Zamknij
REKLAMA

Zima uderzyła nocą, drogi białe. Jak długo to potrwa? [POGODA RZESZÓW]

12:59, 13.01.2021 |
Skomentuj Zima w Rzeszowie i na Podkarpaciu pozostanie na dłużej. Zdj. ilustracyjne.
REKLAMA

Mieszkańców regionu zaskoczył poranny krajobraz. Wczoraj aura przypominała wiosnę, intensywne nocne opady śniegu przypomniały nam wszystkim, że mamy zimę. Oznaczało to jednak duże kłopoty na drogach. 

Internauci od rana alarmują o fatalnym stanie dróg w regionie. Na trasie wojewódzkiej z Rzeszowa do Mielca tworzyły się korki, bo ciężarówki nie były w stanie pokonać wzniesień.

WIDEO z TRASY RZESZÓW - MIELEC

Wiele wskazuje na to, że tym razem zima zostanie z nami na dłużej. Dodatkowo, w weekend możemy doświadczyć znacznego spadku temperatury i silnego mrozu.

PROGNOZA dla miasta RZESZÓW od openweathermap.org

[POGODA]1610538900654[/POGODA]

PROGNOZA DLA PODKARPACIA OD IMGW - DWUDNIOWA

od 07:30 13.01.2021 do 07:30 14.01.2021 (środa/czwartek)
  W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 5 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C, w rejonach podgórskich od -4°C do -1°C, wysoko w Bieszczadach od -9°C do -6°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

  W nocy zachmurzenie duże. Opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 5 cm do 8 cm. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C, w rejonach podgórskich od -8°C do -5°C, lokalnie spadek temperatury do około -10°C, wysoko w Bieszczadach od -12°C do -8°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w Beskidach w porywach do 70 km/h; nad ranem umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, porywisty; zachodni i północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

od 07:30 14.01.2021 do 07:30 15.01.2021 (czwartek/piątek)
  W dzień zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 5 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C, w rejonach podgórskich od -7°C do -4°C, wysoko w Bieszczadach od -11°C do -7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr początkowo umiarkowany i dość silny, od 25 km/h do 35 km/h, później dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w Beskidach w porywach do 70 km/h; północno-zachodni i północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

  W nocy zachmurzenie duże, okresami opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach o 6 cm do 10 cm. Temperatura minimalna od -7°C do -5°C, w rejonach podgórskich od -10°C do -7°C, lokalnie w kotlinach górskich spadek temperatury do -12°C. Wysoko w Bieszczadach od -15°C do -12°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i północny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, północny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

PROGNOZA DLA PODKARPACIA OD IMGW - PIĘCIODNIOWA

14/15 - 15.01 (czwartek/piątek - piątek)
Zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od -7°C do -4°C, w rejonach podgórskich od -10°C do -7°C, w kotlinach górskich spadek temperatury do -13°C. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C, w rejonach podgórskich od -6°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

15/16 - 17.01 (piątek/sobota - niedziela)
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od -13°C do -10°C, w rejonach podgórskich od -15°C do -12°C, w kotlinach górskich spadek temperatury do -18°C. Temperatura maksymalna od -8°C do -5°C, w rejonach podgórskich od -10°C do -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

17/18 - 18.01 (niedziela/poniedziałek - poniedziałek)
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna od -12°C do -9°C, w rejonach podgórskich od -15°C do -12°C, w kotlinach górskich spadek temperatury do -18°C. Temperatura maksymalna od -6°C do -3°C, w rejonach podgórskich od -8°C do -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

18/19 - 19.01 (poniedziałek/wtorek - wtorek)
Zachmurzenie duże i całkowite. W dzień opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, lokalnie marznącego. Temperatura minimalna od -8°C do -5°C, w rejonach podgórskich od -10°C do -8°C. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C, w rejonach podgórskich od -4°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Podkarpacka Policja z ważnym apelem do kierowców

Policjanci apelują o ostrożność. Dziś na podkarpackich drogach trudne warunki do jazdy. Opady śniegu, śliska, w niektórych miejscach też mokra nawierzchnia utrudnia kierowcom jazdę. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość i gwałtowne manewry mogą powodować utratę panowania nad pojazdem, a w konsekwencji doprowadzić do kolizji i wypadków.

Panująca obecnie na terenie województwa podkarpackiego pogoda sprawia, że warunki na drodze są bardzo zdradliwe i niebezpieczne, zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Dlatego apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Jezdnie są śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że opady w połączeniu z niską temperaturą wydłużają drogę hamowania pojazdu, bardzo łatwo na mokrej i śliskiej jezdni wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie, wchodzenie w zakręt w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Pamiętajmy, że wolniej znaczy bezpieczniej. 

Szczególnie uważać trzeba w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie zdążyć wyhamować. Apel kierujemy również do pieszych, aby nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA