- Honorujemy dziś kobietę, która rozsławia Polskę i Podkarpacie, której nazwisko jest synonimem naukowego sukcesu, która może i powinna być inspiracją oraz autorytetem dla wielu. Pani Profesor, z dumą i radością przyjmujemy Panią w poczet Zasłużonych dla Województwa Podkarpackiego – mówił w mowie laudacyjnej marszałek Władysław Ortyl.
Uznana na całym świecie naukowiec Prof. Lidia Morawska została wpisana na prestiżową listę 100 najbardziej wpływowych osób świata magazynu Time i doceniona za wkład w rozwój nauki i zdrowia publicznego. Pochodząca z Podkarpacia badaczka prowadziła przełomowe badania nad jakością powietrza w kontekście pandemii COVID-19, które przyczyniły się do uratowania życia tysięcy ludzi. Samorząd województwa podkreślił, że jej postawa stanowi inspirację dla młodego pokolenia i dowód na to, że Podkarpacie stawia na innowacje, naukę i równość szans.
Sejmik województwa przyjął także uchwałę o pośmiertnym uhonorowaniu Barbary Frączek tytułem „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Pani Frączek była nie tylko lekarzem, ale przede wszystkim działaczką opozycyjną i społeczniczką, która swoim życiem i postawą stała się symbolem walki o wolność, sprawiedliwość i solidarność. Radni przypomnieli, że to dzięki odwadze osób takich jak Barbara Frączek możliwe było przetrwanie trudnych czasów i zbudowanie fundamentów dzisiejszego, demokratycznego społeczeństwa.
- Chcemy łączyć aktywność obywatelską z realnym wsparciem dla naszych społeczności, dlatego zarząd województwa planuje przekazać pół miliona złotych dla gminy z najwyższą frekwencją w najbliższych wyborach planowanych 1 czerwca, a także 300 tysięcy dla drugiej i 200 tysięcy złotych dla trzeciej – podkreślił marszałek Władysław Ortyl na temat inicjatywy profrekwencyjnej zarządu.
Do udziału w inicjatywie zaproszone są gminy wiejskie oraz miejsko-wiejskie z całego województwa. Pieniądze te będą mogły zostać przeznaczone na rozwój infrastruktury oświatowej i sportowej. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą, laureaci zostaną zaproszeni do składania wniosków o przyznanie środków.
Radni województwa zapoznali się również z informacją dotyczącą decyzji Ministerstwa Sportu i Turystyki o niewdrożeniu na Podkarpaciu programu rozwoju infrastruktury sportowej. W związku z tym Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął decyzję o samodzielnym finansowym wsparciu inwestycji sportowych z własnego budżetu. Na ten cel zostanie przeznaczone ponad 11 milionów złotych. Pomoc będzie miała formę dotacji pokrywającej do 60% kosztów kwalifikowanych poszczególnych projektów, jednak nie więcej niż 4 miliony złotych na jeden projekt. Wsparcie będzie skierowane przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego, które złożyły już wnioski w naborze ogłoszonym 15 kwietnia br.
W ostatnim czasie Gmina Pawłosiów zmagała się ze skutkami powodzi, które spowodowały znaczne straty materialne oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Sejmik województwa podjął decyzję o przyznaniu 200 tysięcy złotych z budżetu województwa na zasiłki celowe dla osób najbardziej poszkodowanych. Ponadto, Zarząd Województwa pozytywnie rozpatrzył wniosek gminy dotyczący dotacji na pilne prace renowacyjne zbiornika wodnego, który uległ uszkodzeniu i zamuleniu podczas powodzi. Zbiornik pełni ważną funkcję retencyjną, a jego stan bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe regionu. Koszt prac wyniesie 300 tysięcy złotych, które zostaną w całości pokryte z budżetu województwa. Gmina Pawłosiów została również zwolniona z obowiązku wniesienia wkładu własnego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz