Zamknij

Prof. Tomasz Kluz z Rzeszowa z prestiżowym tytułem proktora operacji robotycznych

11:09, 22.05.2025 Aktualizacja: 11:13, 22.05.2025

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie, dołączył do elitarnego grona proktorów operacji robotycznych - specjalistów uprawnionych do certyfikowania lekarzy w zakresie chirurgii robotycznej. To ogromne wyróżnienie zarówno dla profesora, jak i dla całego podkarpackiego środowiska medycznego.

W Polsce tytuł proktora w dziedzinie ginekologii operacyjnej posiadają obecnie zaledwie dwie osoby. Profesor Kluz, jeden z najbardziej doświadczonych operatorów systemu robotycznego w kraju, ma na swoim koncie ponad 360 przeprowadzonych zabiegów tego typu. Uzyskanie statusu proktora to efekt wielu lat pracy, setek operacji oraz międzynarodowych szkoleń - m.in. we francuskim Strasburgu - zgodnych z europejskimi standardami certyfikacyjnymi.

- Bycie proktorem to ogromna odpowiedzialność - przyznaje prof. Kluz. - Nie tylko oceniam kompetencje operatorów, ale też czuwam nad jakością wdrażania tej technologii w szpitalach. To satysfakcjonujące, gdy widzę, jak kolejne zespoły medyczne rozwijają się i zdobywają nowe kompetencje.

Jako proktor, prof. Kluz już certyfikował lekarzy w ośrodkach w Krakowie, Białej Podlaskiej i Katowicach. Jego rola polega na ocenie praktycznych umiejętności chirurgów oraz nadzorze nad bezpiecznym wdrażaniem robotycznych procedur medycznych.

System robotyczny to jedno z najnowocześniejszych narzędzi współczesnej chirurgii. Umożliwia wykonywanie precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów, znacząco skracających czas rekonwalescencji pacjentów. Wykorzystywany jest m.in. w ginekologii onkologicznej, urologii oraz chirurgii ogólnej.

Procedura certyfikacji operatorów jest wieloetapowa - obejmuje kursy e-learningowe, pracę na symulatorze, obserwację operacji, a na końcu egzamin praktyczny oraz wykonanie zabiegu pod okiem proktora.

- Operacje z wykorzystaniem robota zrewolucjonizowały podejście do wielu procedur ginekologicznych - zaznacza profesor. - Dają nam możliwości nieporównywalne z tradycyjną chirurgią, zwłaszcza pod względem precyzji i bezpieczeństwa.

Awans prof. Kluza do grona proktorów to nie tylko osobisty sukces, ale także potwierdzenie wysokiego poziomu medycyny w regionie. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie umacnia tym samym swoją pozycję jako ośrodek nowoczesnej chirurgii robotycznej, otwarty na innowacyjne metody leczenia i rozwój kompetencji kadry medycznej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%