Zamknij
REKLAMA

100 operacji robota da Vinci [FOTO]

16:13, 30.11.2021 | ksw1
Skomentuj Fot. KSW1
REKLAMA

W poniedziałek w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW) odbyła się 100 operacja z wykorzystaniem robota da Vinci.

Na świecie z wykorzystaniem robota da Vinci wykonuje się ok. 1,5 mln operacji rocznie. To wzrost o ok. 20% w stosunku do zeszłego roku. W Polsce w minionym kwartale liczba zabiegów operacyjnych w asyście systemu da Vinci wyniosła 548, to o ponad 110% więcej niż rok wcześniej. Z operacji z wykorzystaniem robota da Vinci w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w ciągu 6 miesięcy trwania programu od maja, do listopada 2021 skorzystało 100 chorych osób.

- „W tym okresie pomimo trwającej pandemii w naszym szpitalu wykonaliśmy 2 razy więcej operacji u chorych na raka prostaty pacjentów niż było wykonanych w szpitalu w całym 2020 roku. Rak prostaty dziś to najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn w Polsce. Listopad to miesiąc świadomości na temat problemów zdrowotnych mężczyzn. Warto pamiętać jak ważna jest profilaktyka, diagnostyka i leczenie raka gruczołu krokowego. W naszym regionie wskaźniki zachorowalności i śmiertelności na raka prostaty są wyższe niż średnia dla kraju. Dlatego tak znaczącą rolę odgrywa projekt poprawy efektywności leczenia realizowany przez Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej” – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie.

Zgodnie z Krajowym Rejestrem Nowotworów zachorowalność na raka gruczołu krokowego dotyczyła w 2020 roku 19 tys. mężczyzn. W strukturze zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn stanowi aż 19,6%, a w województwie podkarpackim, aż 20,6%!

[FOTORELACJA]108[/FOTORELACJA]

Z powodu raka prostaty w Polsce umiera rocznie blisko 6 tys. mężczyzn. W strukturze śmiertelności na nowotwory wśród mężczyzn rak prostaty stanowi 10,1%, a w województwie podkarpackim, aż 11,2%!

Chorzy otrzymali pomoc dzięki wykorzystaniu systemu robota da Vinci. – Robot da Vinci to przedłużenie rąk chirurga, narzędzia o ruchomości 560 stopni. Umożliwia m.in. na doskonałą wizualizację pola operacyjnego, w dziesięciokrotnym powiększeniu i w jakości 3D full HD. Operacje wykonywane tą metodą dają znakomite rezultaty, mówi dr n. med. Paweł Wisz, członek zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), kierownik Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej w KSW. – Należy jednak pamiętać, że sam robot nie wykonuje operacji. Jednym z najważniejszych czynników, wpływających nie tylko na czas samego zabiegu ale i na jego skuteczność, jest doświadczenie chirurga, który go wykonuje. To od jego doświadczenia zależy jakość operacji.

Lekarze urolodzy z KSW systematycznie angażują się również w działalność profilaktycznąi edukacyjną na rzecz pacjentów z całego regionu. Z konsultacji i badań organizowanych w trakcie ostatniej „białej soboty”, która odbyła się 18 września 2021 roku, skorzystało 307 mężczyzn.

Pracujemy w oparciu o model opieki koordynowanej, jesteśmy ośrodkiem referencyjnym całego województwa podkarpackiego. Zapewniamy ciągłość opieki nad pacjentem i w jak największym stopniu przybliżamy ją do miejsca zamieszkania i środowiska, w którym pacjent funkcjonuje. Działając w tym modelu mamy szansę przewidywać potrzeby chorego i dynamicznie na nie reagować. Opieka koordynowana wiąże się z zapewnieniem choremu optymalnego procesu leczenia, który służy rozwiązaniu problemu zdrowotnego i wspiera zachowanie dobrej jakości życia - poczynając od profilaktyki, poprzez diagnostykę, leczenie operacyjne i inne formy terapii, aż po rehabilitację.

(ksw1)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMABiżuteria i zegarki - porównaj na Ceneo
0%