Zamknij

Profilaktyka to męska sprawa - Movember w Rzeszowie

15:56, 25.11.2024 hm Aktualizacja: 16:03, 25.11.2024
Skomentuj fot. Urząd Miasta Rzeszowa fot. Urząd Miasta Rzeszowa

Listopad to wyjątkowy czas, podczas którego mężczyźni na całym świecie zapuszczają lub przyklejają wąsy, aby podkreślić wagę profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza w obszarze nowotworów prostaty i jąder. Tegoroczne hasło brzmi „PROFILAKTYKA TO MĘSKA SPRAWA”.

Do tegorocznej akcji zainicjowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wspieranej przez Miasto, włączyła się pierwsza drużyna koszykówki OPTeam Energia Polska Resovia Rzeszów oraz Radni Miasta Rzeszowa podczas Komisji Zdrowia oraz Komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Polityki Senioralnej, która odbyła się 20 listopada br.

Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów i Narodowego Instytutu Onkologii pokazują, że w Polsce w 2020 roku ponad 72 tys. mężczyzn zachorowało na nowotwory złośliwe. To wyraźny sygnał, że problem nowotworów dotyczy także mężczyzn.

Wśród chorób nowotworowych występujących u mężczyzn, aż 1/4 wszystkich nowotworów to nowotwory układu moczowo-płciowego.

Jedynie 1/3 mężczyzn w wieku powyżej 35 lat była kiedykolwiek u urologa. Po 55 roku życia ten odsetek rośnie, ale nadal 61 proc. panów deklaruje, że nigdy nie było u urologa.

- Zachęcamy do włączenia się w akcję! Każdy Facet i każda instytucja! Im więcej osób na zdjęciu, tym lepiej. Jeśli ktoś nie chce pokazywać twarzy, to zawsze może wystąpić w służbowym kasku, hełmie itp. Można też zrobić zdjęcie przedmiotu, budynku, charakterystycznego gadżetu jakiejś instytucji. Jakiej konkretnie? Służby ratownicze, wojskowe, WOT i inne, sportowcy, aktorzy, instytucje drogowe, wodne, lotnicze i wiele innych - przekazują organizatorzy.

Zdjęcia z wąsami bądź hasłem akcji można umieścić na swoich profilach na FB, X, Insta itp. (jeśli na X, proszę oznaczyć @NFZ_Rzeszow oraz @NFZ_GOV_PL. Jeśli na FB, proszę oznaczyć konto miasta oraz prywatne konto rzecznika NFZ POW-Pana Rafała Śliża).

W 2023 roku aż 15 tysięcy mężczyzn w Polsce usłyszało diagnozę: rak prostaty.

Listopad to miesiąc, kiedy mówimy głośno i wyraźnie o męskiej profilaktyce, bo wczesne wykrycie raka prostaty może uratować życie. Z okazji Movember Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował materiały, które nie tylko uczą, ale przede wszystkim zachęcają do podjęcia działania – dla zdrowia mężczyzn i spokoju ich bliskich.

Co mówią dane?

W 2022 roku raka gruczołu krokowego zdiagnozowano u ponad 15 tysięcy mężczyzn – najwięcej w woj. śląskim (2 141) i mazowieckim (2 043).

W 2023 roku wykonano ponad 1,5 miliona badań PSA, co świadczy o rosnącej świadomości mężczyzn w zakresie diagnostyki.

Koszty leczenia raka prostaty wzrosły do ponad 1,5 miliarda zł rocznie – prawie sześciokrotnie więcej niż 10 lat temu.

Rosnąca liczba diagnoz i kosztów leczenia pokazuje, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie raka prostaty. Podnosząc świadomość i zachęcając do regularnych badań, możemy realnie wpłynąć na zdrowie mężczyzn i zredukować późniejsze koszty leczenia.

(hm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%