Zamknij

Wystawa prac Andy’ego Warhola i jego pamiątek

15:48, 11.04.2024 PAP Aktualizacja: 19:32, 11.04.2024
Skomentuj fot. Biuro Prasowe UMWP fot. Biuro Prasowe UMWP

Prace Andy’ego Warhola, pochodzące ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach (Słowacja) oraz pamiątki związane z tym artystą i twórcą pop-artu będzie można od czwartku oglądać w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie na wystawie „Andy Warhol - przed i po".

Jak przypominają twórcy wystawy, Andy Warhol jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Uznawany jest za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury.

- To artysta, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Twórca, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny jak realizowana przez niego praca graficzna - zauważają organizatorzy ekspozycji.

Dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i koordynator wystawy w tej placówce powiedział PAP, że na ekspozycji, którą w Rzeszowie będzie można oglądać do 16 czerwca, pokazanych zostanie łącznie 115 prac Warhola, zarówno z wczesnego okresu twórczości jak i ze szczytowego okresu popularności, a także dokumentów, zdjęć związanych z nim i jego rodziną oraz cennych pamiątek po artyście.

Będzie można zatem zobaczyć m.in. okulary przeciwsłoneczne Andy’ego, jego marynarkę, charakterystyczną skórzaną kurtkę, walkmana, którego używał, czy aparat fotograficzny.

- To pamiątki, które będą przywoływały postać Andy’ego Warhola - zaznacza Rut.

Zdaniem organizatorów wystawy postać i twórczość Warhola kojarzą się przede wszystkim z „wizualną lekkością” pop-artu. Mniej natomiast zajmowano się Warholem jako „całością”, „tracąc tym samym ważne informacje o tym, kim i czym był” ten artysta.

- Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto podejmować refleksję o jego swoistej +ontogenezie+, przemianie od Andreja Varcholi do Andy'ego Warhola. Pozornie może wydawać się, iż Andrej Varchola z rusińskiej Mikowej nie ma nic wspólnego z supergwiazdą Andy’m Warholem. Artystą ciągle komentowanym i budzącym zainteresowanie, twórcą obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli, zupy Cambella, portretów znanych gwiazd oraz frapujących autoportretów - zauważają twórcy wystawy.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć również filmy dokumentalne poświęcone artyście i jego relacjom z matką, Julią Zavacką Varcholą, która - jak zaznacza Rut - miała bardzo duży wpływ na Andy’ego i jego wczesną twórczość.

Jak wyjaśnia twórca koncepcji wystawy i kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola Michał Byćko, cytowany przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie „ponieważ wciąż jesteśmy duchowo zaangażowani w święta Wielkiejnocy" to celowo wymyślił ten projekt, aby „czas zdrady, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią był dla nas zarówno pamiątką, jak i nadzieją".

- Wierzę, że święte symbole i motywy, które Warhol twórczo +zmodyfikował+ z dzieł starych mistrzów w ostatniej części jego życia, mają jakiś związek z jego wiarą w Boga i podziwem dla wschodniochrześcijańskiego rytuału bizantyjskiego - zauważa Byćko.

I zaznacza, że projekt nie wyczerpuje wszystkich aspektów formalnych i ideowych twórczości Warhola - człowieka, który twierdził, że „przybył znikąd" i „nie wierzy w śmierć".

- Ale mam nadzieję, że dostarczy on odbiorcy motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy'ego Warhola - dodaje twórca koncepcji wystawy.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice - Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji.

Obecnie w Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum. Jej prezentacja w Rzeszowie to efekt współpracy Samorządowego Kraju Preszowskiego z województwem podkarpackim.

Organizatorzy podkreślają, że Rzeszów dołączył do grona miejsc, do których, z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach, wędruje wystawa poświęcona życiu i twórczości Andy’ego Warhola.

Wystawę udostępniono już w Dubrowniku w Chorwacji, zaś po ekspozycji w Rzeszowie trafi ona do Nicei we Francji.

(PAP)

Autorka: Agnieszka Pipała

api/ aszw/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%