyzny. Możemy z tego czerpać całymi garściami. Zachęcam do czytania na ten temat. Kiedyś Rozwadów był bardzo znany i wszyscy wiedzieli o tradycjach kolejarskich stąd się wywodzących - mówiła Senator Janina Sagatowska. 

Remont Dworca w Stalowej Woli Rozwadowie, to także szereg rozwiązań ekologicznych jak nowoczesne i energooszczędne oświetlenie zrealizowane w technologii LED wraz z automatyką, niskoemisyjne kotły gazowe, wentylacja z odzyskiem oraz System BMS, który zarządza instalacjami i urządzeniami w budynku. Na bezpieczeństwo podróżnych z pewnością wpłynie nowoczesny system monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania oraz systemy przeciwpożarowe. Zostały ułożone nowe chodniki oraz wytyczone miejsca postojowe, a także uporządkowane tereny zielone. Wiata rowerowa dla podróżnych pomieści 16 jednośladów. 

- Marzenie o pięknym Rozwadowie, stworzonym kiedyś z tradycji i silnej więzi pokoleniowej, właśnie się spełniło. W Rozwadowie zaszły ogromne zmiany, które sprawiły, że zapomniane przez wszystkich osiedle Stalowej Woli obudziło się z głębokiego snu. Wyremontowane ulice, zrewitalizowany Rynek, odrestaurowane budynki i na końcu stary, ukochany przez minione pokolenia dworzec, dały bodziec społeczno-gospodarczo-kulturalny do nowego życia Rozwadowa. Sam stary-nowy dworzec jest wyrazem kolejarskiej miłości ludzi stąd do przeszłości - zaznaczył Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. 

- Nie ma silnego państwa bez silnej kolei. Nie ma dumnego państwa bez pięknej, rozwijającej się kolei. Nie możemy popatrzeć na historię patriotyzmu naszej Ojczyzny, dumy naszej Ojczyzny bez historii kolejarzy, a także bez dworca w Rozwadowie, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń. To miejsce zostało uświęcone krwią naszych bohaterów. W rejonie dworca zginęło wielu walczących o wolną Polskę, ale ginęli też niewinni cywile, dzieci, przesiedleńcy, więźniowie obozu, Romowie, Żydzi. To miejsce dla naszej społeczności ma więc także i wymiar miejsca pamięci - dodał. - Wciąż żyją osoby, które pamiętają dawne wydarzenia lub słyszeli je z opowieści bliskich. Dlatego też remontem dworca przywróciliśmy godność tamtych osób, mieszkańców, bohaterów i zwykłych ludzi, obywateli miasta i kolejarzy, podziękowaliśmy im za trud życia i walkę o lepsze jutro. Tym bardziej cieszy ten fakt, że 9 grudnia będziemy obchodzić 50 rocznicę włączenia Rozwadowa do Stalowej Woli. Już za kilka tygodni ruszy Biuro Paszportowe i oddział Urzędu Miasta Stalowej Woli, gdzie będzie można załatwić sprawy administracyjne.

Elementami „Pikniku Kolejarskiego” były także wydarzenia towarzyszące: Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem wystawa w Muzeum Regionalnym, aktywności dla dużych i małych, malowanie buziek, gry i zabawy, kolejarskie warsztaty kreatywne z Muzeum Regionalnym, stoisko Urzędu Transportu Kolejowego: koło fortuny i quiz kolejowy z nagrodami, lekcja multimedialna, spotkanie z nosorożcem Rogatkiem – bohaterem Kampanii Kolejowe ABC II, rozmowa z pracownikiem UTK na temat praw pasażerów kolei, pokaz tresury psów Straży Ochrony Kolei, oraz warsztaty kolejowe, panel dyskusyjny, quizy prowadzone przez maszynistę instruktora z Centrum Szkolenia Maszynistów. 

Przebudowa dworca Stalowa Wola Rozwadów była realizowana w formule „Zaprojektuj i wybuduj”. Koszt inwestycji to blisko 12,2 mln złotych. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a jej koszt to prawie 12,2 mln zł.  

Historia dworca zaczyna się końcem XIX wieku. 30 października 1887 roku otwarto linię kolejową na trasie z Dębicy do Rozwadowa, z odgałęzieniem do Nadbrzezia. Dla potrzeb obsługi pasażerskiej wzniesiony został w tym czasie okazały budynek dworca kolejowego z dwoma ryzalitami od frontu i niewielką przybudówką od strony północnej. W listopadzie 1899 roku Rozwadów połączony został linią kolejową z Przeworskiem i wówczas budynek dworca rozbudowany został w kierunku północno – zachodnim. Drugi segment dworca połączono ze starszym budynkiem parterowym łącznikiem, a całość utrzymano w jednolitej stylistyce architektonicznej. Dziś dworzec Stalowa Wola Rozwadów stanowi jeden budynek.  

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%